Týchto 20 vecí ťa urobí šťastnejšou. Začni konečne žiť!

Zdá sa ti, že predchádzajúce dni, týždne, a dokonca aj mesiace preleteli neuveriteľne rýchlo a nevyužila si ich naplno? Že ti život uteká pomedzi prsty a nestačíš si ho užívať? Chceš nutne niečo zmeniť, aby si sa cítila šťastnejšia? Mám pre teba 20 činností, vďaka ktorým budeš skutočne žiť, a nielen prežívať zo dňa na deň. Tvoja cesta za novými zajtrajškami sa môže začať :-)!

1. Správaj sa ako dieťa

Byť dospelým prináša veľa povinností, zodpovednosti, práce, termínov, platenia účtov, upratovania, a tiež stereotypov a nudy. Spomeň si, aké to bolo byť dieťaťom a skús prežiť jeden deň bezstarostne – bez všetkých povinností, plánov a stresu. Môžeš si s deťmi alebo priateľmi zaskákať na trampolíne, prečítať obľúbenú rozprávku z detstva, zahrať sa naháňačku alebo inú hru, behať po tráve s bosými nohami, vyskúšať všetky atrakcie v aquaparku alebo v lunaparku, užiť si dážď a podobne.

2. Prečítaj si dobrú knihu

Tiež patríš do skupiny ľudí, ktorí majú prichystaných veľa kníh na čítanie, ale nikdy nemajú čas dostať sa k nim? Stále ich odkladáš bokom s tým, že budeš čítať na dovolenke a z dovolenky ich prinesieš aj tak neprečítané? Vyber si knihu, ktorú máš prichystanú a pusti sa do nej dnes (najlepšie hneď teraz)!

bag-801703_1280

3. Zapoj sa do súťaže

No nie je úúúžasný ten pocit, keď sa dozvieš, že si niečo vyhrala? Nemusí ísť hneď o jackpot v lotérii alebo luxusnú dovolenku na Bali. Potešiť môže aj úplná maličkosť ako poukážka na masáž či balíček obľúbenej kozmetiky. Skúšať šťastie online z domu je super, ale ešte väčšiu radosť z výhry prinesie súťaž v športe, vedomostnej súťaži alebo inej aktivite, konanej vo tvojom okolí. Vyskúšaj šťastie :-).

4. Absolvuj celodennú turistiku

Súčasný životný štýl je uponáhľaný, stresujúci a plný neustálych každodenných povinností a termínov. Čo iné nám môže pomôcť odreagovať sa od týchto starostí ako celodenný pobyt v horách? Zelené listy, príroda a jej vône nás nabijú pozitívnou energiou na celý týždeň dopredu. Okamih, kedy sa vrátiš z celodennej turistiky domov je jeden z najlepších na svete. O zdravotných benefitoch turistiky, chôdze a celkovo pohybu netreba veľa písať. Tie sú určite každému jasné.

fitshaker-blog-25veci-hiking

5. Dopraj a vychutnaj si obľúbené jedlo

Určite si sa už presvedčila, že aj zdravé jedlo vie byť chutné. Dokonca zdravé verzie jedál bývajú často chutnejšie. Ale netreba úplne vylúčiť zakázané potraviny, ak na ne máme chuť. Človek nie je stroj a niekedy (nie každý deň) je dovolené dopriať si jedlo, ktoré patrí do kategórie „zakázané“. Aj známa trénerka Jillian Michaels tvrdí, že: „úplný zákaz všetkého sladkého je receptom na neúspech“.

6. Poriadne sa vyspi

Pravidelný a kvalitný spánok je dôležitý pre regeneráciu celého organizmu na fyzickej, ale aj duševnej úrovni. Spánok zlepšuje náladu, pamäť, udržiava hmotnosť a celkovo pôsobí pozitívne na kvalitu života. Výskumy uvádzajú, že ľudia, ktorí pravidelne spia približne 7 hodín denne, sa dožívajú viac rokov. Prekračovanie odporúčanej dĺžky alebo naopak nedostatok spánku prináša vznik srdcových a cievnych chorôb.

