Maminy pozor! Tento zázrak prírody musíte mať doma

Máte doma domáceho miláčika? A občas sa stane, že zanechá mláčku na gauči, ktorý si tie mláčky pamätá a odovzdáva o tom správu do okolitého sveta v podobe nepríjemného zápachu? Náš domáci miláčik behá po dvore, a tak to namiesto neho sem-tam urobí jedno z našich detičiek. A okrem toho sa nám asi tak raz za 100 rokov prihodí, že v našom okolí sa vyskytne parazit, ktorý žije hlavne v detských vláskoch a v tajničke by bol na 3 písmená. Ešteže máme prírodu, ktorá nám poskytuje na všetko riešenie. Že aké? Čítaj ďalej… :-)

Čo nám pomáha proti zápachu v bytových textíliách a v prevencii proti všiam? Veľmi príjemne voňajúca látka z prírody – úžasný čajovníkový olej (tea tree oil). Považuje sa za najsilnejšiu prírodnú dezinfekčnú látku. Vieme ho využiť nielen pre naše zdravie a v kozmetike, ale dokáže byť aj dobrým pomocníkom v domácnosti. Tento zázrak je označovaný aj za liek domorodcov. Získava sa z rastliny čajovníka Melaleuca alternifolia, ktorý rastie v Austrálii. Využíval sa ako pomoc pri prehladnutí, kašli, pri zraneniach a na popáleniny. Neskôr sa jeho používanie rozšírilo aj na ostatné kontinenty.

fitshaker_blog_cajvnikovy_olej_rastlina

Načo je možné tento zázrak využiť?

Dezinfekcia rúk

Obzvlášť teraz v zimnom období si potrebujeme chrániť ruky pred rôznymi mikróbmi a vírusmi, ktoré sa z rúk ľahko dostanú do tela a robia nám šarapatu. Pred tým, ako vyjdeme von, pridajme do jednej dávky krému na ruky kvapku čajovníkového oleja pre prirodzené zjemnenie a hlavne dezinfekciu rúk. Olej je silným bojovníkom proti mikróbom a vírusom.

fitshaker_blog_tea_tree_oil_ruky

Liek na boľavé hrdlo a upchatý nos

Pridajme 2-3 kvapky oleja do teplej vody a kloktajme dvakrát denne. Ak sa nám podarí začať aplikovať túto kúru včas, môže nám pomôcť vyhnúť sa nasadeniu antibiotík.  Pri zvýšenej náchylnosti na infekcie je možné používať kloktanie preventívne každý druhý deň.

Nepríjemné príznaky chrípky ako je upchatý nos a bolesť hlavy ustúpia, ak sa budeme naparovať nad horúcou vodou s pridaním pár kvapiek tohto éterického oleja.

Ukľudnenie kože po vpichu hmyzom

Miesto vpichu hmyzom potrieme vatovým tampónom namočeným priamo v oleji alebo pre citlivú pokožku použijeme nižšiu koncentráciu –čajovníkový olej zriedený s olivovým olejom v pomere 1:1. Ak pridáme aj trošku citrónovej šťavy,  ktorá má sťahujúce účinky, rana po vpichu sa skôr stiahne.

fitshaker_blog_cajovnikovy_olej1

Odstránenie lupín

Hlavná účinná látka čajovníkového oleja silica terpinen-4-ol, ktorá by mala tvoriť aspoň 30% objemu oleja, pomáha pri kožných ochoreniach ako úľava od prejavov spojených napríklad s lupinami, psoriázou. Mierne ohriatym čajovníkovým olejom si jemne masírujme hlavu a asi po 45 minútach pôsobenia opláchnime šampónom. Prípadne si môžeme pridať do šampónu pár kvapiek oleja a používať ho bežne.

Odstránenie škvŕn a vyrážok na koži

Čajovníkový olej dokáže svojimi antiseptickými účinkami dezinfikovať pokožku a urýchliť hojenie. A to doslova v priebehu noci. Olejom naneseným na vatový tampón potrieme tie časti pokožky, ktoré to potrebujú, a necháme pôsobiť. Pozor, kto má citlivú pokožku, radšej si reakciu kože treba vyskúšať na malom mieste pokožky.

fitshaker_blog_cajovnikovy_olej

Prevoňanie tela

Na dezodorant bez vône môžeme pred jeho použitím naniesť kvapku – dve čajovníkového oleja. Získame tak sviežu vôňu a zároveň zničíme  baktérie zodpovedné za telesný zápach.

Zničenie plesní na nohách

Dve kvapky oleja primiešame do čajovej lyžičky olivového oleja a nanesieme na miesta na nohách napadnutých plesňou. Tampón prelepíme  a necháme pôsobiť cez noc. Takto lokálne je ideálny na plesne na nechtoch. Plesne na nohách je lepšie ošetrovať kúpeľom nôh vo vode s pridaním pár kvapiek oleja.

Upokojenie mastnej pokožky

Vmiešame 3 kvapky čajovníkového oleja do vody na čistenie pleti. Okrem toho, že opäť zničí baktérie, ktoré sú mimochodom zodpovedné aj za vznik aknóznej pleti, dodá pokožke matný vzhľad, čím bude pôsobiť zdravšie.

fitshaker_blog_cajovnikovy_olej_plet

Osvieženie zatuchnutých kobercov

Aj keď dnes už koberce nie sú veľmi v móde, nájdu sa aj iné kusy bytového textilu, ktoré do seba poňali kadejaké vône. Ako dostaneme zatuchlinu preč? Zmiešame si jednu celú sódu bikarbónu a 20 kvapiek čajovníkového oleja a poprášime koberec. Necháme pôsobiť aspoň 15 minút a povysávame.

Dezinfekcia hrebeňov

Ak si prečítame zloženie niektorých sprejov na preventívne používanie proti všiam, zistíme, že obsahujú čajovníkový olej. Nielen v čase výskytu vlasových parazitov  (to asi poznáme všetci, ktorí máme deťúrence v škôlkach), ale aj pre udržanie prirodzenej čistoty si môžeme pridať olej do fľaše s rozprašovačom a postriekať hrebene a kefy na vlasy.

Hygiena oblečenia a bielizne

V domácnosti s nami, žiaľ, žijú aj rôzne potvorky ako napr. roztoče. Ľahko s nimi zatočíme, ak pridáme priamo do prania 2-3 lyžičky čajovníkového oleja. Okrem hygienickej čistoty dosiahneme aj krásne prevoňanú bielizeň.

Hygienická čistota všade v domácnosti

Vďaka svojej sile pri ničení baktérií, mikróbov, plesní, vírusov nám môže čajovníkový olej pomôcť pri bežných domácich prácach a pridať ho môžeme naozaj všade – na zmývanie podlahy, utieranie pracovnej dosky v kuchyni, stola, čistenie WC, kľučiek, batérií.

fitshaker_blog_cajovnikovy_olej_domacnost

 

Zdroj fotiek: flickr.com

Zdroj textu: prevention.com

Danka Fráková

Článok bol pridaný dňa 19/01/2015 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Danka Fráková

Komentáre