NÁVOD: Nauč sa žiť tu a teraz

Tvoj život začal v momente, keď si sa narodila. Či sa ti to páči alebo nie, žiješ len raz. Máš dni, kedy sa tešíš a kedy menej. Vždy je však dôvod na úsmev a šťastie, ak si vieš všimnúť a precítiť to, čo je krásne. Ako si užiť viac to, čo máš práve teraz, si môžeš prečítať nižšie.

Žiť na tomto svete je úžasné, na tom sa asi zhodneme. Môžeš vnímať, ochutnať, vidieť, počuť, dotknúť sa. Svet okolo teba sa skladá z mnohých fragmentov, ktoré však možno občas prehliadneš. Napríklad, že vonku čvirikajú vrabce, ako krásne vonia káva. Často dôsledkom pohnutých situácií, ktoré tebou otrasú, sklamú ťa, vyčerpajú. Z každej situácie sa dá poučiť a vziať niečo dobré. Ak nie a prevalcujú ťa okolnosti, máme pre teba niekoľko riešení. Sú jednoduché a zvládne ich každý.

teraz

 

# 1: Zameraj sa na to, čo sa deje práve teraz

Máš šťastie, si prosto nažive. Môžeš si v zdraví užívať to, čo máš. Toto sa ľahko hovorí, keď práve prežívaš pekné obdobie. Ak ti je ťažko, zameraj sa na prítomnosť. Iba tu a teraz vieš vnímať krásu a dobrý pocit zo sveta a zo seba. Žiješ v prítomnosti, nie v minulosti, ani budúcnosti. Neznamená to, že všetko okolo sa vymaže. Ani to, čo bolo alebo bude. Čo je najdôležitejšie, je práve táto chvíľa. Plne si uvedomovať život, pulz, dych a vlastné telo.

meditacia

 

# 2: Spočítaj si roky

Vieš, koľko máš rokov? Skutočne? Čo ak sa cítiš na menej, ako je pravda? Nevadí.

Výsledné číslo nie je vôbec dôležité.

Ak ti to pomôže, je fajn si uvedomiť, že mladšia už nebudeš. Je to fakt, ktorý sa nedá nijako ovplyvniť, pretože čas je neúprosná veličina a starnutie sa vzťahuje na každého človeka na tejto planéte. Preto je dobré, ak sa pozrieš aj na tento fakt realisticky, čo ti pomôže otvoriť oči, že si omnoho viac treba užívať to, čo máš práve dnes.

pozitívne myslenie

 

# 3: Rozhodni sa pre život

Povedz si nahlas: „Teraz je najlepšie obdobie môjho života.“ Povedz si to sama pred sebou v zrkadle a zopakuj tak 3-4 krát.

Začnú ti chodiť zaujímavé myšlienky. Pravdepodobne si sa dlho držala v negatívnom vzorci, kritizovala svoju váhu, vieru, či si dostatočne šikovná alebo príťažlivá. Možno si sa bála, že ostatní sú lepší ako ty. Máme pre teba úžasnú správu.

Všetci sa cítime rovnako neisto, osamelo, niekedy vystrašene.

Keď uvoľníš v sebe tento strach, začneš si život užívať omnoho viac.

život

 

Psychologička a špičková odborníčka na reč tela Monika Stehlíková zo spoločnosti BodyTalks radí: „Základná zručnosť a nástroj človeka je vďačnosť. Byť vďační za malé veci, za drobné radosti je kľúčom k životu. Životná energia sa prejavuje nie na mentálnej, rozumovej úrovni, ale na úrovni tela.

Aj ľudia s depresiami či inými hlbokými duševnými problémami sa musia odraziť z dna. Nejde presvedčiť myseľ jednoducho na pozitívne myslenie a odsunúť problémy nabok. Nefunguje to. Návrat naspäť k sebe znamená prežiť ani nie emóciu, tá je častokrát komplikovaná, ale len pocit. A to sa dá jedine pomocou tela.

Fyzické telo, hmota, je dôkazom, že žijeme tu a teraz. Myseľ žije v minulosti a budúcnosti. Ak sa však chce človek dostať vyššie, zažiť pocit šťastia, radosti, musí ísť cez telo, nie cez myseľ. Zvedomiť si drobné momenty a vyliečiť tak postupne bolesť, rany, smútok. Upriamiť pozornosť na to, čo sa dá zachytiť zmyslami, čo je reálne okolo nás a dokážeme to precítiť. Tak sa vieme dostať postupnými malými krokmi do stavu zdravia.“

šťastie

Tu a teraz je fenomén dneška. Málokto mu rozumie. Nejde však o nič iné ako o precítenie vlastného tela, zameriavania sa na dych, zmysly a vnímať sa, ako fungujeme. Na to, aby sa to mohlo stať a posunúť sa vyššie, Monika radí jednoduché cvičenie:

„Ľuďom s vyčerpaním, pocitmi letargie či bezdôvodného smútku radím celkom jednoduché cvičenie, ktoré funguje fantasticky. Nie je to nič zložité, len treba začať od nuly.

Vezmite si sedem kamienkov alebo fazuliek a vložte ich do pravého vrecka kabáta. Počas dňa si všímajte okolitý svet. Jeho farby, vône, tvary. Ak zbadáte niečo, čo vo vás prebudí ľahko príjemný pocit, prípadne vyvolá zimomriavky, teplo, motýliky v brušku, presuňte kamienok do ľavého vrecka. Môžu to byť ranné lúče svetla, opierajúce sa do vášho okna alebo hmla nad riekou. Všetky maličkosti, ktoré vami pohnú a vy ich precítite cez oči a následne cez srdce. Vedome pozorujte, čo sa vo vás deje, čo vami rezonuje. Postupne si plne uvedomíte, že aj za mrakmi je slnko a že sa denne dá tešiť aj z miniatúrnych momentov, ktoré tvoria krajší svet.“

tu a teraz

Veríme, že dnešok prežiješ naplno. Možno zažiješ pár pekných momentov a napíšeš nám o nich. Budeme ti za ne vďační, pretože to sú tie maličkosti, ktoré robia radosť nám. ?

 

Aj tieto články by ťa mohli potešiť:

Spýtali sme sa zabávača, aký je jeho recept, že je stále pozitívne naladený

Radosť môžeš nájsť aj v pohybe. Inštruktorka Miška ťa presvedčí, že spojenie pohybu a tanca môže byť aj pre teba

Zlepšiť náladu si vieš aj jednoduchým cvičením jogy

Aký recept na šťastie odporúča inštruktorka pilatesu Andrejka?

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 06/04/2018 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motiváciaVšeobecné   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre