Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nanuky – vieš, z čoho sú zložené? Ako sa rozhodovať pri nákupe?

zmrzlina

Konečne prišlo leto a s ním zvýšená konzumácia nanukov a zmrzlín. Nebol by to taký problém, pokiaľ ich konzumuješ v rámci zdravého rozumu a nie na úkor bežnej plnohodnotnej stravy. Pozor na odôvodnenia typu: „Keď si namiesto obeda dám nanuk, kaloricky som na tom rovnako.“

Počítanie kalórií nie je len o číslach a náš metabolizmus nefunguje na princípe spôsobu natankovania pohonnej hmoty do auta a jej spálenia. Ak by takto fungoval, môžeme jesť cukry a prikázať mu, nech ich premení na bielkoviny a využije na tvorbu svalov – to by bolo ideálne, však 😊?

Žiaľ, takto to nefunguje, preto mysli aj na fakt, že kalória je niekedy len číselná hodnota a dobrá hodnota nie vždy znamená aj dobré a správne využitie v metabolizme trávenia pre náš organizmus.

Všetky metabolické procesy v organizme sú, „zľahčene povedané“, čistá chemická a biochemická továreň, kde sa zapája neuveriteľné množstvo procesov. Stačí malá zmena, zlé stravovacie návyky alebo iné dôvody a malý problém začína spúšťať sériu väčších problémov.

Točíme sa v začarovanom kruhu, ktorého záverom sú často intolerancie a črevná dysbióza (narušenie rovnováhy a zloženia baktérií v črevách). Samozrejme, zmeny na hmotnosti sú sprievodným javom.

Nanuky

Vráťme sa k nanukom (zmrzliny sú na tom podobne) a ich zloženiu, táto séria „porovnanía potravín“ je totiž o nájdení lepšieho a vhodnejšieho variantu danej potraviny.

Nejde nám o bežné porovnávanie jedného produktu s druhým, aby si to zle nepochopila. Ide nám o ukázanie vhodnejšieho zloženia, keďže máme na výber z veľmi širokej ponuky potravín. Tak vyberajme, veď ide o náš zdravotný benefit.

Ak čítaš rubriku zdravý nákup pravidelne, už vieš, že sa snažíme o osvetu v čítaní etikiet. V tejto oblasti je totiž veľmi veľa poloprávd a mýtov, ktoré ovplyvňujú mienku o zdravom stravovaní.
ľadové osvieženie

Už sme si niekoľkokrát pripomenuli, že v zdravom vyváženom stravovaní nejde o cestu vpravo či vľavo, cieľom nie je zakazovanie si potravín a držanie nejakej diéty. Je to o ceste uprostred so zdravým rozumom, rozvahou, poznaním a rozoznávaním potravín. Nemala by si zavrhovať či uprednostňovať iba niektoré potraviny. Potrebuješ širokú škálu rôznych živín a tie získaš rozmanitosťou v strave a uprednostňovaním základných potravín. Na druhej strane „nepadne svet“, ak si dáš niečo nezdravé, musí to byť však občas a s mierou.

Pri dnešnej širokej ponuke potravín a narastajúcej taktike potravinárskeho priemyslu prispôsobiť sa finančným možnostiam danej krajiny a spotrebiteľa sa to nakoniec odrazí na kvalite potravín.

Kvalitné drahšie ingrediencie sa nahrádzajú menej kvalitnými a lacnejšími. V tomto momente zostáva rozhodnutie o kúpe takého výrobku na každom z nás. Aký je dopyt, taká je ponuka.

Preto čítaj etikety a rozlišuj potraviny. Nemusíš vedieť všetky prídavné látky naspamäť, stačí pozrieť na zloženie a držať sa nasledujúcich pár bodov.
zdrava domaca zmrzlina

4 praktické tipy, čo si všímať pri zložení potravín

Zloženie potraviny by malo:

  • začínať sa ingredienciou, ktorej názov nesie
  • nemalo by mať dlhé zloženie s niekoľkými rôznymi prídavnými látkami
  • nemal by byť cukor či iné sladidlo na prvom alebo druhom mieste
  • nemal by byť na obale oznam „bez éčok“ a v zložení slovný názov prídavnej látky

Pozrime sa spolu na zloženie nanukov, rozoberieme si prídavné látky v nich a v závere článku si napíšeme, aké varianty radšej zvoliť a na čo dať pozor pri pravidelnej konzumácii.

