Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš sa naučiť byť šťastná? Vieme ako na to! 3 rady od odborníčky

Život nám častokrát neprináša len slniečkové okamihy, kedy sa nám všetko darí, ale zoznamuje nás aj s nepredvídateľnými situáciami a problémami, ktoré je neľahké riešiť. Ako však najlepšie riešiť daný problém? Dá sa naučiť byť šťastný a netrápiť sa zbytočne? Môžu negatívne pocity ovplyvňovať vzťah k jedlu? Ako ostať motivovaný a splniť si sny? Odpovede na tieto (a aj iné otázky) ti prezradí dnešný rozhovor s odborníčkou na šťastie Mgr. Janette Šimkovou.

Na úvod by som Vás poprosila o zdieľanie Vášho zaujímavého a inšpirujúceho príbehu s našimi čitateľmi. Čo je náplňou Vašej krásnej práce a v akých životných smeroch dokážete pomáhať ľuďom?

Som vďačná za to, že mám ako koučka privilégium podporovať rast a rozvoj ľudí. Nebol to však jeden aha moment, ktorý by mnou zatriasol a ja som okamžite vedela, aký je môj dar.  Bol to proces, kedy som si postupne dovoľovala robiť čoraz viac takých vecí, ktoré ma napĺňali a dávali mi zmysel.
prednaska o motivacii
Tak to začalo v tridsiatke štúdiom sociálnej práce, lebo ma priťahovala pomáhajúca profesia. Vtedy som ešte o koučingu nevedela - našiel si ma, keď som bola pripravená sprevádzať ľudí. Nasmerovalo ma k tomu sociálne poradenstvo, kedy som pochopila, že väčšina ľudí nepotrebuje rady.
Jedna z mojich prvých klientiek mala z nezainteresovaného vonkajšieho pohľadu všetko, čo ju robilo úspešnou - vysokú pozíciu i finančnú slobodu, napriek tomu nebola vnútorne spokojná. Na to rady nie sú, tam človek hľadá niekoho, s kým by sa o tom mohol slobodne a bezpečne porozprávať, aby našiel pre seba odpovede na otázky, ktoré si sám nedokáže klásť.
"Beriem svoju prácu ako poslanie a robí ma to šťastnou."

Neprestáva ma uchvacovať, ako sa dá driemajúci potenciál aktivovať cieľavedomou činorodosťou. Vždy sa úprimne teším s koučovanými, ako sa ich možnosti stávajú skutočnosťou, keď si ich zvedomnia – to je ten rozdiel medzi tým, čo je a čo by mohlo byť.
 

Veľa ľudí je v živote nespokojných. Trápia sa pre rodinné a partnerské vzťahy, pracovné povinnosti, pre svoje nedokonalé telo, minulosť, chyby a pod. Ako docieliť pozitívne zmeny v oblastiach, ktoré nás dlhodobo trápia? Postačí len zmena myslenia a iný pohľad na veci?

 
Na zmenu potrebujeme neraz viac než chcenie – potrebujeme aj schopnosti. Očakávame od seba, že nás pevná vôľa podrží a kladieme na seba najrôznejšie požiadavky. Avšak to, čo nás vždy najväčšmi ohrozí je úzkosť z toho, či si veríme, že “to celé” zvládneme.
Keď sa dostaneme do nerozhodnosti, túžba po zmene môže byť akokoľvek silná, zabrzdia ju obavy, neistota a stres z jej urobenia. Vieme, čo nechceme, ale neraz nemáme jasno v tom, ako ísť v ústrety tomu, čo skutočne chceme my sami, nie všetci okolo nás. V zaseknutí, či si máme trúfnuť a v premýšľaní čo ak…, narastá frustrácia a pocit bezmocnosti. To má za následok, že prešľapujeme na mieste a nemáme dosť síl a odvahy konať.
Vždy potrebujeme dôkladne skúmať svoju vnútornú motiváciu a vďaka nej sa púšťať do konkrétnych krokov. Len s vedomím toho, kde práve sme sa vieme dostať tam, kam chceme. Tá výsledná rozhodovacia súvaha potrebuje mať stratégiu, ako budeme postupovať a čo budeme na tej svojej ceste potrebovať, aby sme veci dotiahli do úspešného konca.
 

