Na úvod zopár riadkov o projekte Doby Tatry
Nakoľko bola výzva úspešná, počas tejto zimy odštartovala ďalšia – zdolať šesť celoročne prístupných vysokohorských chát za tri mesiace (december - február), a to: Téryho chata, Zbojnícka chata, chata pod Soliskom, chata pri Zelenom plese, Horský Hotel Popradské pleso, chata Plesnivec. Túto výzvu úspešne zdolala aj Valéria, ktorá nám prezradí viac o svojej ceste.
Predstav sa prosím na úvod čitateľom – čo rada robíš vo svojom voľnom čase, niečo o svojom životnom štýle, o sebe.
Zdravý životný štýl je široký pojem. Mala som obdobie, kedy som žila zdravšie, obdobie kedy zas nie. Už piaty rok sa stravujem výhradne vegánsky a keď som začala jesť rastlinnú stravu, myslela som si, že žijem snáď najzdravšie v svojom živote. Takmer všetko som si musela začať variť a niekedy som siahla po síce vegánskej, ale nezdravej alternatíve a kilá šli hore.
Pred rokom som sa rozhodla, že to idem skúsiť inak a začala som žiť konečne vegánsky a zdravo. Schudla som, moja kondička vyskočila z nuly na sto (doslova), nabrala som svalovú hmotu. Nestačilo mi však behať, cvičiť vo fitku, potrebovala som nájsť niečo, prečo som toto všetko začala a to bolo: mať silné telo a dobrú kondíciu, a tak sme sa dali s manželom na turistiku.
Kedy a pri akej príležitosti sa zrodila myšlienka zaregistrovať sa a absolvovať zimnú výzvu Doby Tatry, ktorej cieľom je zdolať šesť horských chát vo Vysokých Tatrách za tri mesiace?
Okrem toho sme na Liptove objavili novú jaskyňu, ktorá ale nie je sprístupnená verejnosti, no pochválim sa, že nesie meno po mne.
Myšlienka zapojiť sa do výzvy bola už v lete, ale nestihli sme registráciu. Keď sme sa dozvedeli, že bude zimná výzva, tak sme neváhali ani sekundu a šli do toho.
Čím ťa tento projekt zaujal najviac?
Ťažko sa opisujú pocity, ktoré človek zažíva pri zdolávaní vrchov. Je to veľmi silný emočný zážitok. Tam hore nefunguje nič, čo si naplánuješ. Ďaleko za obrazovkami telefónu a pocitu komfortu.
Na horách skutočne cítiš, že žiješ.
Vo všeobecnosti je turistika v zimnom období náročnejšia ako počas leta. Predchádzala turistike na jednotlivé horské chaty špeciálna príprava (napríklad nákup oblečenia, obuvi, turistickej mapy, vhodnej výstroje, mobilné aplikácie, tréning a pod.?)
Taktiež sme sa na hory poistili. Uložili si číslo na horskú záchrannú službu a sledovali lavínový stav. Do oblečenia sme investovali, ale vyplatilo sa. Obaja sme si navyše kúpili červené bundy, pretože na hory sa treba obliekať výrazne. Špeciálny tréning som nemala, ale pridala som viac kardia a zimné otužovanie.
Prišli aj náročné chvíle, kedy si výzvu chcela vzdať? Čo bolo v týchto chvíľach tvojou motiváciou?
Všetko je to v hlave. Sila mysle je silnejšia ako fyzická sila. Nikdy sa človek nesmie vzdať.
Urobila by si druhýkrát niečo inak, čo sa týka prípravy, výberu oblečenia, obuvi a pod.? Máš nejaké rady pre nás, ktorí sa podobnú výzvu ešte len chystáme zdolať?
Išla si do toho sama, s partnerom alebo v partii kamarátov?
Ako by si po úspešnom získaní medaily projekt zhodnotila? Bola si natoľko spokojná, že pôjdeš aj do ďalšej ich výzvy?
Valérii veľmi krásne ďakujeme za rozhovor, za jej čas, za možnosť priblížiť si výzvu očami niekoho, kto ju zvládol a tiež za parádne fotky J. Ak by ťa zaujímalo viac, kontaktuj Valériu.
Tak čo, ideme do ďalšej výzvy spolu? :-)
Kondičku môžeš budovať aj s tréningami na doma, ktoré nájdeš v našom online fitku Fitshaker.sk:
Mohlo by ťa inšpirovať aj:
Ultra trailový bežec a jeho 365-dňová výzva: „Každý deň v roku zabehnem minimálne 10 km.“
Ako úspešne zabehnúť maratónsky beh? Prezradí ti Romanka
Hľadáš tréningový plán pre ženy na doma?
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.