Tento pojem, podobne ako slow food, slow fashion či slow beauty, sa v posledných rokoch zaužíval ako predstaviteľ kontrastu k dnešnej rýchlej dobe. Znamená doslova „pomalé cestovanie“ – a to vo všetkých zmysloch tohto slova. Aké to sú?
#1: DOPRAVA
Slow travelling ho však považuje za rovnako hodnotnú súčasť dovolenky, počas ktorej môžeš zbierať zážitky úplne rovnako. Síce je zaužívané, že dovolenka sa začne až po vybalení kufrov v cieľovej destinácii, vôbec to tak nemusí byť. Môžeš si ju napríklad rozkúskovať na viac čiastkových cieľov, pokojne aj niekoľko dní, a navštíviť viac miest alebo sa vyzbrojiť knihami a spoločenskými hrami, na ktoré počas bežných dní nie je toľko času.
Ak to však inak ako letecky nejde (alebo nechce ísť? 😊), spomalenie presuň na čas strávený priamo v cieli a pobudni v ňom čo najdlhšie. Odletieť si na otočku na predĺžený víkend do Turecka či Egypta môže síce znieť lákavo, no nedáva to zmysel. Jednak za sebou zanecháš obrovskú uhlíkovú stopu a zároveň nebudeš mať šancu spoznať a pochopiť krajinu a koniec koncov ani oddýchnuť si.
#2: UBYTOVANIE
Spomaľ! Hotelové reťazce predstavujú pre životné prostredie nemalú záťaž – tie so štyrmi hviezdičkami pokojne aj 3-, 4-násobne vyššiu v porovnaní s ubytovaním v lokálnych hosteloch a u domácich. To, mimochodom, vrele odporúčam – umožní ti to kontakt a komunikáciu s ľuďmi žijúcimi na danom mieste a tvoj zážitok bude o to autentickejší a intenzívnejší.
#3: CIEĽ
#4: STRAVOVANIE
#5: ÚCTA
Výber destinácie je rovnako dôležitý ako identifikácia miesta, kam NEJSŤ. Treba si uvedomiť, že naša prítomnosť narúša prirodzený chod života a postupne ho môže úplne zdevastovať. Stratí sa autentickosť, miestni začnú byť závislí od príjmu z turizmu, začnú sa budovať hotelové komplexy. Svoje správanie k ľuďom, ktorí tu žijú celoročne, k zvieratám aj prírode netreba brať na ľahkú váhu. Dopredu si naštuduj ich zvyklosti a rešpektuj ich. Rovnako ako na návšteve u niekoho doma − nezačneme presúvať nábytok, ale prispôsobíme sa. To my sme tam cudzí. Tento bod súvisí aj s využívaním atrakcií, robením fotiek s miestnymi bez súhlasu a nenápadné dehonestovanie ich kultúry.
A prečo je slow travelling dôležitý?
Je veľmi dôležité, aby sme dovolenku chápali ako komplexný celok: výber destinácie, príprava na ňu, doprava do cieľa, výber ubytovania, spôsob stravovania a výber atrakcií, naše správanie na mieste a to, ako sa tam budeme pohybovať.
Každý utratený dolár v cestovnom ruchu váži približne 1 kg oxidu uhličitého – čo je o 20 − 40 % viac ako v iných odvetviach. Ide totiž o súčet emisií vzniknutých pri doprave (nejako sa do nášho cieľa musíme dostať), poľnohospodárstve (všetko, čo počas pobytu zjeme a čo je potrebné pre nás vypestovať/doviezť) a stavebníctve (aby sme sa mali kde ubytovať) dokopy. Masový turizmus má tiež negatívny dosah na život miestnych obyvateľov a prispieva k extrémnemu nárastu množstva odpadu.
Ak ti nie je anglický názov slow travelling sympatický, pokojne ho nahraď pojmom „zodpovedný cestovateľ“. Je to osobnejšie a možno ťa to o to viac motivuje k zmene prístupu k cestovaniu.
A aký je „zodpovedný cestovateľ“?
A nezabudni, nech už pôjdeš kamkoľvek, nepoľav zo svojich zdravých návykov. Na dovolenke je povolené trošku viac si dopriať, no stále sa snaž dostatočne hýbať a vyberať si zdravšie verzie jedál (aspoň na 70 - 80 %). S pohybom ti radi pomôžeme aj na dovolenke. Nájdeš totiž u nás program FIT IN 15 MIN., kde cvičenia zaberú cca 15 minút. Odmakaj si tréning hneď ráno a ostaň fit aj na dovči:
Mohlo by ťa zaujímať:
50x overené tipy na výlety, čo vidieť na Slovensku s DEŤMI
Čo zvážiť pri plánovaní, kam ísť na dovolenku? Toto je 7 +1 krok k ekodovolenke aj pre teba!
Čaká ťa dlhá cesta autom? Tu nájdeš 8 cvikov ako rozhýbať stuhnuté svaly
Kam na výlet? Spoznaj stredné a severné Slovensko vďaka týmto 12 tipom
Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.