Úzka súvislosť je určite aj medzi našimi pocitmi a jedlom. Niektorí trápenie jednoducho zajedajú, iní naopak nejedia vôbec alebo si pestujú rôzne ochorenia. Iní sa zasa jedlom odmeňujú. Dá sa, po dlhoročnom vnímaní jedla, týmto spôsobom naučiť inému, zdravému vnímaniu?

 
Ako to mala matka príroda zariadiť, aby sme (aj ako kojenci) jedli a pili? Metódou cukru a biča. Keď jeme, telo nás odmení pocitmi blaha, vyvolanými produkciou endorfínov, prirodzených opiátov. Naše telo predstavuje neskutočne zložitú a vzájomne previazanú a dokonalú harmóniu. Môže sa to diať vtedy, keď je telo s mysľou v súlade. Neraz sa však hádajú a stoja proti sebe, čo nám spôsobuje ten veľký rozpor, že konáme nerozvážne a krátkozrako.
ako byt stastny - rozhovor
Ja to vnímam ako problém v mentálnej rovine:
"Keď hladného ducha pozvete na hostinu, ochutná zo všetkého, zhltne to, ale necíti chuť, nevychutnáva, netrávi lahodné jedlo pred sebou. Čokoľvek zje, je hladnejší ako predtým. Podobne, keď hladného ducha pozvú na hostinu života, nevie vychutnať a stráviť svoje skúsenosti. Môže lačnieť po jedle, láske, peniazoch, sexe, uznaní, po čomkoľvek. Koľkokoľvek dostane, chce viac. Hladný duch si neuvedomuje, že príčinou jeho bolesti je nenásytnosť. Čím viac schmatne, tým viac rozdrví v dlaniach. Keď sa učíme nedať sa svojimi túžbami „vláčiť“ a nekŕmime ich nezdravo, začne ustupovať aj hlad a strach. Potom sme schopní väčšmi načúvať svojim skutočným fyzickým potrebám a dodržiavať zdravú mieru."
 

Každý z nás určite pozná ten euforický pocit, nadšenie pre niečo nové. Máme silnú motiváciu, veľké plány a ciele. Ale z veľkej väčšiny časom nadšenie opadá, až opadne úplne a vzdáme sa. Čo radíte ľuďom v takýchto situáciách? Je možné zostať motivovaný až do cieľa alebo je zlyhanie len dôkazom toho, že na to jednoducho nemáme?

 
Ja zvyknem s nadsádzkou hovoriť, že:
"Úspešní ľudia si zvykajú robiť to, do čoho sa neúspešným nechce."

Ten zvyk je na tom celé to dôležité. Úspech totiž často nie je výsledkom zásadných rozhodnutí, ktoré urobíme, ale vyústením všetkých drobných a zdanlivo bezvýznamných krokov. Úspech prichádza, pokiaľ si namiesto ľahkého, ale nesprávneho riešenia, zvolíme obtiažne, ale správne. Takto konať však potrebujeme čo najčastejšie, vtedy máme priebežnú dávku motivácie, ktorá to celé vládze “ťahať”.
Motivácia je neraz aj tom, že sa naučíme ovládať svoje obavy, sebakritiku a strach. Potom žijeme väčšmi v súlade so svojimi hodnotami, a tým aj v emočnej pohode. Vďaka tomu prichádza triumfujúci pocit, kedy si s hrdosťou hovoríme: “Dokázala som to. Som rada, že som to urobila.” A séria takých “dokázaní” nám potvrdí, že keď sa rozhodneme a vložíme do vecí naplno s vytrvalosťou, zvládneme takmer čokoľvek.
rozhovor ako dosiahnuť šťastie
 

V čom si myslíte, že robia ľudia najväčšie chyby vo všeobecnosti z Vášho pohľadu a dlhoročných skúseností?

 
Môžeme mať všetko poznanie vesmíru, no alfou a omegou je prax, teda uplatnenie teoretického poznania v reálnom živote. Nadobudnuté poznanie treba krok za krokom presadzovať – tak často a tak dlho, ako treba. Veľkým povzbudením je skutočnosť, že keď človekom lomcuje narastajúca nespokojnosť, dá sa s ňou zručne naložiť: venovať jej pozornosť, vziať ju so sebou niekam na výpravu, zhovárať sa s ňou partnersky a rešpektovať ju ako učiteľa. A popri tom sa zbaviť ilúzií, ktorými klameme samých seba.
Spokojnosť a ľahkosť pri žití neprichádza sama od seba, chce to od nás prácu na sebe a zodpovedanie si otázok „kto som“ a „prečo som tu“. Nikto iný to za nás nemôže urobiť. Oplatí sa mať guráž a odvahu stáť si za svojimi túžbami. Nečakať na lepšiu príležitosť, vhodné okolnosti či moment, kedy budeme mať dosť znalostí, skúseností, šikovnosti...
 

