Keď boli moje deti malé, často som im ako sladkú odmenu dala do mištičky zopár jahôd, lyžičku medu a popučila im to vidličkou. Takú rýchlosť akou to jedli som ešte nikdy nevidela. :-D Naša úroda jahôd však každým roka rastie a mne bolo ľúto tých nezužitkovaných jahôd, ktoré nikto nechcel. Buď boli príliš malé, mäkké alebo obité. Preto som začala vymýšľať, čo s nimi. Väčšinou jahodový džem z obchodu je príliš sladký. Dokonca, keď si prečítaš zloženie, môžeš ostať aj sklamaná, že ovocný podiel je v týchto džemoch vážne malý. Preto som začala variť džemy doma. Za tú kvalitu to naozaj stojí. A ak by si mala džemov plnú špajzu a ešte stále kopec jahôd, s ktorými nevieš čo urobiť, vyskúšaj môj druhý recept na jahodový sirup. Jeho príprava je úplne jednoduchá a zvládne ju úplne každý. Ktorý recepty vyskúšaš?
# 1: Domáci jahodový džem
Doba prípravy: cca 120 minút + 12-24 hodín na odležanie
Čo budeme potrebovať na cca 2 l džemu?
- 3 kg jahôd
- 1,5 kg trstinového cukru alebo kokosového cukru (kokosový dodá džemu vážne zaujímavú chuť)
Ako na to?
1
Jahody umyjeme a nakrájame na menšie kúsky.
2
Na spodok hrnca naukladáme prvú vrstvu jahôd a zasypeme ich cukrom. Potom pokračujeme ďalšou vrstvou a porkačujeme tak, kým máme jahody a cukor.
3
Takto navrstvené jahody necháme odležať 12-24 hodín na tmavom a chladnom mieste (nie však v chladničke).
4
Na druhý deň ich trochu rozmixujeme tak, aby tam ostali aj kúsky jahôd.
5
Začneme ich variť na miernom plameni a občas ich premiešame, aby sa nepripálili.
6
To, či je džem hotový vieme zistiť tak, že trochu z neho dáme na tanierik vychladnúť a ak nesteká, ale pekne drží tvar, je hotový.
7
Pripravíme si vysterilizované uzatvárateľné poháre a naplníme ich horúcim džemom.
8
Po uzavretí ich prevrátime na 5 minút naopak, čiže viečkom dolu.
9
Na záver ich prikryjeme utierkou a necháme ich vychladnúť pri izbovej teplote.
Tip: Ak chceš džemík ešte troch ozvláštniť pridaj do neho vanilkový lusk
# 2: Domáci jahodový sirup
Čo budeme potrebovať na cca 1,5 l sirupu?
- 2 kg čerstvých jahôd
- 700 g - 1000 g kokosového cukru
Ako na to?
1
Podobne ako pri džeme, jahody a cukor navrstvíme a necháme aspoň 12 hodín odpočívať.
2
Potom už len stačí zmes prevariť a následne ju scediť, aby ostal čistý sirup bez kúskov jahôd. Pozor, nevaríme sirup príliš dlho, aby príliš nezhustol.
3
Najlepšie je na sirup použiť sklenené fľaše, ktoré po otvorení skladujeme v chladničke.
Tip: Sirup sa super hodí napríklad do ovsenej kaše, prípadne do letnej limonády. Do nej odporúčame pridať limetku a mätu, táto kombinácia chutí božsky.
Nezabudni si niečo z týchto dobrôtok uložiť aj na zimné obdobie niekam d špajze či pivnice. ;-)
Inšpirácie na palacinky, lievance či kaše, kde by si mohla tento džem a sirup použiť nájdeš aj v našej knihe Z fitka do kuchyne špeciál:
Som šťastná mamina, manželka a pozitívna žienka, ktorá miluje svoju rodinku, zdravé varenie a pečenie. Teším sa, keď môžem skúšať nové suroviny, experimentovať v kuchyni, pretvárať nezdravé koláče na zdravé dobroty, tradičné jedlá na ich netradičné zdravé verzie a obzvlášť tvoriť recepty vhodné pre deti, bezlepkáčov, "bezlaktózových" či histaminikov (medzi ktorých sama patrím). Verím, že moje nápady inšpirujú aj teba! :-)