Čas prípravy: 20-30 min.
Čo budeme potrebovať na 4-6 porcií?
- 1 mrkvu
- 1 kaleráb
- 1/2 cibule
- 2 cca 20 cm cukety
- 2 stredné zemiaky typu C (ak použijete iný typ, čas prípravy bude dlhší o 5-10 minút)
- 2 lyžice olivového oleja/kokosového tuku
- 1 lyžičku drvenej rasce
- 1 lyžicu sušeného cesnaku
- 2 dl smotany/kokosového mlieka na vegán spôsob
- 3 − 5 ks zelenej špargle
- 2 bobkové listy
- 1 lyžicu čerstvej kôprovej vňate
- 1 lyžicu sušenej zeleninovej zmesi
- štipku morskej/himalájskej soli
Ako budeme postupovať?
2. Polovicu bielej cibule nakrájame na drobné kúsky a podusíme na olivovom oleji (použitie kokosového tuku je tiež vhodné, prípadne ich kombinácia 1 : 1).
3. Pridáme nadrobno pokrájanú tvrdšiu zeleninu ako zemiaky, mrkvu a kaleráb a zasypeme ich rascou.
4. Podusíme, prehrejeme a podlejeme vodou. Asi po 5 minútach pridáme nakrájanú cuketu, sušený cesnak a prevaríme 5-10 minút.
5. Odstavíme z ohňa, vlejeme do mixéra, pridáme smotanu alebo kokosové mlieko a špargľu. Vymixujeme dohladka a znovu vylejeme do hrnca.
6. Pridáme bobkový list, nasekaný kôpor (stonky nesekáme do polievky, ale vysušíme na čaj na trávenie). Na najslabšom plameni zahrievame cca 5 minút.
7. Na záver ochutíme soľou a, ak máme, sušenou zeleninovou zmesou a podávame.
Tip: Krutóny k polievke sa dajú pripraviť zo zvyškov kváskového chleba. Nakrájaný chlebík opečieme so slnečnicovými semienkami a štipkou soli na olivovom oleji. V polievke budú chutiť nielen deťom a pridať môžeme v sezóne aj kvietky bazy, kvet zádušníka alebo pažítky...
Tip na totálne zlepšenie: Do polievky pridáme pár kvapiek umeoctu alebo citrónovej šťavy. Ak robíme polievku pre deti, umeocot nedávame.
Miluješ polievky? Aj v knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II a III nájdeš samostatné kapitoly venované práve receptom na polievky:
Pre milovníkov polievok pripájame aj ďalšie recepty na inšpiráciu:
Rýchla krémová polievka z reďkovkových listov hotová do 20 minút
Krémová polievka z bielej špargle s vajíčkom
Lahodná minestrone polievka, ktorá poteší najmä milovníkov talianskej kuchyne
Jeden z prvých foodblogov na Slovensku My first cooking book zakladala ešte ako Henrieta Peškovičová. Henrietine recepty sú prevažne bezmäsité, celý blog je orientovaný na rýchlu prípravu dobrého a vyváženého jedla pre celú rodinu. Po svadbe a narodení dcérky Lindy, Henrieta ponúka aj jedlá pre deti a ich varianty v dospeláckej úprave. Snaží sa propagovať nielen zdravý životný štýl, ale aj ekologický prístup k jedlu a spracovaniu odpadu, postupnej sebestačnosti – môžeme pozorovať jej budovanie bio záhrady, čo najviac udržateľným spôsobom. Henrieta Kundrátová je lektorka zdravého varenia, kváskovania, kuchyne bez mäsa. Zdieľa svoje skúsenosti ako využívať dary prírody miešaním čajových zmesí a rozumného aplikovania individuálnej aromaterapie. Jej recepty nájdete aj v publikáciách Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči, Fit diároch.. Na jej webstránke www.henrietapeskovicova.eu nájdete v kontaktoch odkazy na viac ako 300 receptov z jej produkcie.