Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

„S výzvou Doby Tatry som zažila zimu, na ktorú nezabudnem", hovorí Valéria

Poznáš projekt Doby Tatry? Prvý ročník projektu bol odštartovaný počas letnej sezóny 2019 vo Vysokých Tatrách. Bol natoľko úspešný, že počas zimného obdobia odštartovala ďalšia výzva. Čo je cieľom tohto projektu a čím spojila tisícky ľudí? Aj o tomto nám prezradí viac Valéria, ktorá vyhrala sama nad sebou a zdolala cieľ.

Na úvod zopár riadkov o projekte Doby Tatry

Prvý ročník projektu bol odštartovaný počas letnej sezóny 2019 vo Vysokých Tatrách. Registrovaní účastníci počas troch mesiacov (júl – september) zdolali šesť štítov, a to: Jahňací, Kôprovský, Kriváň, Rysy, Východná, Vysoká a Predné Solisko. Cieľom výzvy je motivovať ľudí ku krásnym zážitkom na čerstvom vzduchu, spojiť ľudí s rovnakou myšlienkou alebo tiež chrániť prírodu. Ako bonus je získanie medaily a možnosť vyhrať krásnu cenu. Navyše, za každého registrovaného účastníka je vysadený strom. V spolupráci s Lesami TANAP bolo vysadených už 5 034 stromov.
Nakoľko bola výzva úspešná, počas tejto zimy odštartovala ďalšia – zdolať šesť celoročne prístupných vysokohorských chát za tri mesiace (december - február), a to: Téryho chata, Zbojnícka chata, chata pod Soliskom, chata pri Zelenom plese, Horský Hotel Popradské pleso, chata Plesnivec. Túto výzvu úspešne zdolala aj Valéria, ktorá nám prezradí viac o svojej ceste.
najkrajsie zimne tury
 

Predstav sa prosím na úvod čitateľom – čo rada robíš vo svojom voľnom čase, niečo o svojom životnom štýle, o sebe.

Ahoj, volám sa Valéria, mám 22 rokov a vo voľnom čase sa venujem blogu, foteniu, cvičeniu, vareniu a posledné mesiace aj aktívnej turistike.
Zdravý životný štýl je široký pojem. Mala som obdobie, kedy som žila zdravšie, obdobie kedy zas nie. Už piaty rok sa stravujem výhradne vegánsky a keď som začala jesť rastlinnú stravu, myslela som si, že žijem snáď najzdravšie v svojom živote. Takmer všetko som si musela začať variť a niekedy som siahla po síce vegánskej, ale nezdravej alternatíve a kilá šli hore.
Pred rokom som sa rozhodla, že to idem skúsiť inak a začala som žiť konečne vegánsky a zdravo. Schudla som, moja kondička vyskočila z nuly na sto (doslova), nabrala som svalovú hmotu. Nestačilo mi však behať, cvičiť vo fitku, potrebovala som nájsť niečo, prečo som toto všetko začala a to bolo: mať silné telo a dobrú kondíciu, a tak sme sa dali s manželom na turistiku.
Doby tatry winter
 

Kedy a pri akej príležitosti sa zrodila myšlienka zaregistrovať sa a absolvovať zimnú výzvu  Doby Tatry, ktorej cieľom je zdolať šesť horských chát vo Vysokých Tatrách za tri mesiace?

Minulý rok v polovici júla, sme sa rozhodli odštartovať veľké horské dobrodružstvo. Náš prvý kopec bol Sivý vrch, ktorý je mimochodom jeden z najkrajších na Slovensku. Dovolím si povedať, že tam sa to všetko začalo. Keď sme zliezli z vrchu a unavení si sadli do auta, prvá otázka na môjho manžela bola: „Kam vyrazíme ďalší víkend?“ A tak sme v priebehu necelých 3 mesiacov po víkendoch pobehali takmer celú Malú Fatru, 3 vrcholovky vo Vysokých Tatrách, pár kopcov v Roháčoch ale aj menšie kopce, ktoré máme na Orave „za domom“.
Okrem toho sme na Liptove objavili novú jaskyňu, ktorá ale nie je sprístupnená verejnosti, no pochválim sa, že nesie meno po mne.
Myšlienka zapojiť sa do výzvy bola už v lete, ale nestihli sme registráciu. Keď sme sa dozvedeli, že bude zimná výzva, tak sme neváhali ani sekundu a šli do toho.
tatry turistika v zime
 

Čím ťa tento projekt zaujal najviac?

