Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Moja cesta k zdravému životnému štýlu

Rozhodnutie vydať sa na cestu za zdravším JA nezačne zo dňa na deň. Prečítaj si pekný motivačný príbeh od Kláry, aktuálne už osobnej trénerky :-)
Už od útleho detstva som sa venovala nejakej pohybovej aktivite a športom. Na základnej škole to bol pozemný hokej, avšak postupom času sa pre mňa stal atraktívnejší volejbal. Počas štúdia na gymnáziu som sa začala venovať cvičeniu vo fitness centre. Začiatky boli ťažké, ale postupne sa mi to zapáčilo do takej miery, že som sa rozhodla študovať šport a biológiu, aby som sa dostala bližšie k svojmu cieľu. A to stať sa fitness trénerkou.
fitshaker-blog-cesta-motivacna-od-klary-ravasovej-63kg
Keď som prišla študovať do Nitry, mala som obdobie, počas ktorého som z 52 kg pribrala na 63 kg za dva mesiace. Bolo to pre mňa ťažké nielen z osobného hľadiska, ale musela som bojovať aj v škole na hodinách atletiky, pretože mi robili problémy napríklad behy. Bola som z toho veľmi nešťastná, lebo napriek tomu, že som chodila denne cvičiť, hmotnosť sa nie a nie dať do pohybu smerom dole.
Stravovala som sa pomerne normálne,venovala sa športu nielen v škole, ale aj vo svojom voľnom čase. Trápila sa vo fitness centre každý deň a výsledky neprichádzali. Zmena nastala až keď som stretla jedného skvelého fitness trénera ( teraz už môjho priateľa), ktorý mi ukázal úplne nový smer cvičenia a pohľadu na svoje telo. Začala som cvičiť s ním.
Vždy mi hovoril: „ Ak máš pocit, že už nevládzeš, vládzeš ešte dvakrát toľko!“ a veru bola to pravda. Vo všetkom som mu dôverovala, avšak prvé 2 mesiace sa so mnou nič nedialo. Bola som z toho zúfalá a mala som pocit, že sa moje telo už nikdy nezmení k lepšiemu.
fitshaker-klara

Tu som dostala ďalšiu lekciu- cvičenie a chudnutie je hlavne o psychike. Veru, je to najväčšia pravda na svete.


Najskôr musíš zmeniť svoje myslenie, až potom sa môžeš zmeniť navonok. Dovtedy som neustále dennodenne myslela na to, čo zjem, čo môžem a čo nemôžem zjesť,kedy a koľko budem cvičiť, čo si musím odopierať a naopak, čo zase nesmiem. Celý tento môj postoj bol zlý. Keď som prestala riešiť chudnutie a stravu vo svojej hlave, keď som zmenila svoje myslenie na pozitívne a začala som sa mať rada, dalo sa všetko do pohybu.
Odrazu to šlo až neuveriteľne ľahko, v priebehu 4-6 týždňov sa moja hmotnosť posunula zo 62 kg na 57 kg a postupom času som sa dostala na svoju pôvodnú hmotnosť 52 kg :-). Samozrejme, musela som upraviť aj stravu. Vylúčila som sladké vody, na určitý čas biele pečivo a sladkosti. V mojom jedálničku bola v prevahe zelenina, ovocie, biele mäso, ryby, orechy, zdravé tuky. Ale v konečnom dôsledku som zistila, že mi tieto potraviny veľmi chutia a nepovažujem ich za diétne jedlo. Mne to jednoducho chutí a beriem to ako normálne zdravé jedlo na každý deň :-).
Okrem iného, ohlasy okolia a mojich blízkych boli obdivuhodné. Všetci si všimli moju zmenu. Nielen to, že som výrazne schudla, ale moje telo získalo iný rozmer. Nikdy predtým som nebola v takej forme ako teraz! Mám veľa energie, mam silu a svaly, ktoré boli dovtedy schované a tíško čakali na to, kedy sa môžu ukázať v plnom svetle :-) .
Moje tréningy pozostávali viac-menej z kardia. Dávala som prednosť chôdzi do kopca, ktorú som kombinovala s behom a so silovo-kondičným tréningom. Posledný rok je pre mňa drogou Crossfit, ktorému sa venujem 3 – 4 x do týždňa. Je to pre mňa najlepšia forma cvičenia, v ktorej sa rozvíja sila aj kondícia. Výhodou tohto cvičenia je to, že je to pre každého. Pre ženy mladšie aj staršie, pre mužov, ba dokonca aj pre deti. Ja som vďaka crossfitu krásne schudla, vyformovala som si postavu a okrem iného, mám toľko sily, koľko som nikdy v živote nemala.
fitshaker-blog-cesta-motivacna-od-klary-ravasovej-52kg

Cítim sa zdravá, fit a plná energie! :-)


A to je to najdôležitejšie, cítiť sa dobre vo svojom tele. Robiť to, čo ťa baví a mať z pohybu len ten najlepší pôžitok. Odmenou je zdravé, funkčné a krásne telo.
Na záver by som chcela ešte všetkým odkázať: Nenechaj sa odradiť rečami neprajných ľudí, že niečo nedokážeš. Vždy všetko ide, keď sa chce. Stačí sa pozrieť okolo seba na ľudí, ktorí dokázali urobiť ten prvý, najťažší krok a rozhodli sa zmeniť svoj unavený a nudný životný štýl a začali s pozitívnym a zdravým životným štýlom. Pretože žiť zdravo začne baviť každého, kto sa na to dá :-).
-----
Klara-ravasova-fitshaker-2
Napísala: Klára Ravasová, masérka a fyzioterapeutka v BodyWorld fitness and wellness, osobná trénerka, v súčasnosti študuje posledný ročník na UKF v Nitre biológiu a telesnú výchovu. Vo svojom voľnom čase sa najčastejšie venuje aktívnemu relaxu, turistike, behaniu a v neposlednom rade jej najväčším koníčkom je crossfit.
Facebook kontakt: Klára Ravasová. E-mail: klara.ravasova@gmail.com
Klára Ravasová
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.