Nie všetky bylinkové čaje skutočne liečia! Ktoré nesmieš počas zimy prehliadnuť?

Prechladnutie, chrípka, oslabená imunita… Bežné ťažkosti, ktoré skolia počas roka takmer každú z nás. Ako sa z choroby ľahko dostať, alebo ešte lepšie, nenechať ju naplno prepuknúť? Nepotrebuješ žiadne paraleny, ibuprofeny a iné “zázraky vyvinuté v laboratóriach”. Stačí ti zopár sušených byliniek, z ktorých si behom minútky vyčaruješ elixír zdravia. Týchto 10 čajov ti vrelo odporúčam. Na čo sú vlastne dobré?

Zázračné rastlinky z prírody

1. Šalvia lekárska

Má silné dezinfekčné, antibakteriálne a antiseptické účinky. Pomáha pri bolestiach v krku, pri chorobách dýchacích ciest, pri zápale mandlí a hrtana. Veľa detí aj dospelých by nemuselo podstúpiť operáciu mandlí, keby zavčasu užívali šalviu. Neodporúča sa konzumovať v tehotenstve.

sage-74325_640

Ako ju najlepšie využiť?

Na šalviový čaj

Použijeme 1 čajovú lyžičku na 250 ml vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje. Keď sa šalviový čaj pije častejšie, posilňuje celé telo.

Na šalviové maslo s kurkumou a cesnakom

Čo budeme potrebovať?

  • 150 g kvalitného masla
  • hrsť šalviových listov (môžu byť i sušené)
  • štipku kurkumy
  • 2 strúčiky cesnaku
  • kúsok pažítky (nemusíme použiť)
  • korenie priamo z mlynčeka
  • morskú/himalájsku soľ

Ako budeme postupovať?

Šalviové lístky si pokrájame nadrobno. Môžeme tiež rozmixovať. Pridáme roztlačený cesnak, kurkumu a zmäknuté maslo. Okoreníme a osolíme. Skladujeme v chladničke.

maslo1

 

2. Skorocel kopijovitý

Vďaka svojmu zloženiu považujeme skorocel za prírodné antibiotikum. Ide o jednu z najlepších rastlín na všetky ochorenia dýchacích orgánov, pôsobí proti zápalom a veľmi dobre pomáha na odhlienenie dutiny. Skorocel sa používa ako čaj, ktorý uľahčuje odkašliavanie a uvoľňuje hlien. Upravuje stolicu a pomáha pri zápale priedušiek. Je skvelý i pri bolestiach čriev a žalúdka.

Ako ho najlepšie využiť?

Na voňavý čaj zo skorocelu

1 vrchovatú lyžičku zmesi skorocelových listov a dúšky materinej v rovnakom pomere zaparíme 250 ml vody a môžeme popíjať.

fitshaker_blog_caje_zima2

 

3. Echinacea purpurová

Echinacea je úžasná rastlinka pri prechladnutí, angíne, či chrípke, pretože má silné antibakteriálne a antivírusové účinky. Výrazne posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu a bojuje proti zápalom. Vďaka siliciam obsiahnutým v byline sa telo rýchlejšie vyrovná aj s nádchou, bronchitídou, zápalom prínosných dutín a pomôže aj alergikom a astmatikom. Preukázané sú jej pozitívne účinky aj na nervový systém. Pomáha pri bolestiach hlavy a pri vyčerpaní.

Ako ju najlepšie využiť?

Na čaj z Echinacei

1 vrchovatú lyžičku vysušenej echinacei zalejeme 250 ml horúcej vody a lúhujeme približne 10 minút. Čaj užívame 2 – 3 krát za deň (horúci alebo teplý).

echinacea-817803_1280

 

4. Šípky

Šípky obsahujú vysoký obsah vitamínu C, preto sú tak výnimočné a je skvelé mať ich v týchto chladných a sychravých dňoch doma. V šípkach sa nachádzajú aj vitamíny skupiny B a provitamín A. Ich jedinečnosť je v tom, že obsahujú takmer rovnaké látky ako sú vo voľne predajných prípravkoch proti chrípke a nachladnutiu. Na rozdiel od toho, že šípky sú prírodným liečivom, nie pripraveným v laboratóriu.

Ako ich najlepšie využiť?

