Dopraj si zdravie z mora! 8 výhod morskej soli pre tvoje telo

Svieži morský vánok, soľ vo vlasoch, na pokožke a dokonalý relax….zrejme si si práve predstavila oddych na pláži a osvieženie v priezračnom mori. Vedela si o tom, že pobyt v prímorskom prostredí pozitívne vplýva, okrem psychiky, aj na celkové zdravie a stav pleti? Najväčšie benefity nám prináša práve morská soľ, ktorá je obsiahnutá nielen vo vode, ale aj v ovzduší. Nezáleží na tom, v akom ročnom období sa k moru chystáš, tvoje telo ti za dni plné slniečka a mora poďakuje skutočnou rovnováhou v organizme. Neváhaj a prečítaj si niekoľko dôvodov a tipov, prečo sa vybrať k moru, zaradiť morskú soľ do jedálnička a vyskúšať ju aj v kozmetike. Príjemné čítanie :-).

Blahodarné účinky morskej soli na tvoje zdravie

Už od nepamäti je morská soľ známa pod prezývkou „všeliek“. Používala sa pri hojení rán v starých antických časoch a dnes sa využíva v medicíne ako liečivo na rôzne choroby a poruchy v organizme, rovnako aj ako prevencia pred zdravotnými ťažkosťami. Nie je náhodou, že lekári celé desaťročia posielajú svojich pacientov do prímorských oblastí a odporúčajú konzumáciu morskej soli.

Môže za to jej úžasné zloženie, pozostávajúce zo vzácnych minerálnych látok. Okrem, pre tvoje telo potrebného, jódu, sodíka, draslíka a horčíka, je užitočným zdrojom zinku, vápnika, selénu, brómu, železa a vitamínov A a C, ktoré udržujú pleť jasnú a pružnú. Výhodou je, že sa morská soľ do tvojho organizmu dostáva nielen konzumáciou, ale aj vtedy, keď sa ochladzuješ v príjemnej morskej vode a dýchaš morský vzduch – preto je už aj pár dní v prímorskej oblasti zázračnou očistou pre telo.

fitshaker-blog-morska-sol1

Vplyv na tvoju pokožku a vlasy

Ak bojuješ s výrazným akné, kruhmi pod očami alebo suchou pokožkou, rozhodni sa pre morskú soľ a pozitívne účinky na seba nenechajú dlho čakať! Skús morskú soľ v kozmetických prípravkoch alebo ako súčasť detoxikačného kúpeľa. Vynikajúca je teplá, ale aj studená voda, zmiešaná s morskou soľou určenou do kúpeľa (dostaneš ju napríklad v drogérii alebo lekárni). Takýto kúpeľ dokáže rovnako posilniť aj tvoju psychiku, upokojiť nervový systém a schopnosť na chvíľu „vypnúť“.

Dopraj si aj píling, krém alebo zábal na vlasy. Morská soľ zabraňuje vypadávaniu vlasov, pomáha odstraňovať vyrážky, a v pílingovej forme pomáha odstrániť odumreté časti kože. V minulosti prevládal názor, že používanie morskej soli pokožku zbytočne vysušuje, no nie je to celkom tak – keď sa soľ dostane pod kožu, vyživuje jej spodné vrstvy viazaním vody, prekrvuje ju a dokonalo hydratuje.

TIP: Môžeš si pripraviť aj vlastnú masku na tvár – jednoducho zmiešaj morskú soľ s dostatočným množstvom vody, až kým nevznikne pastová konzistencia. Nanes na tvár a po dvadsiatich minútach dôkladne opláchni vodou.

salt-602215_1280

Ako ju používať v kuchyni?

