Nepodceňuj zdravý spánok! 6 tipov, vďaka ktorým budeš ráno fit!

Zaželať niekomu dobrú noc je každý deň úplnou samozrejmosťou. Veď zdravý a pokojný spánok je základom krásneho a úspešného dňa. A napriek tomu, že vieme, aký je spánok dôležitý, ho občas podceňujeme. Následne sme mrzuté, unavené a naše výkony nenadchýňajú. Oproti takýmto dňom a nociam stoja tie, kedy sme krásne, produktívne a dokonale oddýchnuté. Z toho vyplýva jediné: spánok by mal byť pre teba jednoznačne prioritou. Keď ho budeš svojmu telu dlhodobo odopierať, prejaví sa to v rôznych oblastiach. Keď si predstavíš možné depresie, nadváhu, tráviace ťažkosti a ďalšie problémy, určite sa zhodneme, že je nutné dať spánkový režim do poriadku.

Stres a kvalitný spánok

Stres negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku mnohým z nás. Paradoxom však je, že dostatočne oddýchnutá zvládneš aj stresové situácie oveľa lepšie, dokážeš robiť racionálne rozhodnutia a problémy sa riešia jednoduchšie. Ak však ani pri zaspávaní nedokážeš vypnúť, ovplyvní to kvalitu tvojho spánku. V takých prípadoch sa stáva, že tvrdo zaspíš a strhávaš sa zo sna alebo sa ti podarí jedným očkom driemať na svitaní. Ráno je potom v znamení stresu, čo poznačí celý deň. Aj ty si sa v týchto riadkoch našla? Netráp sa. Aj pri spánkovom režime platí: “lepšie prijať opatrenia neskoro ako nikdy”. A preto nie je dôležité, ako to bolo s tvojím spánkom doteraz, ale čo sa zmení po tom, ako si uvedomíš v čom je chyba. Skús sa pozrieť na týchto 6 najčastejších zlozvykov. Zmeny sa ti tak budú robiť o čosi ľahšie. :-)

fitshaker-blog-kvalitny-spanok1

1. Jesť či nejesť? To je otázka.

Ani plné, ani prázdne bruško nie je ideálne. Ideálne dve hodiny pred tým, ako pôjdeš do postele nechaj svoje telo oddychovať aj od jedla. Ak si však veľmi hladná siahni po “dream friendly” jedlách, ako biely jogurt, bylinkový čaj, pár mandlí či kvalitný proteínový nápoj. Určite však nie tesne pred spaním. Zbytočne by to zaťažilo tvoj tráviaci systém a tvoj spánok by ani zďaleka nebol taký kvalitný.

2. Večerné bilancovanie

Premýšľať a sumarizovať čo všetko si stihla, zvládla a čo potrebuješ ešte urobiť ráno, si zapíš na akýkoľvek papier, príp. do Fitness diára a nechaj ho mimo spálne. Do postele si ľahni s pocitom spokojnosti s tým, čo sa ti podarilo a vedomím, že sa nemusíš zaťažovať úlohami na ďalší deň. Tie počkajú, kým sa vyspíš.

fitshaker-blog-kvalitny-spanok2

3. Pohárik na dobrú noc

Ak si si myslela, že pohárik vínka upokojí a spraví pred spaním nejakú dobrotu, mala by si vedieť, že je to trošku inak. Tvoje telo sa bude namiesto pokojného spánku zaoberať trávením alkoholu. Navyše riskuješ nočné mory a plytký spánok. Bylinkový čaj bude určite lepšou voľbou.

4. Mobil náš každodenný

A aj tablet, notebook alebo prehrávač. Bez kontrolovania sociálnych sietí, vybavovania e-mailov či hrania hier do rána vydržíš. Ku kvalitnému spánku potrebuješ tmu, ticho a pokoj. To môj televízor, mobil ani notebook nespĺňa. A tvoj? :-)

posteľ

5. Večerný program

Predstav si svoj deň: termíny, zápchy, meškania, práca pod tlakom, niekedy aj nejaká tá hádka či výmena názorov. Snáď v každučkom sa niečo také nájde. Čo však spravíš, keď z tohto blázinca prídeš domov? Do svojej “oázy pokoja”? Zapneš si telenovelu, kriminálku, 784. časť seriálu, v ktorom sa neznáša každý s každým, alebo si pozrieš niečo ľahké, vtipné, či dokonca prečítaš pár strán skvelej knihy?

Ťažké filmové žánre s negatívnym dejom sa môžu nepríjemne zapísať na tvojich snoch a tvoje podvedomie bude celú noc spracovávať negatívne vnemy, ktorým bolo vystavené pred spaním. Aj od týchto aktivít závisí tvoj spánok :-).

6. Na vzhľade záleží

Páči sa ti tvoja spálňa? Je tvoja posteľ pred spaním pekne ustlaná s naaražovanými vankúšikmi alebo je rozhádzaná tak, ako si ju nechala ráno po prebudení? Ver tomu, že na kvalitu tvojho spánku vplýva aj fakt, že sa do svojej krásnej a pohodlnej postieľky tešíš. V chaotickom prostredí sa oddych a pokoj nachádza ťažko. Mysli na to, keď sa ti najbližšie nebude chcieť ráno ustieľať a odkladať pyžamko.

spánok

Základné pravidlá kvalitného spánku:

  • Posledné jedlo zjedz minimálne 2 hodiny pred spaním. Ideálne zvoľ bielkoviny s tukmi a zeleninou, prípadne kvalitný plnotučný mliečny výrobok s vlákninou ako druhú večeru.
  • Starosti a povinnosti nechaj pre spaním na papieri – pomôže ti to pri zaspávaní “vypnúť”.
  • Bylinkový čaj pred spaním ti pomôže ukľudniť sa a navodiť pokojnú atmosféru.
  • Vyhýbaj sa žiareniu z elektronických zariadení.
  • Skús si vybudovať nový zvyk v podobe čítania kvalitnej literatúry – je to ideálny nástroj na plnohodnotný relax.
  • Nepodceňuj neporiadok v spálni.

girl-1245773_1920

A dobrá rada na záver? Zamysli sa nad svojimi zlozvykmi a vytvor si spánkový režim. Pri plánovaní toho, čo chceš v daný deň stihnúť, rátaj aj s dostatočne dlhým spánkom. Líhaj si pred desiatou, vstávaj zavčasu a uvidíš, aké pozitívne zmeny ti to prinesie do života.

Držím palce :-).

 

Svoje každodenné povinnosti si môžeš v novom roku zapisovať aj do Fitness diára® 2020:

fitness diar

 

Aj tieto články ti pomôžu:

Ako naštartovať lenivý metabolizmus? 6 overených tipov vo vnútri

Cvičenie namiesto tabletky na spanie. Ako si poradiť s nespavosťou?

Týchto 20 vecí ťa urobí šťastnejšou. Začni konečne žiť!

Baška Línek

Článok bol pridaný dňa 25/10/2016 a zaradený do kategórie: VšeobecnéZdravie   |   Autor: Baška Línek

Komentáre