Na šípkový čajík s najväčším obsahom vitamínu C

Šípky si podrvíme a cez noc ich necháme vylúhovať v studenej prevarenej vode. Na 1 liter vody používame 25 – 30 g šípok. Na druhý deň si čaj ohrejeme, precedíme a môžeme piť.

šípkový1

 

Ďalšie voňavé čajíky na studené dni:

Čaj zo zázvoru

Zázvor je výborný na odhlieňovanie organizmu, znásobuje vnútorné teplo, podporuje látkovú výmenu, pomáha pri bolesti brucha a odstraňuje vyčerpanosť.

 

Čaj z kvetov bazy čiernej

Tento čaj má silné protizápalové a močopudné účinky, a tiež podporuje potenie. Je veľmi dobrý proti horúčke, zápalu priedušiek a nosovej dutiny. Pomáha pri prechladnutí. Môžeš ho použiť aj ako pleťovú vodu, ktorá posilní a rozjasní tvoju pleť.

 

Čaj z materinej dúšky

Čajík má antiseptické účinky, zmierňuje kašeľ a kŕče. Výskumy preukázali, že podporuje imunitný systém. Pôsobí proti depresii, prechladnutiu, zápalu priedušiek, bolesti svalov a proti problémom s dýchaním. Pomáha i s trávením.

 

Čaj z prvosienky vyššej

Zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach, čím uľahčuje vykašliavanie. Prvosienka je vynikajúca i do inhalačných zmesí a do bylinkových kúpeľov. Má upokojujúce účinky, preto je čaj z nej veľmi dobrý pri migrénach, nespavosti a bolesti hlavy.

čaj z prvosienky1

 

Čaj z podbeľa liečivého

Tento čaj je už od najstarších čias pokladaný za vynikajúci prostriedok na suchý kašeľ. Práve slizové látky, ktoré podbeľ obsahuje, pomáhajú na problémy s chorobami pľúc a priedušiek. Vynikajúca kombinácia je práve s prvosienkou a materinou dúškou.

 

Čaj z pestreca mariánskeho

Urobí počas týchto studených dní s tvojim telom hotové zázraky. Pôsobí skvelo na pečeň a povzbudzuje imunitný systém.

 

Kde tieto všetky bylinky nájdeš?

  Kúpiš v lekárni alebo bioobchode Vypestuješ si doma v záhrade alebo nazbieraš v prírode
Šalvia lekárska Najlepšie v sypanej forme Vypestuješ si doma
Skorocel kopijovitý Najlepšie v sypanej forme Nájdeš v záhradke, či  na  lúke
Echinacea purpurová Najlepšie v sypanej forme
Šípky Najlepšie celé plody Nazbieraš na prechádzke v prírode
Zázvor Najlepšie čerstvý, ktorý si pred prípravou čaju zbavíš šupky
Baza čierna Najlepšie v sypanej forme Nazbieraš na prechádzke v prírode
Materinná dúška Najlepšie v sypanej forme Vypestuješ si doma, či nazbieraš na prechádzke v prírode
Prvosienka jarná Najlepšie v sypanej forme Nazbieraš na prechádzke v prírode
Podbeľ liečivý Najlepšie v sypanej forme Nazbieraš na prechádzke v prírode
Pestrec mariánsky Najlepšie v sypanej forme  

Ako si pripravíme akýkoľvek bylinkový čaj?

Do horúcej vody pridáme bylinky a necháme vylúhovať 5 – 10 minút. Pri zápare si dávame pozor, aby sme vodu uviedli blízko bodu varu. Nenechávajme ju zovrieť, pretože to by rozptýlilo veľmi vzácne éterické oleje z bylín do pary.

Množstvo: 30 g sušenej bylinky alebo 75 g čerstvej na ½ litra vody.

chamomile-829220_1280

Nech sú ti tieto čaje liekom a prevenciou proti chorobám. Na zdravíčko :-).

 

vianocne darceky

 

 

Zdroje textu:

Zdravie z Božej lekárne, Mária Trebenová, 2014, 88 s.

Bylinkový receptár, Dionýz Dugas, 2010, 224 s.

Bylinkové čaje a prírodné liečivé prostriedky, A. Paolini a M. Pavesi, 2014, 198 s.

Herbař, Speciál Bylinky Revue 8/2015.

Speciál Bylinky Revue, 6/2014, 3/2014, 9/2015.

Lucia Jurčová

Článok bol pridaný dňa 30/12/2015 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Lucia Jurčová

Komentáre