Existuje recept na nájdenie spokojného života? Ako život len neprežívať ale skutočne ho aj žiť? Ako v sebe objaviť to - čo nás robí naozaj šťastným?

 
"Recept nájdeme v tom, keď sa každé ráno v kúpeľni pozeráme do tváre človeka, ktorý je zodpovedný za naše šťastie. :-)"

Šťastie je z môjho pohľadu záležitosť mysle a úloha na celý život. Nejde o jednoduché veci, ktoré možno urobiť raz a navždy. Nedá sa do automatu pri položke šťastie nahádzať príslušný počet mincí a potom čakať, až vypadne sladkosť zvaná šťastie! Každý z nás má však v sebe vrodenú túžbu byť šťastný a aj keď z času na čas prežívame nenaplnenie tejto túžby, boli sme stvorení, aby sme boli šťastní.  A hoci nás naše sny o šťastí niekedy klamú a chcú od nás, aby sme videli svoje šťastie v prísľuboch vecí alebo v rukách druhých ľudí, uvedomujeme si, že závisí iba od nás samých.
Preto sa môžeme zásobovať minimálne tromi zdrojmi šťastia priebežne, napríklad tým, že na niečo pekné spomíname, niečo pekné prežívame v prítomnosti a na niečo pekné sa tešíme.
 

Moje tri rady k „hľadaniu“ šťastia:

1. Aby ste si mohli uvedomiť najlepšiu možnú budúcnosť, nedívajte sa na ňu skrz minulosť a zaoberajte sa iba tým, čo môžete ovplyvniť.
2. Nemožno udržať myseľ aktívnu, pokým je telo pasívne a naopak – niekedy potrebujete na “rozpohybovanie sa” za tým, po čom túžite a čo vám dáva zmysel aj niečo viac, než len vzduch, ktorý dýchate...
3. Zbierajte pre seba informácie a skúsenosti nie za účelom podpory svojich pohodlných pozícií, ale na to, aby ste sa rozhodovali slobodne a s vedomím, že za svoje rozhodnutia nesiete zodpovednosť výhradne vy sami.
rozhovor o šťastí
 

Čím sa vo svojom živote riadite vy? Máte pravidlá, ktorých sa pevne držíte prípadne obľúbenú vetu/citát? Poradili by ste na záver niečo našim čitateľom?

 
Maya Angelou vyriekla tieto slová: “Skutočne úspešným sa môžete stať iba v tom, čo milujete. Nech peniaze nie sú vašim cieľom. Namiesto toho zistite, čo robíte najradšej a robte to tak skvele, že z vás ľudia nespustia oči.” Som vďačná, že sa mi to naplnilo a s pokorou prijímam každú výzvu.
Vašim čitateľom prajem, aby venovali zvýšenú pozornosť jednej jedinej veci, ktorú môžu urobiť práve teraz a oslobodili sa tak spod zaťaženia bremenom vecí, ktoré sa ešte len raz chystajú urobiť.
A tiež to, aby o svojich myšlienkach uvažovali ako o rybách, lebo David Lynch k tomu trefne dodal: „Pokiaľ si vystačíte s malými, zostaňte na plytčine. Ale ak chcete tie veľké, musíte sa vydať do hĺbky.“
citat David Lynch. Myslienky su ako ryby.
Veľmi krásne by som týmto chcela poďakovať Mgr. Janette Šimkovej, ktorá je mojou veľkou inšpiráciou. Na internetovej stránke www.lifekoucing.sk sa dozviete viac o jej krásnom poslaní a tiež o novinkách zo sveta kurzov a workshopov.
 
Ďalšie články, ktoré by sa ti mohli páčiť:
Ako sa stravovať, aby bolo jedlo našim liekom? Rozhovor s Heňou Peškovičovou
Rozhovor s lekárkou: 5 vecí, ktoré naštartujú tvoj imunitný systém
“Keď sa budeš milovať ty, bude ťa milovať celý svet.” Rozhovor so šťastnou ženou
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.