Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

L- Karnitín. Funguje alebo je to len marketingový ťah?

Určite ste už počuli o spalovači tukov, L- Karnitíne. Žiaľ, nie je to prípravok, ktorý vám bez námahy zaručí úbytok na váhe. Škoda, že? Ale tou lepšou správou je, že tomu úbytku na váhe dokáže pomôcť. Neviete čo presne L- Karnitín je, ako si vybrať ten správny a či ho vlastne potrebujete? Na naše otázky sme sa spýtali odborníčky na danú problematiku, Beátky Ošustovej. 
Čo je to L- karnitín?
L-karnitín je v ľudskom organizme obsiahnutá látka, ktorá zintenzívňuje premenu tukov tým, že na seba viaže mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch, ktoré sa v bunkách menia na energiu. Patrí k prírodným izomérom a využíva sa ako potravinový doplnok hlavne pri chudnutí.
Pre koho je určený? Len pre ženy na chudnutie?
Je určený nielen pre ženy ako podpora pri strate telesnej hmotnosti, ale aj celkovo pre športovcov ako zdroj energie.
Aký je rozdiel medzi L- Karnitínom jednotlivých značiek. Podľa čoho spoznať kvalitný?
Rozdiel je v použití základnej zložky enzýmu L-Karnitínu v jednotlivých dávkach. Mnoho firiem používa obchodný názov L-Karnitín, ale nevyužije dostatočné množstvo enzýmu v dávkovaní. Preto je potreba pozrieť si zloženie a odporúčané dávkovanie. Najefektívnejšie zloženia sú jednozložkové, keď doplnok obsahuje len L-Karnitín a nie je potreba pridávať iné zložky a tým zvyšovať dávkovanie a neekonomické balenia. Napr. produkt FITapak L-Karnitín 500 obsahuje čistý L-Karnitín a to 500mg v jednej dávke. A toto je aj denná postačujúca dávka pri chudnutí.
Môžeme ho užívať aj keď necvičíme, alebo vtedy nebude mať žiadny efekt? 
Počas dní, kedy necvičíme, sa môže užívať raz denne po hlavnom jedle, keď spôsobuje to, že spomaľuje väzbu tukov, ale tuky vyslovene nespaľuje. Odporúča sa hlavne v kombinácii s cvičením, keď nadíde aj k reakcii využitia energie z tukov a tým dochádza k ich spaľovaniu.
fitshaker obrazok zena lcarnitin
Ako často ho užívať?
1 – 2 krát denne. Najvyššia denná dávka je 1000mg, pričom my odporúčame 1 krát po hlavnom jedle a 1 krát pred cvičením. V dni, keď necvičíte, tak stačí len jedna dávka (500mg) po jedle.
Ako dlho je možné ho užívať?
Kým sa nedosiahne požadujúci efekt. My vždy odporúčame po vybratí balenia dať si mesiac oddych na podporu prirodzeného spaľovania, keď si organizmus produkuje enzým sám a je možné, že sa mu spaľovanie tukov upravilo práve doterajším užívaním L-Karnitínu.
Budem vidieť po užívaní výsledky?
Určite áno. Je to jeden z najúčinnejších prírodných spaľovačov. Nastáva nárast energie a potenia pri cvičení a tým aj úbytku hmotnosti. Ale je na každom z nás, ako túto podporu regulácie spaľovania tukov využije. Je potrebné vždy upraviť aj stravu znížením kalorického príjmu a v spojitosti s cvičením je výsledok zaručený.
Nemôže si naň telo zvyknúť?
Telo je naň navyknuté, lebo ho organizmus sám má a aj produkuje. Len nie v dostatočnom množstve. Preto sa práve pri chudnutí odporúča zvýšiť príjem L-Karnitínu vo forme výživového doplnku.
Beátka, si majiteľkou firmy, ktorá vyrába spalovače L- Karnitín.  Ako ťa takáto myšlienka napadla?
Keďže ja sama aktívne chodím do fitka a venujem sa zdravému životnému štýlu, sama som si hľadala produkty, ktoré by som užívala a mala pritom dobré svedomie. Bohužiaľ som nenašla produkty, ktoré by mi vyhovovali. Buď boli odniekiaľ dovezené, alebo denné dávkovania boli neekonomické a zloženia produktov nie vždy jasné. A tak sme v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou v Hlohovci vyvinuli jednozložkovo – ekonomický produkt značky FITapak s prírodnou príchuťou višne na cmúľanie, čím sme zvýšili rýchlosť vstrebania do organizmu.
fitshaker obrazok l-carnitin
Taaak, veríme, že už máte jasnejšie v otázkach o L- Karnitíne jasnejšie. Ak by vás čokoľvek zaujímalo, napíšte nám do komentáru pod článok. Príp. ak máte s L- Karnitínom aj osobnú skúsenosť, s ktorou by ste sa radi podelili, sem s ňou :-). Pripravujeme pre vás aj článok o názoroch a skúsenostiach inštruktoriek na tieto doplnky stravy. Máte sa na čo tešiť ;-).
O autorke odpovedí:
Pani Beáta Ošustová stojí za internetovým obchodom www.fitpartner.sk, ktorý je zameraný hlavne na zdravé a trvalé chudnutie. Nesľubujú zázraky, ale kvalitné produkty s vyváženou ekonomickou a účinnou hodnotou. Všetky výrobky značky FITapak sú vyrobené na Slovensku a sú schválené Úradom verejného zdravotníctva SR. Tvrdí, že je veľmi dôležité, ako sa k chudnutiu postavíte.
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.