Diéta a dobrá nálada zároveň, dá sa to vôbec? Tipy ako si udržať úsmev na perách aj počas radikálnej zmeny životosprávy

Od začiatku roka si začala so zmenou životosprávy. Upravila si jedálny lístok, ale nesledovala si určité odporúčania na zachovanie duševnej pohody a teraz sa ťa zmocnila depresia. Zmena životného štýlu je dlhodobá záležitosť, preto je dôležité dbať okrem fyzického zdravia aj na naše psychické zdravie. Pevne verím, že týchto pár tipov ti pomôže, aby si predišla stavu úzkosti a depresie počas diéty a dosiahla svoj vysnívaný cieľ.

Stalo sa to už aj tebe, že si začala so zmenou životosprávy, ale po krátkej dobe si sa vzdala, lebo si bola neustále nervózna, unavená a bez nálady? Kladieš si otázku, prečo sa to stalo? Prečo je diéta neefektívna a ty sa stále len trápiš? Náš organizmus reaguje takto negatívne na zle zostavený jedálny lístok a nepremyslenú diétu. Aby náš nervový systém fungoval bez problémov, potrebuje veľa „paliva“. Preto nie je jedno, čo dáš do úst.

Podľa odborníkov, zmena životosprávy, ktorá je postavená na jednostrannej strave (len vajíčka, len ryža, len kapustová polievka a pod.), má na konte podobné nežiaduce účinky. Ak nezjeme dostatočné množstvo kvalitných mastných kyselín a vynecháme pohyb, hormóny šťastia sa nevyplavia do organizmu a keď sa pridruží klesajúca hladina cukru, je úplne normálne, že sme nervózne a bez nálady. Takže diéta je síce dodržaná, ale náš psychický stav je v totálne dezolátnom stave.

Čo radia odborníci na výživu pri radikálnej zmene životosprávy?

  • jesť každé 3 hodiny, aby sa neznížila hladinu cukru v tele,
  • zaradiť do harmonogramu pravidelný pohyb, aby si mala dobrú náladu a motiváciu pokračovať ďalej
  • postupnou zmenou stravovacích návykov, môžeš predísť výkyvom nálad. Na začiatok urob len pár zmien a potom pokračuj ďalšími, aby tvoj organizmus nebol šokovaný
  • dodržiavať pitný režim. Vypi aspoň 2,5 litra vody alebo nesladeného čaju, aby si nebola smädná, nakoľko vieme, že keď sme hladní alebo smädní, sme z toho nervózni
  • cvičiť s rozumom. Začni postupne, tak neriskuješ prípadné zranenia alebo vyčerpanosť z príliš veľkej záťaže na tvoje telo.

ako prekonat dietu

Čo by mal obsahovať tvoj jedálniček? 

Omega 3 mastné kyseliny  

Nachádzajú sa v rybách ako sú losos, makrela a tuniak. Takisto ich obsahujú aj ľanové semienka. Fínski experti uverejnili výsledky zo štúdie, kde skúmali vplyv konzumácie rýb na ľudský organizmus. Zistili, že ak jeme ryby viac ako dvakrát do týždňa, vitamíny a minerály z rýb nás ochránia pred depresiami a sklonmi k samovražde. (zdroj: www.everydayhealth.com)

Vitamín B

Pretože pomáha zlepšiť náladu. V prírodnej forme nájdeme vitamín B vo fazuli, v celozrnných kvalitných potravinách, v cíceri, v hydine, v šošovici alebo v špenáte.

Zinok

Priaznivo pôsobí proti vnútornej nervozite a navodí pocit vyrovnanosti a pokoja.

Magnézium (horčík)

Pri prudkých zmenách nálad je magnézium záchranný liek. Tento „antistresový liek“ obsahuje napríklad celozrnný chlieb, sušené ovocie, listová zelenina a slnečnicové jadierka. V prípade potreby môžeš doplniť odporúčanú dennú dávku aj výživovými produktami.

vlasske orechy

Vlašské orechy

Desať vlašských orechov za deň môže správne optimalizovať zloženie bunkových stien a znížiť celkovú hladinu cholesterolu v krvi. To má za následok automaticky zlepšený krvný obeh, potlačenie depresií a celkový pocit šťastia a pohody.

Listová zelenina

Napríklad mangold má vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá dokáže pozitívne vplývať na našu náladu. Vedci našli súvislosť medzi jej nízkou hladinou a stavmi depresie.

Horká čokoláda

Kvalitná čokoláda s vysokým obsahom kakaa a flavonoidov má za následok upokojenie nášho organizmu. Malý kúsok tejto dobroty si môžeš dopriať aj každý deň, ale treba si dávať pozor, aby to bol len malý kúsok a nie celá tabuľka čokolády. Diéta by bola potom neefektívna :-).

Grapefruit 

Grapefruit zlepšuje náladu a dodá energiu. Ak ťa teda chytí v zimnom počasí ľahká depresia,  mala by si si naordinovať práve grapefruit s jeho pozitívnymi účinkami.

dieta

Čo nám ešte zlepší náladu? 

Citrónová tráva

Na zlepšenie nálady pozitívne vplýva aj pitie čaju s citrónovou trávou. Vedela si, že sa používa aj do relaxačných kúpeľov kvôli upokojujúcej aróme?

L-theanín

Obsahuje ho zelený alebo čierny čaj. Nie je to priamo bylinka, ale vo vode rozpustná aminokyselina. Dá sa zohnať aj ako doplnok výživy v špecializovaných obchodoch. Štúdie zistili, že má priamy účinok na mozog, pomáha znižovať stres a úzkosť bez toho, aby spôsoboval malátnosť či ospalosť.

Masáž uší

Ak si pomasíruješ svoje akupresúrne body na ušiach, budeš sa cítiť uvoľnenejšia a pokojnejšia. Podľa tradičnej východnej medicíny naše končatiny, vrátane uší, sú plné týchto bodov. Preto už aj krátka masáž a jemný tlak na ušný lalôčik, môže vrátiť späť tvoju dobrú náladu.

Muzikoterapia

Pusti si svoju obľúbenú pesničku, nalaď obľúbené rádio a môžeš si k tomu aj zaspievať alebo zatancovať. Hneď sa ti zlepší nálada.

citrusove aromy

Možno si aj Ty začala so zmenou životosprávy na začiatku roka. Upravila si jedálny lístok, ale nesledovala si odporúčania na zachovanie duševnej pohody a dobrej nálady. Zmena životného štýlu je dlhodobá záležitosť, preto je dôležité dbať okrem fyzického zdravia aj na naše psychické zdravie. Dúfam, že týchto pár tipov Ti pomôže, aby si predišla tým najväčším chybám počas diét, a aby si sa nevzdala na ceste k Tvojmu vysnívanému cieľu. Budem ti držať palce! :-)  

 

 

Ďalšie tipy, ktoré sa ti zídu pri dodržiavaní diéty: 

Nauč sa cvičiť 5 Tibeťanov – cvičenie, ktoré ti prinesie zdravie a vitalitu + VIDEO

Chceš schudnúť už navždy? Maj v chladničke len tieto potraviny!

Tieto rady ako schudnúť odporúča trénerka so super postavou

Mgr. Zuzana Bubeníková

Článok bol pridaný dňa 03/03/2017 a zaradený do kategórie: ChudnutieStravovanie   |   Autor: Mgr. Zuzana Bubeníková

Komentáre