Fakt, že je morská soľ najviac používaná vo francúzskej a thajskej kuchyni, nemení nič na tom, že sa dá skvelo použiť v akejkoľvek domácnosti – napríklad aj v tej tvojej! Môžeš ju používať pri každodennej príprave jedál. Dochucuj ňou čerstvé šaláty, ako stvorené pre toto ročné obdobie, v zime zas zvýrazni chuť výživných polievok či iných teplých jedál. Výborne chutí a vyzerá aj ako posýpka na slaných krekroch či tyčinkách. Známa je aj horká čokoláda s morskou soľou ako delikatesa v prímorských mestách na severe Ameriky, ktorá chutí naozaj delikátne.

Morská soľ vs. klasická kuchynská soľ – ktorá je lepšia?

Morská soľ nie je na rozdiel od klasickej, jodizovanej kuchynskej soli vystavovaná toľkým procesom spracovávania. Pri klasickej soli dbáme najmä na sypkejšiu vlastnosť, ktorú nadobúda rafinovaným spracovaním (tzv. „protihrudkovaním“). Soľ z mora je výhodnejšou voľbou najmä pre jej minerálne zloženie a rozdielnu chuť, takže jej stačí použiť menej. Od klasickej sa líši aj výraznejšou hrúbkou kryštálikov, preto sa často melie na jemnejšie zrnká.

Síce má skutočne oveľa viac zdravotných výhod, aj tu nás výrobcovia môžu uviesť do omylu a miesto nerafinovanej morskej soli predať jej rafinovanú verziu – práve tu platí pravidlo čítania zadnej etikety. Treba však myslieť na to, že aj morská soľ dokáže vo veľkom množstve ovplyvniť telo negatívne (napríklad zavodňovaním a zaťažením obličiek), preto ňou solíme v rozumnom množstve.

salt-777606_1280 (1)

8 dôvodov, prečo použiť morskú soľ v kuchyni a pri starostlivosti o telo

  • Pomáha v liečbe proti ekzémom a rôznym štádiám psoriázy.
  • Je najlepším prírodným liekom na respiračné ochorenia ako astma a rôzne alergie.
  • Výborne sa stará o zuby a ďasná – vďaka fluoridu je vhodná na dentálnu hygienu.
  • Pomáha regulovať hladinu krvného cukru.
  • Udržuje acidobázickú rovnováhu a alkalizuje organizmus.
  • Dokáže vo výraznej miere zabrániť osteoporóze.
  • Dodáva svalom potrebné minerály a zabezpečuje dostatočnú regeneráciu.
  • A v neposlednom rade je pomocníkom pri chudnutí – vytvára žalúdočné kyseliny, čím zabezpečuje správne trávenie a podporuje chudnúci proces.

Zdravá vďaka moru!

Už vieš, za čo všetko vďačíme morskej soli. Účinok tohto prírodného lieku je rovnako veľký aj v samotnom mori. Nie je nič lepšie, ako plávanie v mori, ktoré ti okrem spálených kalórií pomôže posilniť svalstvo, chrbticu a zabezpečiť dávku liečivej soli. Vynikajúce je aj potápanie a skákanie do vody, vďaka ktorému si slanou vodou premyješ dutiny, čím naštartuješ protizápalové procesy.

2616501_0350652807_b

Tak neváhaj a vycestuj k moru. Hlbokým nádychom a výdychom načerpávaj novú energiu a pomôž svojmu zdraviu používaním morskej soli aj v kuchyni.

 

Zdroje:

http://readynutrition.com/resources/10-health-benefits-of-sea-salt_15092011/

https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/health-benefits-of-sea-salt.html

http://www.maldonsalt.co.uk/About-Salt-Where-does-Salt-come-from.html

http://www.osobne-zdravie.sk/zdravie.4/blahodarne-ucinky-morskej-soli.6355.html

 

Ďalšie zaujímavosti a tipy zo sveta zdravia:

Je soľ skutočne nad zlato? Jedine himalájska!

Zabudni na vegetu a bujóny! 10x zdravé dochucovadlá pre úžasnú chuť a zdravie

Trápi ťa prekyslený organizmus? Týchto 10 rád ti najrýchlejšie pomôže

Dominika Pócsová

Článok bol pridaný dňa 11/09/2016 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Dominika Pócsová

Komentáre