V čom tkvie tajomstvo ľudí, ktorí berú tréning ako dezert?

Prezeráš si niekedy Instagramy fit žien? Ja často a vždy ma to nejakým spôsobom inšpiruje. Áno, súhlasím, že Instagram nie je práve najlepší odraz reality, pretože nikto tam „nevycapí“ svoje problémy, hádky s manželom, vynechanie tréningov… Ale v jednom sa instagramové fotky nemýlia:

Že ich tento životný štýl baví.

Predstav si, že by si to rovnako mala aj ty:

Nebolo by super, keby si si tiež užívala každý jeden drep s výskokom či každú prípravu raňajkovej quinoa misky? O koľko dlhšie by si s tým dokázala pokračovať? A o koľko viac by šla váha dole?

fitnes
Zdroj fotiek: IG @meghanlivingstone

 

Viem, že to znie ako reklama na tampóny… ale až také nereálne to zase nie je, aj keď teraz nerada varíš a cvičíš.

To, čo nás dnes nebaví, nie je geneticky dané. Časom sa to môže zmeniť.

Aj u svojich klientok to vidím:

Najprv sú to pre ne negatívne činnosti, do ktorých sa im nechce. Potom sa stávajú neutrálnymi. Až mi nakoniec hovoria, že ich to baví, čo vidieť aj na výsledkoch.

Prečo to však neplatí pre väčšinu žien?

 

Prečo nás to zvyčajne nebaví

Vieš, že ani mňa všetky tie „srandy“ okolo cvičenia, varenia, krabičkovania vôbec nebavili?

Pár príkladov z môjho života:

 • Cvičenie = to som neznášal. Nechápal som, ako sa môže niekto takto dobrovoľne týrať každý deň − zvlášť, keď už vyzerá dobre.
 • Varenie = aj to som neznášal. Často som prežil na sladkostiach do piatej večer, kým niekto neprišiel domov a nenavaril mi. Nielenže som v tom nebol dobrý, ale vždy som mal ten pocit, že zbytočne strávim 30 minút varením jedla, keď stačí objednať pizzu.
 • Jedenie zeleniny = nebavilo ma to. Nechápal som, na čo to je = svaly to nebuduje, samotná zelenina ma nezasýti, chuťovo o ničom… len to vraj má nejaké vitamíny, ktoré mi raz možno k niečomu budú (tak som to vnímal).
 • Prechádzky = toto mi prišlo ako tá najnudnejšia a najzbytočnejšia činnosť pod slnkom. Načo chodiť len tak dokola, keď sa nepotrebujem dostať na konkrétne miesto? Úplná strata času.

zdrave chudnutie

No a teraz si to skombinuj a dostaneš predstavu, aké lákavé bolo pre mňa mať aktívny životný štýl. Myslel som, že problém je v tých činnostiach, že nie sú dosť zaujímavé a príjemné.

Ale ako potom vysvetlím, že sú ľudia, ktorí si dajú večer tréning ako nejaký dezert − len tak pre radosť?

Hmm… možno sú od prírody na hlavu.

Ale ako vysvetlím, že sú ľudia, ktorí to najprv neznášali viac než ja a teraz to milujú?

Napríklad Karin (schudla 21 kg), ktorá kedysi neznášala cvičiť a hľadala len samé skratky…  a dnes má Instagram plný fotiek super receptov a fotiek z fitneska, kde je očividne radšej ako doma.

Problém asi nebude v tom, že hýbať sa je nepríjemné + ani v tom, že niektorých by to od prírody bavilo viac.

Možno je problém v tom, ako tieto činnosti vnímame.

Skrátka tí, ktorých to baví, zrejme prišli na niečo, čo ostatným uniká. A často sami nevedia, prečo je to tak.

rychle chudnutie

A tak som začal rozmýšľať, čím to je, že to niekoho baví viac a niekto by sa radšej zapálil a vbehol do chemického labáku, ako by mal odcvičiť 2x denne. A na toto som prišiel:

 

Dôvod #1: Nebaví nás to, pri čom nevidíme výsledky

Povedzme, že máš za sebou mesiac skákania, naťahovania, vytáčania sa, zdvíhania a všetkého možného, čo si inštruktorka vymyslela, aby si bola spotená ako myš… teda, aby sa ti podarilo schudnúť.

Tiež máš za sebou mesiac zvykania si na chuť zeleniny a odvykania od sladkého.

Bol to ťažký prvý mesiac, ale veríš, že to bude stáť za to.

A tak sa konečne po mesiaci postavíš na váhu… a tá malá sprostaňa ti do očí povie, že vážiš ešte viac. Dokonca máš pocit, že sa ti tam niekde za displejom ešte rehoce, že si nič neschudla.

Potom je jasné, že dnes nemáš chuť pustiť si ďalšie cvičiace video a odštartovať ďalší mesiac úsilia, za ktoré si ani nedostala odmenu.

To isté platí o strave. Ak si sa vedome obmedzovala v porciách a nemala veľa zlyhaní, očakávaš to čo v práci = fér výplatu za nezjedené kalórie. A ak tá neprišla, jasné, že ťa to prestane baviť.

chudnutie strava

 

Dôvod #2: Nebaví nás to, v čom nie sme dobrí

Ak sa pri cvičení aj po mesiaci cítime ako panda, zatiaľ čo inštruktorka pritom vyzerá ladne ako srnka − aj to nás môže odrádzať.

