Vegánske parfumy nevidí človek každý deň. Čo vás k nim priviedlo?
Až na jednom veľtrhu vo Francúzsku som objavila malý sympatický stánok a niečo ma k nemu veľmi intenzívne ťahalo. Až neskôr som si uvedomila, že to bola mimoriadne príjemná, ale nevtieravá vôňa, čo ma vrátila späť z cesty domov z výstaviska. A tam som spoznala Valerie de Mars – mladú sympatickú ženu, ktorá si krátko pred štyridsiatkou splnila svoj detský sen a pustila sa do výroby prírodných parfumov. Prvý parfum s názvom Belle Rose s láskou a rešpektom vytvorila ako poctu svojej babičke, ktorá ju priviedla k láske k rastlinám a viedla ju k úcte k prírode.
Parfumy neboli od začiatku vegánske, už od svojho zrodu však niesli označenie Aromaparfumerie – teda spojenie aromaterapie a klasického francúzskeho parfumérstva. A to je, okrem vegan zloženia, ich druhý veľký unikát.
Veľa žien sa v letnom období parfumom a voňavkám vyhýba. Boja sa podráždenia na pokožke, ktoré by mohlo vzniknúť po kontakte so slnkom. Dá sa takémuto podráždeniu vyhnúť, ak žena používa vegánsky parfum?
Konkrétne vegánske parfumy, ktoré nájdete u nás, sú veľmi jemné a šetrné voči pokožke a voňajú naozaj božsky. Na stabilizáciu vône používajú alkohol, ten je však získavaný z hroznových listov a pšeničného zrna. Je preto oveľa menej agresívny voči pokožke. Rovnako aj organické esenciálne oleje obsiahnuté v týchto parfumoch, výrazne znižujú riziko podráždenia pokožky. U žien s veľmi citlivou pokožkou však nevieme garantovať, ako pokožka zareaguje. Keďže naša pokožka je individuálna, odporúčam každej žene, aby si aj takýto kvalitný vegánsky parfum najskôr overila v praxi.
Aké vône by ste odporučili používať naším krásnym ženám v horúcich letných dňoch?
Aký je rozdiel medzi klasickým a vegánskym parfumom ?
Oproti tomu, prírodné alebo vegánske parfumy obsahujú reálne esenciálne rastlinné oleje. Vôňa je úplne iná, jemnejšia a prirodzenejšia. Nie sme však na ňu zvyknuté, lebo chemické náhrady sú intenzívnejšie a prenikavejšie. Len si napríklad predstavte, ako vonia levanduľové pole a ako cítime levanduľu v klasických parfumoch a vôňach.
Ďalšou ukážkou rozdielov medzi klasickým a prírodným parfumom je napríklad vzácny ružový olej. Ten skutočný prírodný je jednou z najdrahších a najvzácnejších ingrediencií. Na výrobu 1 kg tohto vzácneho a unikátneho voňavého skvostu je potrebných viac ako 4 tony okvetných lupeňov ruží. A to nehovorím o náročnosti procesu jeho spracovania. V prírodných a vegánskych parfumoch sa s obľubou využíva, jeho dávkovanie je však veľmi precízne. V klasických vôňach zase nájdeme jeho chemické alternatívy. A takto by sme mohli pokračovať.
Vo vašej ponuke sa nachádzajú aj dezodoranty. Keďže žena si v lete podpazušie holí či depiluje oveľa častejšie, sú tieto dezodoranty šetrné k oholenej pokožke?
Akým spôsobom a akými látkami zabraňujú tieto dezodoranty poteniu?
Mysleli ste aj na tých, ktorých trápi nadmerné potenie?
Ženám, ktoré trápi nadmerné potencie odporúčame v priebehu dňa častejšiu aplikáciu hlavne krémových prírodných dezodorantov. Ak sú doplnené o príjemné a osviežujúce esenciálne oleje (limetka, levanduľa, eukalyptus), prípadne o bambus, tak síce nadmerné potencie nezmiernia, ale naše telo bude prostredníctvom potu vylučovať všetky nepotrebné látky a podpazušie bude príjemne voňať.
Ženy sa v lete nemusia trápiť len s potením, poriadnu šarapatu im vedia v tomto teple narobiť aj "ich dni". Našli by na vašom e-shope niečo, čo vyrieši aj tento problém? Viete ako si nejakým prírodnejším spôsobom spríjemniť aj tieto dni?
Pre mladé a dynamické ženy je potom ideálnou kombináciou používať tampóny z organickej bavlny, v priebehu dňa ich doplniť o bavlnené alebo aniónové slipové vložky a počas noci použiť vložky s väčším rozmerom a vyššou absorbciou. Ani pri kvalitných a bavlnených tampónoch by sme ich nemali používať počas noci. Tampóny by sme si totiž mali vymieňať každé 3-4 hodiny, čo sa nám v noci obvykle nepodarí.
Čím sa líšia prírodné vložky od tých komerčných?
Všetky tieto látky potom prichádzajú do kontaktu so sliznicou našich najcitlivejších partií. Naproti tomu prírodné tampóny a vložky sa vyrábajú zo 100% prírodnej a organickej bavlny. Bavlna sama o sebe je vysoko absorpčná, takže ju nie je potrebné dopĺňať o superabsorbenty. Preto ani pri dlhšom pobyte vo vlhkom prostredí nenarúša organická bavlna svoju štruktúru, „nepúšťa vlákna“, má vysokú absorpciu, je veľmi jemná a šetrná k pokožke a slizniciam, nemení pH našich intímnych partií a pomáha predchádzať zápalom a výtokom. Tampóny a vložky z organickej bavlny sa obvykle bielia kyslíkom, takže sa naozaj nemusíme obávať ich použiť.
Inou alternatívou pre moderné ženy sú menštruačné kalíšky. Ich popularita začína pomaličky rásť. Sú vyrobené z nezávadného a sterilného lekárskeho silikónu. Vyrábajú sa mäkšie a tvrdšie a v rôznych veľkostiach. Pri správnom zavedení a s vhodnou veľkosťou ho nemusíte vyprázdňovať 3-10 hodín v závislosti od intenzity menštruácie. Takže môže byť aj veľmi praktickým pomocníkom počas leta. Chce to ale trochu bádania a skúmania, než si žena vyberie pre seba ten správny. Každej žene však vyhovuje niečo iné, preto je fajn, že si už dnes naozaj môže každá žena aj počas svojich dní vybrať pomôcky a prostriedky bez agresívnej chémie.
Pani Zdenke z www.bioparfemka.sk ďakujeme za rozhovor a užitočné informácie. Veríme, že sme nimi obohatili aj teba a pri najbližšom nákupe kozmetiky, parfumoch či dámskej hygieny, si budeš viac všímať zloženie. ;-)
Prečítaj si aj ďalšie zaujímavé články zo sveta kozmetiky:
Ako si vybrať správny dezodorant?
Rozhovor o prírodnej kozmetike
Arganový, kokosový, makový a mandľový olej - ako a na čo ich používať?
Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!