Porovnanie výživových hodnôt jednotlivých nanukov

Magnum biely Twister green Calippo jahoda Domáca dreň jahodová
Výživová hodnota na 100 g
Energia 301 kcal Energia 107 kcal Energia 90 kcal Energia 70 g
Tuky 17 g Tuky 1,2 g Tuky 0,5 g Tuky 0 g
Nasýtené MK 12 g Nasýtené MK 1 g Nasýtené MK 0,5 g Nasýtené MK 0 g
Sacharidy 32 g Sacharidy 22 g Sacharidy 21 g Sacharidy 17 g
z toho cukry 29 g z toho cukry 18 g z toho cukry 17 g z toho cukry 15 g
Vláknina 0 Vláknina 0 Vláknina 0 g Vláknina 0 g
Bielkoviny 3,4 g Bielkoviny 0,5 g Bielkoviny 0,5 g Bielkoviny 0,5 g
Soľ 0,15 g Soľ 0,03 g Soľ 0,01 g Soľ 0,01 g
domaca zmrzlina čokoládová

Porovnanie zloženia nanukov

Magnum biely Twister green Calippo jahoda Dreň z ovocia – jahoda
obnovené odtučnené mlieko voda voda rozmixované ovocie
cukor cukor jahodová šťava konc. 15 %
kakaové maslo obnovené odtučnené mlieko cukor
voda glukózový sirup gluk. sirup
kokosový olej citrónová šťava 4,5% regulátor kyslosti – kyselina citr.
glukózový sirup jahodová šťava 4% stabilizátory
sušené plnotučné mlieko fruktózový sirup karobová guma, guma tara
glukózovo-frukt. sirup maltodextrín šťava z bazy čiernej z koncentrátu
sušená srvátka ananásová šťava 1,4 % aróma
maslový tuk rastlinné oleje
sušené odtučn. mlieko sušená srvátka
emulgátory E 471, E 442, E 476 glukózový sirup
stabilizátory E 410, E 412, E 407 glukózovo-frukt. sirup
kúsky vanilkových strukov stabilizátory: guarová guma
arómy emulgátor: mono- a diglyceridy mastn. kys.
farbivo E 160a koncentrovaná šťava z červenej repy
farbivá: chlorofyly a chlorofyliny, kurkumín
calippo

Porovnanie nanukov

Magnum biely Twister green Calippo jahoda Dreň z ovocia – jahoda
príliš veľa ingrediencií, cukor a iné sladidlá vo veľkom množstve, prídavné látky 4. skupiny voda a cukor na prvom mieste, zbytočne veľa sladidiel a prídavných látok 3. a 4. skupiny o niečo lepšie zloženie, napriek tomu cukor a sladidlá vo veľkom množstve, pozitívom je šťava z ovocia, ale v malom množstve, guma tara je prídavná látka 3. skupiny najvhodnejšie zloženie, pretože cukor nemusíme pridať, ak áno, v minimálnom množstve
domaca jahodova zmrzlina

Recept na domácu jahodovú dreň

Potrebujeme:

  • 450 g očistených a umytých jahôd
  • 2 lyžice trstinového cukru (ak je ovocie sladučké, stačí 1 lyžica alebo bez cukru)

Ako na to?

1

Ovocie rozmixujeme v mixéri a nalejeme buď do formy na nanuky, alebo do malých krabičiek.

2

Dáme zamraziť.

3

Konzumujeme ako dreň alebo necháme trošku rozmraziť a pridáme to ako ovocné pyré do jogurtu, kaše či na palacinky.

sorbet zmrzlina

Priznám sa, že niektoré zloženie prekvapilo aj mňa 😊.

Ale zároveň priznávam, že ja moc nie som kamoška s nanukmi. Mne vždy chutili tak trochu „umelo“ – ak mám chuť na niečo studené a zmrazené, vychutnám dreň, najlepšie, kde cítim aj chuť ovocia. Často pripravujem dreň doma, použijem zrelé ovocie, kde netreba pridať cukor. V prípade, že treba, tak iba v množstve, keď pri konzumácii vynikne ovocie, a nie cukru.

O tejto téme nájdeš viac v článku ovocie...

Prečo čítať zloženie pri kupovaných nanukoch?

Všimla si si na zložení nanukov, že hneď druhá zložka je cukor a v celom výrobku sú aj iné sladidlá a množstvo prídavných látok (éčok)?