To isté platí pri varení: Môžeš byť dobrá vo varení halušiek, ktoré robíš roky, ale ak ti z nejakého dôvodu už 3x po sebe nevyjde nový recept − najbližšie sa vykašleš na cuketové lodičky a dáš si chlieb s maslom.

(Mne raz prihorela aj brokolica na pare, takže to poznám.)

 

Dôvod #3: Nebaví nás to, čo nám nedáva zmysel

Mal som klientku, ktorá pre vyššiu nadváhu a problémy s kĺbmi nemohla cvičiť 30-minútové HIIT tréningy, kde sa aj skáče a podobne. Bolo to nad jej level. A tak si vybrala pilates.

Lenže niekde vnútri vedela, že pár minút pilatesu z nej fitnesku neurobí. Pri každom cvičení tak mávala pocit, že to nemá zmysel, až ju to úplne prestalo baviť.

Paradoxne ju to začalo baviť, keď sme prešli na 15-minútové silové tréningy, ktoré boli síce náročnejšie ako pilates, ale dávali jej pocit, že zvládla niečo ťažké a že jej to pomôže schudnúť.

Niečo podobné sa ti môže stať, ak:

 • robíš zmeny v strave, ale máš pochybnosti, či budú stačiť
 • cvičíš, ale nie si si istá, či to robíš správne, či dostatočne často, či dostatočne dlho
 • berieš lieky, ktoré majú vplyv na ukladanie tuku a bojíš sa, že aj tak neschudneš

 

 • poctivo cvičíš, ale nevieš prestať so sladkým
 • počúvaš od ľudí, že nadváhu máte v rodine a že s tým nič neurobíš
 • počúvaš od ľudí, že nadváha je daň za deti a že s tým veľa neurobíš

 

 • už nemáš 30, a máš pochybnosti, či to v tvojom veku pôjde
 • si už skúsila mnoho spôsobov a nič nezabralo
 • si vždy po schudnutí pribrala všetko späť

 

 • zo skúseností vieš, že nie si disciplinovaná
 • máš okolo seba ľudí, ktorí tvoje chudnutie nerešpektujú, prípadne ťa vždy stiahnu naspäť dole

Alebo v ďalších situáciách, v ktorých máš pocit, že si bezmocná, že máš pred sebou prekážku, s ktorou nič neurobíš, a že snažiť sa nemá veľký zmysel. To všetko spôsobuje, že nás to prestane baviť.

Chudnutie

 

Dôvod #4: Nebaví nás to, ak cítime viac to nepríjemné ako príjemné

Robiť výpady + krabičkovať si jedlo do práce + nepiť alkohol = to všetko má svoje príjemné a menej príjemné stránky.

Ja som kedysi videl len tie menej príjemné:

Cvičenie bolí, varenie je dlhé a nepiť alkohol nudné. No… povedzme, že som neskákal od radosti, keď ma čakali 2 hodiny v kuchyni.

Ak aj ty vidíš všetky tieto činnosti len ako ďalšie povinnosti, veľmi rýchlo ťa to prestane baviť.

 

//

 

Tak a teraz už vieš, prečo sa ti až tak nechce − ako mne kedysi. Ale dobrou správou je, že toto môžeš zmeniť. Možno si hovoríš, že nie si ten typ ženy, ktorá by si vedela cvičenia užívať, alebo ten typ ženy, ktoré varenie milujú − a nevieš si ani predstaviť, že by sa to raz mohlo zmeniť.

Chápem to. Ale na druhej strane:

My ľudia sa meníme. Keď si mala 8 rokov, tiež si si asi nevedela predstaviť, že raz ťa hračky prestanú zaujímať a budú ťa baviť niektoré „dospelácke veci”. A stalo sa ;-).

Nepotrebuješ vidieť celú cestu až do konca. Stačí, ak si vieš predstaviť, že dokážeš urobiť malé zmeny − a postupne sa takto zlepšovať.

silovy trening

Tááákže… čo teraz?

Čo robiť, aby nás naše najbližšie chudnutie viac bavilo, a tým sa konečne dostať z toho začarovaného kruhu „tučná-chudnem-priberám“ a začať ŽIŤ?

O tom ti poviem v ďalšom článku s názvom „4 overené spôsoby, vďaka ktorým ťa chudnutie bude baviť“. Dovtedy mám pre teba super pomôcku pri chudnutí:

 Získaj zdarma môj návod: Ako schudnúť svojich prvých 10 kg (a ostať štíhlou) − ak ovládaš teóriu, ale nemáš pevnú vôľu.

 

HIIT, pilates, ale aj desiatky Ďalších druhov cvičenia nájdeš v našom online fitku Fitshaker.sk. V rámci jedného mesačného členstva máš prístup k viac ako 600  videám, výzvam, a mnohému ďalšiemu:

cvičenie

 

Prečítaj si aj:

Prečo fitness kouč Martin odporúča začať s chudnutím štýlom – vyzuť sa a sadnúť si na gauč?

Zisti, prečo svojim klientom dávam túto výzvu!

Nemusíš byť perfektná, aby to fungovalo!

Martin Toth

Článok bol pridaný dňa 23/09/2020 a zaradený do kategórie: Chudnutie   |   Autor: Martin Toth

Komentáre