7. Urob si radosť

Máš vyhliadnuté nádherné šaty, topánky alebo inú vec, ale vždy ich necháš v obchode s tým, že si ich kúpiš neskôr, lebo dnes ich ešte nepotrebuješ, sú zbytočne drahé a podobne? Dnes je ten správny deň navštíviť obchod a vyhliadnutú vec si odniesť so sebou domov. Prečo? Lebo je ten správny čas urobiť si radosť, len tak :-). Každý deň by sme si mali urobiť radosť. Nemusí ísť vždy o oblečenie a celkovo o materiálne veci. Potešiť nás môže aj návšteva blízkych ľudí, ktorú dlho odkladáme alebo výlet do obľúbeného mesta. Nech ti urobí dnes radosť čokoľvek, choď do toho!

fitshaker-blog-25veci-radosť

8. Vstávaj s piatimi Tibeťanmi

Ide o súbor piatich efektívnych jogových cvičení, ktoré obnovia prúdenie energie v tvojom tele. Veľkou výhodou je, že zaberá málo času a nepotrebuješ ani špeciálne pomôcky. Cvičenie nie je náročné a vhodné je úplne pre každého bez ohľadu na vek a aktuálnu kondíciu. Zlepši si náladu hneď v skorých ranných hodinách :-). Ako správne cvičiť 5 Tibeťanov sa dozvieš TU.

9. Preži deň bez internetu, mobilu a inej elektroniky

Ešte pred pár rokmi bol život bez internetu, mobilných telefónov a inej elektroniky úplne bežným. Ale čo teraz? Bez ranného prečítania noviniek na rôznych sociálnych sieťach ani nezačne ráno. Čím ďalej, tým viac komunikujeme a vybavujeme rôzne činnosti online. Priemerný človek sa pozrie na svoj mobil 140 krát denne (cca každých 6-7 minút). Tieto technológie negatívne pôsobia nielen na nervovú sústavu, ale aj celkovo na život. Skús si vyhradiť jeden deň v mesiaci, počas ktorého nezapneš mobil, počítač, televízor, rádio a podobne. Komunikácia a získavanie informácií bude povolené len osobne.

10. Zaspievaj si nahlas

Či už v sprche, aute alebo v kuchyni pri varení dobrôt, neváhaj a z chuti si zaspievaj obľúbenú pesničku. Vraj nie si žiadna Beyoncé? Nevadí. Pozitívne účinky spevu sú známe už celé tisícročia a nezávisia od toho, ako dobre spievaš. Okrem toho, že spev ničí depresívne myšlienky, tak aj zlepšuje držanie tela, posilňuje brušné a tvárové svaly, upevňuje sebavedomie a zlepšuje techniku dýchania. Spev všetkých jednoducho urobí šťastnejšími.

guitar-1354025_1280

11. Vychutnaj si východ a západ slnka

Určite si už veľakrát videla vychádzať alebo zapadať slnko. Ale vychutnala si si ten pohľad naplno? Ak nie, je na čase to zmeniť. Zabaľ si so sebou raňajky alebo večeru, vyber si vopred ideálne miesto, z ktorého bude vidieť celú panorámu a nechaj sa nerušene unášať farbami slnka a celou atmosférou. Na každodenné povinnosti si zaručene ani nespomenieš a zistíš, čo znamená “tu a teraz”.

12. Vytvor si SVOJ cieľ a povedz o ňom

Priprav si pero, papier a skús si napísať svoje dobré vlastnosti a originálne povahové črty. Čo rada robíš vo voľnom čase, čo ťa napĺňa alebo aká už dlho chceš byť a si smutná z toho, že taká nie si? Odpovede na tieto otázky ťa nasmerujú a pomôžu ti vyťažiť zo života, čo najviac. Či už chceš získať prácu snov, cítiť sa úžasne a zdravo, zabehnúť maratón, vzdať sa mäsa, začať vstávať skôr alebo veľa iného, budeme ti držať palce… Povedz o svojich cieľoch svojej rodine, partnerovi, svojim blízkym, priateľom a kolegom. Týmto zvýšiš šance na úspech.

beautiful-1274361_1280

13. Zásob sa vitamínom D

Faktom je, že väčšina ľudí trpí chronickým nedostatkom slnka (nielen v zimných mesiacoch), čo sa rovná nedostatku vitamínu D. Zabúdame na pohyb na čerstvom vzduchu, s čím súvisí celý rad ochorení, medzi ktorými nájdeme aj niektoré typy rakoviny. Nedostatok slnečného vitamínu spôsobuje tiež silnú únavu a hlboké depresie. Postačí už 15 minút na čerstvom vzduchu v čase obeda a dopad slnečných lúčov na kožu ťa dostatočne nabije slnečným vitamínom. Viac o tomto vitamíne sa dozvieš TU.

