Nič sa ti nechce? Tipy ako ostať fit aj počas lenivých dní

Lenivé dni? Nič neobvyklé. Hoci máš pocit, že sa to deje len tebe, vôbec to tak nie je. Všetci to zažívame a je úplne normálne keď sa nám z času na čas vôbec nechce trénovať. Je to úplne prirodzené a môže to byť reakcia tela na únavu. Či už je únava spôsobená veľkým množstvom tréningov, alebo nejakým vypätím, prípadne horúčavou z letných dní, aj v takých prípadoch môžeš pre seba urobiť niečo, čo ti vie pomôcť. Môže to byť pohyb, ale trochu iný pohyb ako pri bežných tréningoch. Ide skôr o aktívny relax, ktorý obnoví sily tvojho tela, ale aj tvoju mentálnu stránku.

# 1: Penový valec

Vykonávaš pohyby, pri ktorých sa doslova váľaš na valci a zároveň masíruješ sama seba. Môžme to považovať za taký ležérnejší pohyb, ktorý je ale veľmi efektívny, lebo pomocou valca vykonávaš automasáž, čiže masíruješ samú seba a teda spájaš dve dôležité veci do jedného. Oddychuješ a zároveň sa trochu hýbeš. Niečo originálne práve na tie lenivé a vyčerpané dni.


Chceš vyskúšať penový valec, ale nevieš ako s ním cvičiť? Pozri tieto cviky.


masazny valec

 

# 2: Strečing

Úžasný spôsob ako sa trošku popreťahovať a tak “refreshnúť”, teda obnoviť svoje telo aj myseľ. Sám to veľmi dobre poznám, občas na mňa príde únava, či už kvôli počasiu alebo vyčerpaniu a práve strečing mi pomáha vrátiť sa rýchlo do formy a doslova ma tak oživí. Zrazu sa cítim voľnejší, pružnejší a živší.

strečing

 

# 3: Joga

Obdobný spôsob ako strečing avšak trochu náročnejší, pretože sú v nej aj cvičenia, pri ktorých si aj zaposiluješ. A preto máš dve možnosti. Pokiaľ cítiš veľkú únavu, tak si vybrať tie najjednoduchšie cvičenia jogy. Pokiaľ necítiš až takú veľkú únavu, tak si vyber tie náročnejšie, kde si okrem strečingu aj trochu zaposiluješ.

joga

 

# 4: Meditácia

Teraz si možno povieš, ale veď toto nemá nič spoločné s pohybom. Nemusí to tak celkom byť a dokonca aj meditácia, môže byť v pohybe. Opäť máš dve možnosti, tak ako pri joge. Rozhodnúť sa môžeš podľa situácie ako na tom si. Ak si príliš unavená, odporúčam si sadnúť a venovať sa meditácii, pri ktorej sa nehýbeš, len načerpávaš nové sily. Ak máš ešte nejakú energiu, existuje aj meditácia v pohybe, pri ktorej vykonávaš cvičenia v pomalom tempe a zároveň relaxuješ a upokojuješ sa.

meditacia

 

# 5: Prechádzka v prírode

Niekedy sa ti možno tak nechce, že si ani nevieš predstaviť, že by si ešte mala ísť na nejakú prechádzku, ale paradoxom môže byť to, že po prechádzke môžeš mať viac energie. Energia sa tvorí z kyslíka a keď budeš na čerstvom vzduchu, tak je jasné, že môžeš mať aj oveľa viac energie. Príroda na teba pôsobí relaxačne a upokojujúco. Prečo to teda nevyužiť?

prechádzka

 

# 6: Plávanie

Pri plávaní si dokážeš v bazéne schladiť telo (väčšina plaveckých bazénov ma príjemne chladnú vodu, ktorá ťa zobudí :-D a nakopne) v teplých dňoch, ale po náročnom dni v práci, kedy cítiš, že tvoje telo je prehriate a si prepracovaná, je to niečo originálne, čo ti vie veľmi pomôcť. Dokonca plávanie odľahčí záťaž na tvoje kĺby a ty sa môžeš hýbať skoro tak ako keby si lietala. Je to výborný spôsob ako sa hýbať, ale zároveň relaxovať, nakoľko plávať môžeš v príjemnom pomalom tempe, kedy si budeš užívať a uvedomovať každý jeden pohyb tela.

plavanie

Ako máš možnosť vidieť, aj na lenivé dni je tu riešenie. A vlastne tých riešení existuje rovno niekoľko. Vyber si to, ktoré ti najviac sedí a zbav sa pocitu, že tie lenivé dni máš len ty. Je to úplne normálne, všetci ich zažívame. Už sa len naučiť vybrať si aj v týchto situáciách to, čo bude pre teba najlepšie. Dokonca, niekedy je ešte lepšie, ak nebudeš robiť vôbec nič. Ani z toho nemusíš mať výčitky. Časom sa naučíš počúvať svoje telo a pochopíš, že tak je to najlepšie, aj keď nejdeš presne podľa plánu, ktorý máš možno stanovený. ;-)

Držím ti prsty!

 

Joga ale aj Pilates sú skvelé formy cvičenia práve na ponaťahovanie tela. Ak rada behávaš, alebo chodíš na skupinové cvičenia, no nie vždy sa ti chce, je to skvelá náhrada, čo môžeš pre seba v tieto dni urobiť. Vyskúšaj jogu a Pilates na Fitshakeri:

cvičenie doma

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Aj v prírode môže vzniknúť zábavný a pestrý tréning

Ako spaľovať kalórie na dovolenke aj bez tréningu?

Ako zlepšiť silu v rukách?

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 27/07/2019 a zaradený do kategórie: Cvičenie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre