Spája ich vášeň pre hory a turistiku. Zapoj sa aj ty do niektorej výzvy!

Prichádza najkrajší čas na turistiku a prechádzky v prírode. Už nie sú letné horúčavy a teplota ešte nie je až tak nízka. Bonus je, že stromy a lesy sú nádherne zafarbené, cítiť svieži vzduch. Hubári si prídu tiež na svoje a deti môžu zbierať šišky, gaštany a farebné listy. Treba si len obuť nepremokavú, teplú obuv, dobre sa obliecť, do batohu zbaliť termosku s čajom, zabaliť jabĺčko, chlebík a hor sa do hôr.

Ak by si náhodou nevedela kam, nasledovné organizácie ti pomôžu sa zorientovať, naplánovať si kratšiu alebo dlhšiu túru. Môžeš si zvoliť ťažšie chodníčky, dokonca aj na bicykli, alebo naopak môžeš ísť v rodinnom „lážo-plážo“ tempe. Najhlavnejšie je sa hýbať. Lebo nie je dôležité sa pretekať, súperiť, ale zúčastniť sa a robiť tak niečo pre svoje zdravie a tiež pre zdravie svojej rodiny.

O čo vlastne ide?

# 1: Reštartni sa – restartnisa.sk

Komunita ľudí, ktorí preferujú zdravý životný štýl. Behajú, turistikujú, bicyklujú a ich cieľom je, aby sme nesedeli na gauči, ale chcú nás rôznymi zaujímavými plánovanými aktivitami zlákať od televízie rovno do prírody. Aby sme rozhýbali telá, mali z pohybu radosť a zažili kopec dobrodružstiev.

Každý rok „reštartnisa“ vyhlasuje 10 cieľov, 10 neobjavených kútov Slovenska a blízkeho okolia, ktoré účastníci v priebehu roka zdolávajú sami alebo v skupinách. Tento rok štartuje už 4.ročník. V minulom ročníku sa do výzvy zapojilo 1 483 aktívnych účastníkov. Každý z cieľov má odporúčané turistické a cykloturistické trasy podľa náročnosti. Je jedno, akú trasu si zvolíme, každý účastník, ktorý zdolá minimálne 5 cieľov získa diplom, medailu a fotopublikáciu.

Nielenže sa budeme hýbať, ale môžeme spoznať aj nových ľudí a krásy Slovenska. Pozri si všetky potrebné informácie o tejto výzve s názvom: 7 kopcov 3 jazerá 2019. Dokonca, ak by si nemala „sparingáčov“, tak ich môžeš nájsť vo facebookovej skupine.

Nenáročné túry v tatrách

 

# 2: Hikemates

Túto komunitu založili piati chalani, ktorí jednoducho milujú hory a na kopci sú vždy, keď sa dá. A je jedno, či je malý, veľký, alebo je ďaleko, či blízko – je to ich vášeň. Snažia sa budovať komunitu turistov, ktorí sú rovnako chtiví za dobrodružstvom, za spoznávaním nových miest na Slovensku. Na ich stránke www.hikemates.sk nájdeš množstvo dobrých tipov, inšpirujú a radia ľuďom kam ísť, vzdelávajú a motivujú, aby sme boli zodpovednými a ohľaduplnými voči prírode.

Dokonca organizujú 9.novembra druhý komunitný výstup na najvyššie položenú, celoročne dostupnú, vysokohorskú chatu na Slovensku Téryho chatu– „Térinku“.  Všetci zúčastnení spolu vystúpia do 2 015 m.n.m. a nielen to. Zrelaxujú, naberú novú energiu, porozprávajú sa, vymenia si skúsenosti a budú sa kochať prírodou. Lebo o tom to predovšetkým je – o komunite a priateľoch, ktorých spája vášeň pre hory a turistiku.

Ak by si sa chcela pripojiť, môžeš tak urobiť tu.

Túry v tatrách

 

# 3: Doby Tatry

Ďalšia z perfektných výziev, ktoré môžeš zažiť už túto zimu. Stačí, ak vystúpiš zo svojej pohodlnej zóny a zdoláš 6 cieľov. Organizátori z Doby Tatry vybrali pre teba 6 top tatranských horských chát. Tvojou úlohou je navštíviť ich, pri každej sa odfotiť a fotku nahrať vo svojom profile na dobytatry.sk. Registruj sa do 30.11. a ciele môžeš začať zdolávať v období od 1. 12. 2019 do 29. 2. 2020. Priprav sa, pretože túto zimu sa nebudeš prepchávať koláčmi, ale prežiješ ju naplno, prekonaj svoj komfort, buď silnejšia ako výhovorky a zaži nezabudnuteľnú zimu vo Vysokých Tatrách!

Na stránke Doby Tatry sa dozvieš, ktoré chaty musíš navštíviť a nebude to len tak, bez motivácie. Vyhrať môžeš výstup na Mont Blanc s horským vodcom Tatry Guide! Wau! A dokonca vďaka tvojmu registračnému poplatku zasadíš strom vo Vysokých Tatrách. Naozaj perfektné. Stačí sa už len dobre teplo obliecť a hor sa do hôr. Hodnotné ceny môžeš tiež vyhrať aj po zdolaní 3 chát.

Tury tatry

Aj keď sa na turistiku vydáš po svojich, bez niektorej z organizácií, bude to stáť určite za to. Najdôležitejšie je, že sa hýbeš, vychutnávaš si prírodu a dýchaš čerstvý vzduch, či už v spoločnosti priateľov, rodiny, alebo aj seba samej. Slovensko je nádherná krajina, je na nej stále čo spoznávať a kam ísť. Vedela si napríklad, že v žiadnom inom štáte nie sú hory tak dokonale a prehľadne vyznačené turistickými značkami ako naše? Slovensko má vraj najdokonalejšiu sieť turistických trás na svete a po turistických značkách môžeš prejsť až cca 15 000 km! Wau!

Vysoke tatry turistika

Verím, že som ťa namotivovala prejsť sa nejednou lesnou uličkou. Či už na jeseň, alebo ti bude vŕzgať sneh pod nohami, obe voľby sú tie pravé :-). Aj mne sa tak nejak cnie za horami, ktoré navštevujem viackrát do roka. Aj keď je to ešte ďaleko, v januári sa chystám do Vysokých Tatier s rodinou a určite sa inšpirujem aj niektorou z týchto spomínaných výziev. Tak držím palce aj Tebe!

 

Aby si nezabudla termíny, kedy chceš kam vyraziť, zapisuj si ich do nášho nového Fitness diára či kalendára na rok 2020. Čaká tam na teba kopec ďalších užitočných vychytávok:

fitness kalendár 2020

 

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako úspešne zdolať najdlhšiu turistickú trasu hrdinov SNP?

12x tipy na spoznanie stredného Slovenska

Ako zdolať Gerlachovský štít? Prečítaj si tento návod

Petra Hegerová

Článok bol pridaný dňa 18/10/2019 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Petra Hegerová

Komentáre