14. Prekonaj svoj strach

Často odkladáme svoje dlhodobé sny a rôzne adrenalínové zážitky (ktoré sme vždy chceli vyskúšať), lebo sa jednoducho bojíme. Mám na mysli sny a zážitky typu: let balónom, tandemový zoskok z lietadla, rafting na rieke, potápanie, zážitkový let, lezenie na skale, výstup na Gerlachovský štít alebo odkladáme letecký zájazd do vysnívanej európskej metropoly, len preto, že sa bojíme lietadla. Do tejto kategórie možno zaradiť aj dlhodobé sny ako: dorobiť vysokú školu, absolvovať kurz angličtiny, jogy alebo masérsky kurz. Najlepším odporúčaním je len prekonať svoj strach. Ako sa hovorí: „ Život začína tam, kde končí strach“.  Neodkladaj svoje sny a splň si ich! Neoľutuješ.

15. Poriadne si zacvič

Pohyb a cvičenie je základom zdravého životného štýlu a celkovo nášho zdravia. Má neuveriteľne veľa benefitov: zlepšuje mozgovú činnosť, udržiava telo v kondícii, dodáva kopec energie, odbúrava stres, uvoľňuje hormóny šťastia, chráni organizmus pred chorobami, upravuje trávenie, redukuje hmotnosť a kopec iných. A ten úžasný pocit po poriadnom cvičení sa veru nedá opísať. Akú športovú aktivitu dáš dnes?

fitshaker-25veci-cvic1

16. Zamiluj sa

Nie nadarmo sa hovorí: „Ak chceš žiť dlhšie, zamiluj sa!“ Láskyplný partnerský vzťah prispieva nielen k šťastnému, ale aj k zdravému životu. Je dokázané, že šťastne zadaní ľudia menej pociťujú: fyzickú bolesť, stres, úzkosť a depresie. Už len také obyčajné objatie vyplavuje neuveriteľné množstvá endorfínov, ktoré majú na svedomí pozitívnu náladu. Štúdie ukazujú, že vzťahy pomáhajú ľuďom žiť dlhšie. Znižuje sa napríklad riziko infarktu a problémov s vysokým krvným tlakom. Dobrý partnerský vzťah pozitívne pôsobí na našu kariéru a motivuje k lepším výkonom.

17. Prejavuj vďačnosť

V súčasnej dobe na prejavovanie vďačnosti veľakrát zabúdame, čo nemusí hneď znamenať, že by sme neboli vďační. Často krát zasa vyslovujeme slovo „ďakujem“ len z povinnosti, bez akejkoľvek hlbšej vďačnosti, teda bez emócií. V motivačnej literatúre je táto hlboká emócia dokonca považovaná za základ šťastia. Bez prejavu vďačnosti nedocielime svojich túžob. Skús sa teda zamyslieť nad tým, či prejavuješ vďačnosť dostatočne a úprimne. Nemohlo by to byť aj lepšie? Život je krásny, buďme vďační za každý výnimočný okamih.

18. Pomôž iným

Účasťou na dobrovoľníckych a charitatívnych akciách nepomáhame len iným ľuďom, zvieratám alebo životnému prostrediu, ale aj samým sebe. Práve účasť na takýchto akciách nás učí byť lepšími, núti nás zamýšľať sa o živote a o šťastí. Ľudia často krát prehodnotia a zmenia svoje hodnoty, priority a celkový pohľad na svet.

clasped-hands-541849_1280

19. Vychutnávaj si ticho

Nemusí ísť hneď o meditáciu, postačí aj pár minút ticha, ktoré budú patriť iba tebe a tvojim myšlienkam. Veľkým problémom dnešnej doby je, že veľa ľudí má potrebu zapĺňať chvíľky ticha zbytočnými slovami, televíziou, rádiom alebo iným zvukom. Pre veľa ľudí sú chvíľky ticha nepríjemné a cítia sa vtedy neprirodzene. Nezabúdaj však, že: „ticho je zdrojom veľkej sily“.

20. Tráv čas s ľuďmi, ktorých ľúbiš

Pozvi rodinu a priateľov a zabavte sa spoločne pri obľúbenej aktivite. Či už pôjde o jednodňový výlet, grill párty, návštevu baru, kina, bowling alebo víkend na chate, bude to stáť za to. Priatelia a známi nás dobíjajú pozitívnou energiou, ktorá obohacuje duševné zdravie. Ak sa stane niečo zlé, stoja za nami, vypočujú si nás a podporia naše rozhodnutia. Ľudia robia náš život takým, aký je :-).blonde-826027_1280

Tak čo, ktoré z týchto bodov aplikuješ do života?

 

Ďalšie články, ktoré odporúčame:

Šťastie tu a teraz? Návod vo vnútri

Desatoro účinnej meditácie

Ako prežívať radosť každý deň?

 

Zdroje: 

Petra Ryšková

Článok bol pridaný dňa 01/06/2016 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motiváciaVšeobecné   |   Autor: Petra Ryšková

Komentáre