Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo zvážiť pri plánovaní, kam ísť na dovolenku? Toto je 7 +1 krok k ekodovolenke aj pre teba!

Cestovanie nikdy nebolo lacnejšie, dostupnejšie a ľahšie než dnes. Ľudia cestujú dvakrát viac ako pred 20 rokmi a turizmus má na životné prostredie čoraz väčší dosah: drancuje prírodné zdroje, produkuje emisie skleníkových plynov[1] aj obrovské množstvo odpadu.
Byť eko na dovolenke však neznamená, že si nebudeš užívať ani že nebudeš oddychovať. Stačí, ak v rámci plánovania zvážiš niekoľko bodov, o ktorých si teraz povieme viac.

#1: DESTINÁCIA

Rovnako dôležité, ba snáď ešte dôležitejšie ako to, kam budeme cestovať, je identifikácia miest, ktorých návšteve by sme sa mali vyhnúť. Exotická dovolenka môže síce znieť fajn, no má aj svoju odvrátenú stránku: za posledný rok navštívilo napríklad Thajsko vyše 29 miliónov turistov! To je 29 miliónov ľudí, ktorí v tejto krajine nežijú permanentne. Počas niekoľkých týždňov sa však chcú niekde ubytovať, najesť, niekam sa dopraviť. A na to míňajú zdroje, ktoré sú primárne určené Thajčanom.
V rámci našej osobnej uhlíkovej stopy platí jednoduché pravidlo: čím bližšie, tým lepšie. Minulý rok ľudia podnikli viac ako 1,3 miliardy zahraničných ciest, tento rok však bude táto štatistika vykazovať vzhľadom na pandémiu neštandardnú odchýlku. A to v konečnom dôsledku vôbec nemusí byť zlé! Pohoda a krása sa dá užívať aj na Slovensku a v jeho okolí.
kam na dovolenku
 

#2: BALENIE

Opäť platí jednoduchá úmera: čím väčšiu hmotnosť budeme so sebou brať, tým viac plynov bude emitovaných pri doprave. Skús ísť na to tento rok viac minimalisticky a vezmi si so sebou naozaj len to, čo využiješ. O tom, čo nesmie chýbať v mojej batožine, som vám napísala minule.
dovolenka ubytovanie
 

#3: KONTROLA BYTU

Pred odchodom nezabudni vypnúť klímu, vytiahnuť spotrebiče zo zásuvky a pri dlhších pobytoch ideálne aj vypnúť elektrinu. Tieto zdanlivé maličkosti tiež dokážu ušetriť zdroje energie.
 

#4: DOPRAVA

Využitie lietadla na kratšie vzdialenosti je jeden z najmenej ekologických spôsobov cestovania. Ak by si napríklad letela z Bratislavy do Paríža, vyprodukuješ rovnaké množstvo skleníkových plynov, ako keby si túto cestu absolvovala vlakom takmer 9-krát![2]. Čím vzdialenejšia je však naša cieľová destinácia, tým efektívnejšie sa lietadlo stáva v porovnaní s autom. Lietadlu by si sa preto mala vyhnúť najmä na krátkych trasách v rámci Európy. Ak sa však predsa len rozhodneš letieť, určite odporúčam:

  • Vyberať si lety bez prestupu. Až 25 % emisií z lietania totiž vzniká pri vzletoch a pristávaní.

  • Vyberať si ekonomickú triedu miesto business class, kde sú sedačky väčšie a pri rovnakom množstve paliva sa odvezie menej ľudí. Podľa poslednej štúdie sa let prvou triedou vyrovná uhlíkovej stope až deviatich letov v ekonomickej triede!

  • Kúpiť si kompenzácie uhlíkovej stopy. Je to vlastne akýsi letecký „odpustok“ v podobe poplatku, za ktorý potom spoločnosť napríklad vysadí stromy, ktoré tvoj let vykompenzujú.[3] Nie je to drahá záležitosť, na predstavu: pri lete z Viedne do Barcelony ťa vyjde na cca 8 € (samozrejme, môže sa líšiť).

  • Počúvať pokyny letušky na stiahnutie roletky na okne. Pri pristávaní v teple tak lietadlo spotrebujeme menej paliva na vychladenie, kým čaká na ďalších pasažierov.


O leteckej doprave by sa dalo toho napísať veľa – je totiž jedným z najrýchlejšie rastúcich zdrojov emisií skleníkových plynov.[4] Predpokladajme však, že tento rok naozaj nebudeme lietať do vzdialených miest a zostaneme na Slovensku a v jeho okolí. Pre aký typ dopravy sa rozhodnúť v tomto prípade?
Ak použiješ auto, je dôležité myslieť na to, aby bolo naplnené. Jeho uhlíková stopa tak bude rozdelená medzi počet pasažierov. Vo všeobecnosti však stále vyhráva hromadná doprava. (No a cestovať hromadnou dopravou sa ti bude o to jednoduchšie, o čo menej vecí budeš mať so sebou :-)). Ak sa nevieš rozhodnúť, či zvoliť cestu autom, vlakom alebo autobusom, môžeš použiť túto pomôcku. Je to jedna z najpresnejších ekologických kalkulačiek na výpočet emisií (vypočíta, čo bude pre vašu cestu najlepšie riešenie z hľadiska životného prostredia).
kam na dovolenku autom
 

#5: LUXUS

V hoteloch máme tendenciu plytvať všetkým viac ako obyčajne. Mylne sa totiž domnievame, že to nie je naše. Treba si však uvedomiť, že zdroje našej planéty nepoznajú hranice štátov ani regiónov a že všetci ukrajujeme z toho istého koláča – z našej Zeme.
Mojou radou je preto správať sa na dovolenke rovnako ako doma: pred odchodom von vypínať elektrinu aj klímu, tvoriť čo najmenej odpadu, šetriť vodou (rozdiel medzi nocou strávenou v 1* a 5* ubytovaní môže byť aj 3-násobná spotreba vody!) a jesť len toľko, koľko vládzeme. V rámci tvojho fitnes životného štýlu je to koniec-koncov určite žiaduce :-). K tomu si môžeš predstaviť tie hory nedojedeného jedla, ktoré zostanú po sýtych hosťoch. O tom, čo takéto plytvanie znamená, si môžeš prečítať v tomto článku.

