Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Kedy je najlepšie ísť cvičiť, ak mám celý deň voľno?

Na otázku, kedy je najlepšie ísť cvičiť, keď mám celý deň voľno, neexistuje jednoznačná odpoveď, ktorá by každému pomohla. Môžeme si však prejsť zopár bodov, ktoré nás vedia nasmerovať správnym smerom a sami zistíme, kedy je to pre nás najlepšie. Každý z nich je overený praxou a viem, že každému bude vyhovovať čosi iné. Verím, že aspoň jedna z mojich rád ti bude nápomocná a budeš ju vedieť využiť a prinesie ti želané výsledky, ako napr. pravidelnejšiu dochádzku na tréning, s tým súvisiacu krajšiu pevnejšiu postavu, lepšie zdravie aj fyzické či psychické výkony.

Ponúkam ti taký návod, ako sama najlepšie zhodnotíš, ktorá časť dňa je pre teba najlepšia. Viem, čo vyhovuje najlepšie mne, no tiež som na to prišiel časom. Skús sa zamyslieť nad ponúkanými bodmi a uvidíš, že nájdeš odpoveď. ;-)

4 body, podľa ktorých sa vieš sama rozhodnúť, ktorá časť dňa je pre teba najlepšia na cvičenie

 

# 1: Skúsenosti

Pamätám si situáciu, kedy sme so spolužiakom na vysokoškolskom internáte chodievali cvičiť večer. Všetko bolo super, až kým sa nezmenil rozvrh. Boli sme nútení preložiť tréningy na skoro ráno. Pre mňa osobne to znamenalo vstať skôr, mať už deň predtým pripravené veci do fitka, absolvovať dlhšiu rozcvičku, pretože skoro ráno je telo studené a potrebuje viac času na to, aby sa zahrialo.
Čo chcem však týmto povedať je fakt, že mne veľmi vyhovovali tréningy skoro ráno, pociťoval som kopec energie, mal som silu a bol som naštartovaný do celého dňa. Naopak môj sparingpartner mal s tým problém. Cítil sa byť slabý a nepodával také výkony ako večer.
Čo to znamená?
Skúsenosťou prídeš na to, aké obdobie počas dňa je pre teba to najideálnejšie.

Pre niekoho to môže byť skoro ráno a pre niekoho zase večer. Mne večerné tréningy vyhovovali menej, pretože som mal pocit, že celý deň venujem energiu rôznym aktivitám a večer som mal už pocit, že pre tréning mi neostalo veľa energie.
beh
 

# 2: Pocit

Niekedy je to aj o pocite a nemusí ísť všetko presne podľa tvojho plánu.
Načrtnem situáciu. Predstav si, že každý deň chodíš skoro ráno cvičiť a je to pre teba už určitý štandard. Odrazu ťa večer pred tréningom bolí hlava a potrebuješ viac spánku. Je jasné, že skorý ranný tréning posunieš na neskôr.
Chcem vysvetliť len fakt, že
niekedy je potrebné flexibilne reagovať a nastavovať tréningy aj inštinktívne.

Jednoducho počúvať svoje telo a podľa toho sa riadiť a plánovať čas tréningov.
Niekedy prídu situácie kedy to jednoducho nejde presne tak, ako by sme chceli a potrebujeme na to pružne reagovať.
bolest hlavy
 

# 3: Priority a plánovanie

To najdôležitejšie by malo byť urobené ako prvé, keď máš najviac energie.

Presne tak to bolo na vysokoškolskom internáte, kedy sme so sparingpartnerom chodievali do fitka skoro ráno. Mne osobne to veľmi vyhovovalo a tréning bol pre mňa v tom čase prioritou číslo jeden, keďže som sa pripravoval aj na súťaž.
Keď určité veci neurobíš hneď ráno a odkladáš ich na večer, tak ich nakoniec neurobíš vôbec a upokojíš sa tým, že si povieš: „Dnes som na to nemala čas.“
Preto je dôležité dať si tréning skoro ráno, aby si mala už potom celý deň „pokoj“.
Ďaľším mega pozitívom je fakt, že ak ráno niečo pre seba urobíš (napr. tréning), máš zo seba super pocit. Máš pocit víťazstva, ktorý chceš zažívať potom celý deň. Chceš robiť aj ďalšie a ďalšie veci pre seba. Spúšťaš tak pozitívnu vlnu a na konci každého dňa sa cítiš úspešne.
Čiže z tohto hľadiska odporúčam tréning ráno, aby si svoj deň naštartovala niečím, na čom ti bude naozaj záležať.
ako schudnut
 

# 4: Regenerácia

Presne ako v bode č.2, niekedy je to o pocite a niekedy naše telo potrebuje viac regenerácie, a preto sa časy tréningov môžu líšiť. Ak si napríklad dnes dáš veľmi náročný a intenzívny tréning, môže sa stať to, že ak si nedopraješ dostatok regenerácie vďaka kvalitnej strave, alebo masáže, strečingu atď., tak ťa ráno môže tvoj stav tela prekvapiť. Môže sa stať to, že nebudeš schopná v presne stanovenom a zaužívanom čase ísť na tréning.
Preto nezabúdaj aj na pravidelnú regeneráciu.

Môže to byť napr. pobyt vo vírivke, kvalitný strečing, masáž, ochladzovania tela, valcovania na penovom valci, aktívny odpočinok (prechádzka v prírode, meditácia, jóga), ale aj pasívny odpočinok (spánok).
joga cviky
Odpoveď na otázku, kedy je najlepšie ísť cvičiť počas dňa, keď máš celý deň voľno, je na tvojom zvážení. Ak by som však mal niečo odporučiť, ja osobne som zástanca tréningu ráno, hlavne kvôli tomu, že si vieš lepšie naplánovať deň, máš zo seba dobrý pocit a zvýši sa ti kopec času na aktivity napríklad s tvojou rodinou, priateľmi či len tak pre seba.
Na záver ešte ponúkam jednu ilustráciu, ktorá ťa môže motivovať vždy, keď sa ti nebude chcieť ísť cvičiť. ;-)
motivacia
www.coachofpeople.com
 
Vieš čo? Fitshaker sme vymysleli za účelom, aby si nemusela dochádzať do žiadneho fitka, ale mala ho vo svojej obývačke a tak mohla cvičiť ktorúkoľvek hodinu dňa, kedy ti to vyhovuje najviac. Vybrať si môžeš z mnohých programov, dokonca po novom si môžeš zacvičiť už aj s Janym Landlom či Zorou Czoborovou:
cvicenie
 
Vyskúšaj aj tieto tréningy:
Ranná zostava ešte priamo v posteli - naštartuj sa do nového dňa
Tréning na bruško - začni hneď od rána s touto zostavou
Joga zostava - aj kvalitný strečing je hneď z rána dobrá voľba
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.