Bola to výzva, ktorú sme chceli zdolať. Okrem toho ma ohromilo, aké kvantum ľudí sa zapojilo do letnej výzvy a predpokladala som, že zimná bude podobná davová psychóza. Fascinovalo ma na projekte, koľko ľudí s podobnou vášňou pre hory sa dokáže spojiť a vytvárať komunitu na horách. Navyše, za každú registráciu do výzvy bude vysadený jeden strom v Tatrách na obnovu lesov.
Ťažko sa opisujú pocity, ktoré človek zažíva pri zdolávaní vrchov. Je to veľmi silný emočný zážitok. Tam hore nefunguje nič, čo si naplánuješ. Ďaleko za obrazovkami telefónu a pocitu komfortu.
Na horách skutočne cítiš, že žiješ.

vysoke tatry turistika v zime
 

Vo všeobecnosti je turistika v zimnom období  náročnejšia ako počas leta. Predchádzala turistike na jednotlivé horské chaty špeciálna príprava (napríklad nákup oblečenia, obuvi, turistickej mapy, vhodnej výstroje, mobilné aplikácie, tréning a pod.?)

Zimná turistika bola náročnejšia v tom, že si nedokázal s presnosťou určiť, aké bude počasie. Naopak sa ale kráčalo lepšie, pretože chodníky boli vyšliapané a kolená nemali tak silnú záťaž. Základom tak ako v lete aj v zime je obuv. Samozrejme, nezaobišli by sme sa bez mačiek alebo návlekov s hrotmi.
Taktiež sme sa na hory poistili. Uložili si číslo na horskú záchrannú službu a sledovali lavínový stav. Do oblečenia sme investovali, ale vyplatilo sa. Obaja sme si navyše kúpili červené bundy, pretože na hory sa treba obliekať výrazne. Špeciálny tréning som nemala, ale pridala som viac kardia a zimné otužovanie.
zimna turistika vysoke tatry
 

Prišli aj náročné chvíle, kedy si výzvu chcela vzdať? Čo bolo v týchto chvíľach tvojou motiváciou?

Vzdať nie. Ak nie som na pokraji svojich fyzických a psychických možností, tak slovíčko vzdať sa nemá v mojom slovníku miesto. Mala som akurát slabú chvíľu, keď sme šliapali na Zbojnícku chatu, rozfúkal sa silný vietor, nohy sa nám prebárali v snehu a mňa rozbolelo koleno, ktoré som si zranila mesiac pred výzvou. Vtedy som šla na doraz.
Všetko je to v hlave. Sila mysle je silnejšia ako fyzická sila. Nikdy sa človek nesmie vzdať.
zimná turistika v tatrách
 

Urobila by si druhýkrát niečo inak, čo sa týka prípravy, výberu oblečenia, obuvi a pod.? Máš nejaké rady pre nás, ktorí sa podobnú výzvu ešte len chystáme zdolať?

Nebrala by som si so sebou veľa vecí. Zbytočne sme vláčili veľké ruksaky na chaty. Ale netreba podceniť nič. Nám sa našťastie nič nestalo, ale to človek nikdy nevie predpokladať. Ak by nám čo i len jedna z tých vecí, ktoré sme niesli v ruksakoch mala zachrániť život, tak nebola zbytočná. Termo oblečenie, nepremokavá turistická obuv a mačky sú základom zimnej výbavy.
zimna turistika tatry
 

Išla si do toho sama, s partnerom alebo v partii kamarátov?

Do výzvy sme sa zapojili spoločne s mojim manželom. Obaja sme veľkí nadšenci pre turistiku a aktívny životný štýl. Na horách sa vzájomne podporujeme a nakopávame, keď jeden alebo druhý nevládze. Navyše sa môžeme jeden na druhého spoľahnúť, a to robí veľmi veľa. Na horách sa musí človek spoliehať len sám na seba, alebo na osobu, ktorej by bez mihnutia oka zveril do rúk svoj život, a to moja drahá polovička určite je.
Zimná turistika
 

Ako by si po úspešnom získaní medaily projekt zhodnotila? Bola si natoľko spokojná, že pôjdeš aj do ďalšej ich výzvy?

Chcem ísť do ďalšej výzvy. Zapojiť sa do nej bolo jedno z najlepších rozhodnutí. Stretli sme kopec ľudí, spoznali nové miesta, videli zimné Tatry a vyhrali sami nad sebou. Zima, na ktorú nikdy nezabudnem.
Doby tatry
Viac o projekte na internetovej stránke Doby Tatry.
Valérii veľmi krásne ďakujeme za rozhovor, za jej čas, za možnosť priblížiť si výzvu očami niekoho, kto ju zvládol a tiež za parádne fotky J. Ak by ťa zaujímalo viac, kontaktuj Valériu.
 
Tak čo, ideme do ďalšej výzvy spolu? :-)
 
Kondičku môžeš budovať aj s tréningami na doma, ktoré nájdeš v našom online fitku Fitshaker.sk:
cvicenie doma
 
Mohlo by ťa inšpirovať aj:
Ultra trailový bežec a jeho 365-dňová výzva: „Každý deň v roku zabehnem minimálne 10 km.“
Ako úspešne zabehnúť maratónsky beh? Prezradí ti Romanka
Hľadáš tréningový plán pre ženy na doma?
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.