Podľa čoho si vybrať ubytovanie?

Riadiť sa môžeš medzinárodným označením Ecolabel. Hotely, kempy či penzióny ho dostanú až po tom, ako splnia prísne environmentálne kritériá[5]:

  • 50 až 100 % energie hotela musí pochádzať z obnoviteľných zdrojov (v závislosti od počtu ekologických dodávateľov pôsobiacich v regióne)

  • musia sa používať energeticky účinné spotrebiče

  • žiadne vykurovanie či klimatizácia vo vonkajších priestoroch

  • každé jedlo musí obsahovať aspoň 2 miestne či sezónne potraviny

  • záruka, že jedlo neprecestuje viac ako 160 km, kým sa dostane na tvoj tanier

  • uprednostňovanie ekologickej prepravy tovarov a hostí (MHD, elektrické a spoločné vozidlá či bicykle)

  • aktívne znižovanie množstva odpadu

  • žiadne jednorazové toaletné a hygienické potreby ani plastové obaly

  • efektívne využívanie vody

  • extra body za ekologicky spracovanú vodu v bazéne, recykláciu dažďovej vody a energeticky efektívne zavlažovacie systémy

  • používanie ekologických pracích a čistiacich prostriedkov


Ecolabel ubytovateľov už možno nájsť v mnohých európskych krajinách, Slovensko nevynímajúc.
A ešte môj extra tip: Pri príchode do hotela si na recepcii vyžiadaj, aby tvoju izbu neupratovali každý deň, ale až po odchode. Ušetrí sa tak energia, voda aj čistiace prostriedky.
kam ísť na dovolenku
 

#6: SPRÁVANIE SA NA MIESTE

Naozaj potrebuješ zakaždým použiť taxík? Využi radšej miestnu MHD, pobehaj mesto pešo či na bicykli, vďaka čomu toho uvidíš oveľa viac.
 

#7: SMETI

Ak sa doma snažíš tvoriť čo najmenej odpadu, bolo by škoda na dovolenke z tejto zásady upustiť. Mysli na to už pri balení a vždy maj pri sebe tašku na odpad. Použiješ ju nielen na ten svoj, ale môžeš urobiť aj niečo viac a zdvihnúť odpad po niekom, kto nebol taký zodpovedný ako ty.
 

#8: UŽÍVAJ SI

Nebudem ťa klamať – ideálna ekodovolenka neexistuje. Vždy sa musíš nejako presunúť, čiže vyprodukuješ emisie (ak teda neobľubuješ stop), často si na cestu musíš (naozaj musíš? :-)) kúpiť nové veci. Najviac eko je naozaj zostať doma. Každý z nás však potrebuje dávku psychohygieny, a preto zakazovať si oddych vo forme dovolenky nemá význam. Vždy sa však môžeme rozhodnúť, ako k nej budeme pristupovať. Neberme si dovolenku aj od zodpovednosti, no užime si ju naplno!
tipy na dovolenku
Prajem ti nádhernú dovolenku s poriadnou dávkou oddychu :-)!
 
A nezabudni, aj na dovolenke môžeš ostať fit. Hlavne sa veľa hýb (môžeš plávať, bicyklovať sa, chodiť po pamiatkach), alebo si vyhraď denne 15 minút a cvič náš program FIT IN 15 MIN.:
chudnutie
 
Prečítaj si aj:
4 tipy, aby bola tvoja ďalšia dovolenka viac eko!
Zabudni na tréning na dovolenke! 8 tipov na zábavné spaľovanie kalórií
Nevyjdi z cviku! 10 tipov ako ostať fit aj na dovolenke
 
 
[1] Cestovný ruch tvorí 8 % celosvetových emisií skleníkových plynov.
[2] Podľa Európskej agentúry pre životné prostredie vznikne prepravou jedného pasažiera lietadlom na vzdialenosť jedného kilometra 285 gramov tohto skleníkového plynu, zatiaľ čo pri aute je to 158 a pri vlaku len 14 gramov.
[3] Treba si overiť, či je tento program overený nezávislou treťou stranou, aby ste si boli istí, čo sa s vašimi peniazmi stane.
[4] Sektor leteckej dopravy dnes generuje asi tri percentá európskych a dve percentá svetových emisií oxidu uhličitého. Odhady hovoria, že v roku 2020 budú až o 70 percent vyššie ako v roku 2005. O ďalších 30 rokov, teda v roku 2050, by mohli narásť o 300 až 700 percent.
[5] Podmienky na získanie označenia sa aktualizujú každých štyri až päť rokov a nezávislí inšpektori v nich vykonávajú pravidelné kontroly, aby zabezpečili, že licencovaní ubytovatelia dodržiavajú pravidlá. Prevádzkarne, ktoré ich porušia, riskujú stratu licencie.
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.