Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Domáci špaldovo-ražný chlebík s chrumkavou kôrkou

Nič nám nedokáže navodiť dokonalú atmosféru domova tak ako vôňa chleba. Už ako malá som tú vôňu mala najradšej. Spája sa mi s mojou starkou, ktorá nám domáci chlebík piekla každú sobotu v starej kachľovej peci. Po rokoch som sa vrátila k tejto tradícii, vybrala som z knižnice recept mojej starkej a vdýchla mu trochu modernej receptúry. A i keď som v recepte zmenila múku, viem, že táto nová, zdravá verzia bude určite chutiť všetkým :-). Vyskúšaj!
Čo budeme potrebovať na 1 bochník?
Najzákladnejšou surovinou je múka. Ja používam žitnú alebo inak ražnú múku, ktorú kombinujem so špaldovou. Tieto dve múky dokopy vytvárajú v chlebíku skvelú štruktúru, vďaka ktorej je cesto nadýchané, mäkké a vláčne.

  • 400 g špaldovej múky

  • 100 g ražnej múky

  • ½ droždia

  • 1 ČL hnedého cukru

  • 2 ČL soli

  • hrsť slnečnicových semienok

  • vlažnú vodu


Ako budeme postupovať?
1. Ako prvý si pripravíme kvások. Do misky rozdrvíme droždie, pridáme čajovú lyžičku cukru a zalejeme asi deci a pol vlažnej vody. Misku zavrieme a potrasieme ňou. Potom droždie dáme vykysnúť na teplé, suché miesto.
2. Pokiaľ nám droždie kysne, vo väčšej mise si zmiešame oba druhy múk a pridáme k nim soľ a slnečnicové semienka.
3. Asi po 10 minútach vlejeme droždie k múke a začneme ho zapracovávať rukami. Počas miesenia si do cesta prilievame vlažnú vodu, pokiaľ nie je cesto spojené a vláčne.
4. Teraz musí cesto na chlieb vykysnúť. Najlepšie bude, ak misku prikryješ čistou utierkou a dáš na parapetu, kde svieti slniečko. Ak je práve zamračené, stačí ak okolo misky omotáš teplú deku.
5. Na plech si pripravíme papier na pečenie. Následne do neho vytvarujeme z cesta bochníček. S cestom, ale narábaj opatrne, aby ostalo stále rovnako nadýchané. Takto vytvarované na plechu ho necháme ešte aspoň 10 minút.
6. Hurá piecť! Rúru si nastavíme na 210°C a pri tejto teplote pečieme chlieb prvých 20 minút. Potom teplotu stiahneme na 170°C a pokračujeme v pečení ešte 10 minút.
7. Chlieb po vytiahnutí z rúry prikryjeme mokrou utierkou. Vďaka tomu bude mať chrumkavú kôrku.
A to je všetko. Úplne jednoduché. Upiecť si takýto chlebík zvládne úplne každý a ak do pečenia zapojíš aj deti, atmosféra domova bude v tej chvíli dokonalá.
fitshaker-blog-spaldovy-chlebik1
 
fitshaker-blog-spaldovy-chlebik2
 
fitshaker-blog-spaldovy-chlebik3
PS: Chlebík si môžeš pripraviť aj z kvásku! Namiesto droždia daj cca 100 g kvásku (alebo 3 polievkové lyžice) a potom nemusíš pridávať cukor. Len kysnúť bude cesto dlhšie. Najlepšie, ak si ho večer pripravíš a ráno môžeš piecť.
Už len namazať maslom a obložiť zeleninkou... Prajem dobrú chuť :-).
Ďalšie recepty na domáce pečivo:
Domáci čistozrnný chlebík
Nadýchané žemličky s kurkumou
Špaldové bagetky pre začiatočníkov
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.