Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Formujú postavu a spaľujú kalórie. Postav sa na kolieskové korčule!

Letné športy dostávajú zelenú a bola by škoda to nevyužiť. Jedným z takýchto športov je aj in-line korčuľovanie – jazda na kolieskových korčuliach. Ponúkne ti zábavu, spomienky z detstva, vietor vo vlasoch, účinný kardio tréning, ochranu kĺbov a nádherne formuje svaly. Pre koho je vlastne tento šport vhodný? Môže byť účinnejší ako beh alebo bicyklovanie? Vydaj sa poriadnu jazdu na kolieskach :-).
História kolieskových korčúľ je oveľa staršia ako by si si myslela. Prvá zmienka sa datuje až do roku 1760, kedy si však korčule medzi ľuďmi nezískali veľký obdiv. Celosvetovo populárne začali byť začiatkom 19. storočia vďaka profesionálnym športovcom, hokejistom a iným fitness nadšencom, ktorí ich využívali na kardio tréning a odbúravanie nadbytočných kalórií. Súčasné in-line korčule sa odlišujú od kolieskových tým, že kolieska idú za sebou v jednom rade. V dnešnej dobe sa korčuľovanie teší veľkej obľube, a nielen medzi fitness nadšencami a profesionálnymi športovcami.
fitshaker_blog_korculovanie2
Prečo sa postaviť na korčule?
Medzi najväčšiu výhodu tohto športu patrí určite fakt, že je vhodný rovnako pre deti ako aj pre dospelých, čiže pre všetky vekové kategórie, a vôbec nevadí, že si úplný začiatočník. Práve naopak. Základné techniky sa dajú zvládnuť v relatívne krátkom čase a sú ideálnym nástrojom na získanie lepšej kondície a vytrvalosti. Môžeš si vždy podľa nálady zvoliť svoje tempo, trasu, spoločnosť alebo hudobnú kulisu. Sú jednoduché na údržbu, skladovanie a ideálne aj na cestovanie.
Pri aktívnom in-line korčuľovaní sa prejavilo výrazné formovanie svalstva dolnej časti tela. Ide najmä o sedací sval, štvorhlavý sval stehna, svaly predkolenia, chrbtové svaly, priamy brušný sval. Jazda na korčuliach tiež rozvíja svalovú koordináciu a rovnováhu tela. V závislosti od zvolenej rýchlosti, štýlu jazdy, náročnosti terénu a aktuálnej kondície sa počet spálených kalórií pohybuje od 400 - 800 kcal za 1 hodinu. Približne rovnaké množstvo spálených kalórií odbúrava aj tenis, beh, rôzne aeróbne aktivity alebo bicyklovanie.
inliner-1315898_1280
Aké sú nevýhody korčuľovania?
Tak ako má každý šport svoje plusy, má aj mínusy. V tomto prípade by som spomenula úvodnú investíciu do nákupu vybavenia – kvalitné korčule, prilba, chrániče, vhodné oblečenie (pre ženy sa odporúča športová podprsenka) a reflexné prvky. Občas je treba urobiť servis korčúľ a vymeniť poškodené koliesko alebo ložisko. Ja ako ďalšiu nevýhodu vidím nedostatok trás. Aj keď súčasná moderná doba poskytuje množstvo trás už aj online (napríklad na internetovej stránke www.inlinemap.net), zdá sa mi, že by výber mohol byť aj pestrejší . Ale kto hľadá, cestičku si nájde :-).
Začiatočník potrebuje bezchybný a dokonalý terén bez jediného kamienka a inej chybičky krásy. Pokročilejší už dokážu prípadné prekážky ľahko obísť. Nakoľko je pre tento šport najvhodnejší asfaltový povrch, netreba zabúdať na ochranu jednotlivých častí tela (zápästia, lakte a kolená). Pád býva bolestivý a nebezpečný. Riziko úrazu však podľa štatistík stále nie je také vysoké ako pri futbale, basketbale alebo bicyklovaní.
fitshaker_blog_korculovanie3
Vedela si, že ...
je in-line korčuľovanie vhodnejšie ako beh? Pri behaní vznikajú pri dopade otrasy, ktoré spôsobujú opotrebovanie kolenného a členkového kĺbu. In-line korčule dokážu tieto otrasy zmierniť.
Ako jazdiť? Ovládaj tieto základné princípy!
V tomto športe hrá najdôležitejšiu úlohu rovnováha, a preto je základom spevnenie členkov v korčuliach. Telesná hmotnosť by mala byť rozdelená rovnomerne do obidvoch nôh. Jazdiť sa odporúča v miernom predklone s pokrčenými kolenami. Ruky by mali byť mierne od tela, vždy pripravené zmierniť prípadný pád. Ten môže spôsobiť aj záklon.
Po zvládnutí udržania rovnováhy nasleduje ďalší dôležitý krok, ktorým je ovládanie techniky zastavenia alebo spomalenia. Všeobecne je možné toto zvládnuť viacerými spôsobmi, ktorý si každý individuálne zvolí. Najefektívnejším, najpoužívanejším a najrýchlejším spôsobom je využitie pätovej brzdy, ktorá je časťou kolieskových korčúľ. Čím väčší tlak je na ňu vyvíjaný, tým rýchlejšie je spomalenie. Zastaviť sa ďalej dá pluhovaním (ako pri lyžovaní) alebo zvalením sa do trávy :-). Pokročilejší ovládajú aj viac spôsobov.
fitshaker_blog_koruclvoanie6
Ako pred každou pohybovou aktivitou, aj tu je dôležitý pitný režim a krátke rozcvičenie tela. 15 minút pred začatím aktivity sa odporúča vypiť pohár vody a potom každých 15 minúť ďalší pohár vody, aby sme predišli dehydratácii organizmu. Okrem vody by som odporúčala pri korčuľovaní mať pri sebe aj náplasť alebo obväz v prípade úrazu. Trvanie aktivity sa pohybuje od 20 minút pre začiatočníkov až po ľubovoľne zvolený čas pre pokročilých.
Ak by si sa rozhodla pre pravidelné „kolieskovanie“, neváhaj sa poradiť s odborníkom o výbere vhodných in-line korčúľ alebo oblečenia a ochrany pred úrazom.
. . . želám veľa šťastných kilometrov :-).
Zdroj textu: livestrong.com, womenshealthmag. com, askmen.com
 
Ďalšie články, ktoré by si nemala prehliadnuť:
Ako najefektívnejšie spaľovať kalórie? Takto!
Prečo sa dať pravidelne na obyčajnú chôdzu?
12 účinných cvikov s vlastnou váhou
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.