Víkendová žúrka, ktorá neublíži postave. Ako na to?

Poznáš to, dohodneš sa s priateľmi na stretnutí a odchádzaš s pozvánkou na žúrku. Prvotné potešenie striedajú výčitky svedomia. Už sa predsa stravuješ zdravšie, dodržiavaš pravidlá o konzumácii potravín, snažíš sa to všetko, čo na fitshakeri nájdeš aj aplikovať, a teraz toto. Je to skutočne až taký problém? Dokáže jedna víkendová akcia rozhádzať celý náš organizmus a zmariť všetko, na čom sme počas roka makali? Ako sa zabaviť na oslave, aby naše telo netrpelo? Čítaj ďalej :-). 

Ako veľmi je dôležité si nielen psychicky oddýchnuť?

Jednoduchá odpoveď, veľmi. Táto téma je zaujímavá, ak ju preberáš s niekým zo svojich známych, ktorí majú vyštudovanú psychológiu. Majú totiž podobný názor na “vypínačku”. Ak sa budeš dlhší čas prepínať, robiť všetko naplno, vyberie si to svoju daň. Daňou rozumej čas oddychu pre telo a dušu. Táto daň dobieha každého z nás. Občasným vypnutím od reality alebo len obyčajnou saunou si vieš navodiť v tele regeneračnú schopnosť. Aj mozog potrebuje občasne fungovať na nižšie obrátky, vypnúť ho totiž nedokážeme. Následne by sa zastavili všetky telesné funkcie v tele. Ak mu dáš trošku oddychu a prídeš na krajšie myšlienky, alebo žiadne, ako sa zvykne stávať počas meditácií, dopomôžeš tým aj svojmu telu.

Je dôležité, aby sme pochopili ako funguje naše telo. Je to súhra rôznych činností, látkovým premien, nadväzujúcich funkcií vnútorných orgánov, atď. Prepracovaným ľuďom to zvyknem hovoriť mojimi slovami: „Ak nevieš pochopiť, prečo aj ty potrebuješ oddych, tak si predstav auto, ktorému motor frčí non-stop. Vieš, čo sa stane, ak raz za čas nezastane a neoddýchne si? Doslova sa zoderie, rozhrkotajú sa tyčky stabilizátorov, silentbloky, celé nápravy, prepáli sa výfuk, zoderú sa gumy, a najhlavnejšie zadrie sa motor!“ Je to možno šialené prirovnanie, no funguje dokonca aj na dámach a slečnách.

champagne-634644_1280

Čo ak počas oddychu príde oslava a na stole sú chlebíčky a nejaké to deci?

Pokiaľ neprežúruješ každý víkend, ale len raz za dlhý čas, prečo nie. Vo svojej robote osobného trénera zvyknem dostávať túto otázku dosť často: „Bude oslava, čo mám robiť? Môžem porušiť stravovanie?“ Väčšinou odpovedám jednoducho a rázne: „Áno, pokiaľ si schopný sa vrátiť do normálu ihneď po víkende!“ Pozor na silný návyk ľudí ku “každovíkendovému žúrovaniu”. Je možno čudné, ba šokujúce, že odpovedám presne takto.

Sme len ľudia, nie stroje bez emócií a potrieb. Máš potrebu sa uvoľniť? Uvoľni sa a slušne naplno. No potom sa vráť do svojho stredu/normálu a hneď prídeš na lepšie myšlienky a budeš vstávať s väčším úsmevom. Aj Pavol Baričák písal o tom, ako je dôležité večer všetko zahodiť za hlavu, ísť spať a ráno ťa hneď niečo nové napadne. Spánok a oddych doslova očisťuje nielen myseľ.

fitshaker_blog_party4
Aj na oslave máš vždy na výber. Dáš si syrový špíz alebo hot-dog?

 

Ako to môže napísať osobný tréner z fitness centra?

Jednoducho, som tiež človek. Stýkam sa denne s veľkým množstvom ľudí a mojím pozorovaním, nielen ostatných ľudí, ale aj seba, som sa k tomuto názoru dopracoval. Ak niekto namieta, nech sa páči – 100 ľudí, 100 chutí. No každý raz dôjde pravdepodobne k takejto skúsenosti, doba sa totiž zrýchľuje, tým pádom aj stresu pribúda. Apropo, osobný tréner vo fitku je tiež malý psychológ :-).

Povieš si, no dobre, jemu sa o tom píše, nech dá nejaký ten príklad zo života…

Áno, mali sme žúrku s kamošmi, parádna zábava, ochutnávka dobrôt a pod. Prišla nedeľa večer, očistný kúpeľ v morskom kúpeli, potom čisté odpadnutie do postele, veď to určite poznáš. Ráno nasledovalo perfektné prebudenie a celý pracovný týždeň bol tiež úžasný a aj tie nasledujúce. Rozveselí ťa aj malá blbosť v tvojom živote, tak si ju uži. No príde pondelok a začni ho s dobrou náladou, zdravším stravovaním, pohybom a doplnkami výživy, ktoré ťa prečistia aj z toho víkendu a doplnia ti všetko to, čo napomáha k lepšiemu fungovaniu aj tvojho tela.

Čo ak budeme žúrovať každý víkend? Prečo je to pre telo zlé? 

Môžeme si dopriať oslavy, ale netreba zabúdať na striedmosť. Stretnutia s priateľmi sú super, ale dávajme si pozor, čo na týchto party zjeme a vypijeme. Treba sa držať pravidla všetko s mierou. Ak to preženieme, telo sa nestíha zbavovať alkoholu, farbív, dochucovadiel, sladidiel a pod. Nestíhame sa prečisťovať zvnútra a studená sprcha nám k tomu veruže nepostačí. Ďalším faktorom je alkoholizmus, čo je ťažká závislosť, tiež nedostatok spánku, nastávajú psychické defekty, atď. Pokojne si daj občas pohár vína, ale nie fľašu. Nepi tvrdý alkohol a rozhodne nie pred spaním. Mysli na to, že zábava je možná aj bez alkoholu a dokonca, s čistou hlavou často aj lepšia.

bar-606594_1280

Pri čom sa dobre zrelaxujeme a oddýchne si naše telo aj myseľ?

Relax a odpočinok je pre tvoj mozog aj telo nevyhnutný. Užiješ si ho v dobrej spoločnosti s úsmevom na tvári, ale tiež kvalitným spánkom, masážou, saunou či meditáciou. Oddychovať môžeš aj aktívne – cez rôzne druhy športu, ktoré berieš zľahka, rôzne relaxačné cvičenia a pod. Dostať do pohody sa vieš perfektne pri čomkoľvek, čo ti robí dobre. Veľa z vás sa práve “popod fúz” usmialo, a áno aj dobrý sex je možný tip relaxu. Psychická, aj fyzická očista je pre našu pohodu veľmi dôležitá :-).

Odporúčanie na záver? Ži naplno, si tu a teraz, to je hlavné. Staraj sa o svoju dušu, ducha aj telo. Odvďačia sa ti.

 

Pozn.: Trénera Mateja nájdeš aj na jeho webe www.zdrava-energia.sk.

 

Ďalšie články, ktoré odporúčame:

Daj alkoholu červenú alebo prečo s drinkom nikdy neschudneš?

Sauna vám zmení život. Zmena ho aj nám.

8 tipov ako zaradiť pohyb do každodenného života

Matej Olejár

Článok bol pridaný dňa 26/09/2015 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Matej Olejár

Komentáre