Ty už vieš, že nie všetky éčka sú zlé, napríklad kyselina askorbová je vitamín C vyrobený tak isto, aké je jeho chemické zloženie, čiže je to skupina éčok, ktoré patria do 1. skupiny, najmenej škodlivej. Naopak, pridávajú sa preto, lebo pri spracovaní (vplyvom teploty) sa prirodzené vitamíny stratili. Zároveň slúži aj ako konzervant.

Tieto nám neškodia, čo nám neprináša osoh, je veľké množstvo cukru a sladidiel v potravinách, pretože sú lacnými náhradami drahších ingrediencií.

Vieš, že spotreba cukru celosvetovo rok čo rok stúpa? Toto sa odzrkadľuje nielen na našom zdraví, ale aj na postavách. Ak nečítame zloženie výrobkov, často ani netušíme, kde všade cukor či iné sladidlá prijímame.

A práve v zložení nanukov a zmrzlín je cukor vo veľkom množstve a často sa používajú aj prídavné látky zo skupiny 3 – menej vhodné látky, a zo skupiny 4 – látky pôsobiace nepriaznivo na náš organizmus. Ak pravidelne prijímame veľké množstvo takýchto potravín, môžeme naozaj pozorovať nepriaznivé účinky. Áno, tieto nepriaznivé účinky prídavných látok sú sledované a starostlivo zaznamenávané, ale sledovaním zloženia potravín máš pod kontrolou ich príjem sama. Dokonca si vieš usledovať, či práve konzumovanie takýchto potravín vo veľkom množstve neodštartovalo tvoje tráviace problémy.

Daj pozor aj na skupinu light potravín, ak s dobrým svedomím kupuješ takéto zmrzliny či nanuky. Tu zohráva úlohu glykemický index potravín a light verzia automaticky neznamená aj zdravá (čítaj zloženia). Mysli na to. Tieto potraviny sú preto často s vysokým energetickým príjmom. Po takýchto potravinách rýchlejšie nastupuje pocit hladu.

domaca zmrzlina recept
Potrebné je myslieť na vyváženosť a to občasné nezdravé jedlo viacnásobne vyvážiť zdravým jedlom zo základných surovín.
Potrebné je myslieť na vyváženosť a to občasné nezdravé jedlo viacnásobne vyvážiť zdravým jedlom zo základných surovín.

V závere ti len pripomeniem, čo vieš 😉, ale opakovanie je matka múdrosti.

Vhodné je najmä u detí sledovať zloženie nanukov a zmrzlín a ponúknuť im častejšie práve tie z ovocia. Možno ich bude baviť aj výroba nanukov. Ako alternatívu ovocia môžete spolu zamraziť aj kvalitný 100% džús.

Ak hľadáš tipy na letné osvieženie či už v podobe domácich nanukov, zmrzliny alebo aj chutných drinkov, nájdeš ich v našich knihách. A samozrejme, množstvo ďalších výživných inšpirácií:

fitness strava

Zdroje:

J. Golian et al._Sprievodca svetom potravín_SPU Nitra 2013

Vít Syrový_ Tajemství výrobcu potravin_ Careus 2020

Fotka autora
Jana Kondrcová
Redaktor vo Fitshaker

V prvom rade som mama a manželka. Môj záujem o vplyv stravy na zdravie začal pred niekoľkými rokmi po diagnostikovaní celiakie a ochorení mladšieho syna. Vzdelanie vo výžive si po certifikovanom kurze dopĺňam na SPU Nitra - Výživa ľudí ako nutričný špecialista a zároveň získavam prax v gastroenterologickej ambulancii u p. doc. Kuželu, PhD.. Snažím sa pomáhať s úpravou stravy pri rôznych diagnózach, tráviacich problémoch, intoleranciách a alergiách Založením firmy a stránky www.vyzivajk.sk by som chcela pomáhať ľuďom zorientovať sa v dezinformáciách o výžive a správnou stravou a životným štýlom predchádzať civilizačným ochoreniam a narastajúcej obezite. Ponúkam konzultácie, analýzy stravovania s vysvetlením chýb, vypracovanie stravovacieho plánu, prednášky s diskusiou a tipy na recepty. Nie som predajca žiadnych doplnkov výživy, učím ľudí prijímať všetky potrebné živiny stravou. Mám rada pocit, keď vidím ako moje rady pomôžu... to je môj hnací motor na ďalšie štúdium a poznanie súvislostí v stravovaní a zdraví...

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.