Bryndza – úžasný zdroj zdravia zo slovenskej prírody
A bryndza patrí právom medzi funkčné potraviny :-). Ale pozor, nie hocijaká bryndza. Pretože poznáme pravú a nepravú bryndzu (t.j. rozdelenie podľa percentuálneho zastúpenia ovčej zložky a spôsobu výroby), a nie obom môžeme pripisovať také skvelé zdravotné účinky.
Ako rozlíšiť pravú bryndzu od nepravej?
Nepravá bryndza by mala mať minimálny podiel ovčieho mlieka 50 %, ktoré je už však pasterizované, druhú polovicu tvorí kravské mlieko. Realita je však taká, že bryndza sa pomaly falšuje od začiatku sezóny, dokonca aj v máji (keď majú ovečky najviac mlieka), a to tak, že sa dáva ovčieho mlieka len symbolických 5 – 10 % alebo dokonca 0 %, čo je veľmi smutné.
Ak sa do bryndze pridá kravské mlieko, neznamená to, že bude bryndza zdraviu škodlivá. Iba nebude mať také množstvo priaznivých vlastností pre náš organizmus. Kravské mlieko sa pasterizuje, a z toho dôvodu sa do neho musí dodatočne pridávať zákvas, v ktorom je len niekoľko druhov baktérií. Kravičky, ktoré sú chované v maštaliach, sú kŕmené silážou a jadrovým krmivom. To je väčšinou ešte aj chemicky ošetrované. Ovečky sú na paši a vyberajú si tie najlepšie rastliny. Lúky, horské a podhorské pasienky nikto chemicky neošetruje a nehnojí. Žiadna taká chémia sa nám teda s bryndzou nedostane do tela. Preto je 100 %-tná ovčia bryndza tá najlepšia.
Prečo je májová bryndza najzdravšia a najchutnejšia?
Ako sa pravá bryndza vyrába?
Pri fermentácii, vďaka mliečnym baktériám, prebieha i natravovanie tukov, prebiehajú tam zložité biochemické reakcie a výsledkom je to, že sú oveľa ľahšie stráviteľné, čo je ďalším významným zdravotným benefitom. V tradičnej bryndzi, vyrobenej zo surového nepasterizovaného mlieka, je oveľa viac mliečnych baktérií ako v jogurtoch, či v acidofilnom mlieku. Kým v týchto sa z pravidla nachádzajú 2 základné kmene mliečnych baktérií, v spomínanej bryndzi je to druhovo až desaťnásobok.
Aké benefity má pre naše telo?
Bryndza ako fermentovaný mliečny výrobok, inak právom povedané i probiotická bomba, je výdatným zdrojom kvalitných bielkovín, tukov, minerálov a vitamínov skupiny B, vitamínov D a A. Samozrejme, nesmiem zabudnúť spomenúť bohaté spektrum užitočných mikroorganizmov (1 g ich obsahuje cca miliardu.). Bryndza posilňuje imunitu, obsahuje bioaktívne peptidy, niektoré z nich znižujú krvný tlak, iné ochraňujú pred osteoporózou (rednutie kostí) a zubným kazom, a má tiež protizápalové účinky.
Kravské vs. ovčie mlieko – kto je víťaz?
V ovčom mlieku je 5 - krát viac vitamínov C a D ako v kravskom. 1 liter ovčieho mlieka bez pasterizácie či termizácie stačí na denné krytie vitamínu C, kravského potrebujeme až 5 litrov. Zatiaľčo mlieko a jogurty obsahujú 120 mg vápnika v 100 gramoch výrobku, bryndza ho má až 650 mg.
Takže priatelia, ja už plánujem výlet na nejaký salaš. Kto sa pridá? :-)
RECEPT: Zdravý tanier s bryndzou a strukovinami (4 porcie)
Čo potrebujeme na 4 porcie?
- 500 g obilnín, napr. špaldy, kerneta, ovsa alebo jačmenných krúpkov (ja som použila špaldové zrnká)
- 200 - 250 g strukovín (použila som maslovú fazuľku)
- 200 – 250 g bryndze, najlepšie tej pravej :)
- olivový olej
- cibuľku
- 3 strúčiky cesnaku
- himalájsku soľ
- korenie (z mlynčeka alebo z mažiarika)
- 3 bobkové lístky
- kúsok morskej riasy wakame/kombu (ak používate a máte doma)
- 1 čili papričku, kto má rád pikantnejšie. Ja pridávam k vareniu strukovín.
Ako budeme postupovať?
2. Strukoviny si taktiež dopredu namočíme, zlejeme vodou a dáme variť do novej vody s bobkovými lístkami (a riasou) a čili papričkou. Strukoviny si tiež dopredu namočíš, podľa druhu, ktorý si vyberieš a potom uvaríš.
3. V tomto prípade som uvarenú fazuľku, 2 PL olivového oleja, soľ a strúčiky cesnaku, ktoré som si zotrela, spolu zmiešala. Do obilnín som si tiež pridala 2 PL olivového oleja, ochutila soľou a korením. Dávame pozor pri solení, pretože bryndza je už slaná.
4. Servírujeme tak, že zmiešame obilniny so strukovinami a navrch si pomrvíme bryndzu, posypeme nakrájanou vňaťkou mladej cibuľky (môžeš použiť i pažítku alebo petržlenovú vňaťku či koriander) :).
Zdroj:
- Biotechnológie, výživa a zdravie, Ing. Ján Keresteš a kolektív, 2009, 528 str., str. 60 – 74, Prof. RNDr. Libor Erbringer, DrSc. – Probiotické funkčné potraviny.
Pán profesor Erbringer začal ako prvý vykonávať výskumy týkajúce sa bryndze, na prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave, kde boli dokázané aj jej probiotické vlastnosti.
- Bio&Life, 1. Ročník, 05-06,2013, str. 81 – 83
- Kurzy varenia pani Silvie Horeckej a blog Terapia jedlom
- Prebiehajúci kurz Poradce pro výživu a suplementaci, pán Martin Jelínek
- http://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/13722-bryndza-je-najlepsi-patent-prirody/
Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.