Keď sa pozrieme na zloženie srvátkových, alebo sójových proteínov, nájdeme tam niekoľko desiatok zložiek. Navyše, pre bežného „smrteľníka“ aj často neznámych zložiek. Z čoho je zložený taký konopný proteín?
Čistý konopný proteín obsahuje iba konopný proteín, čiže iba konopné semienko (po vylisovaní konopného oleja), špeciálne pomleté a preosiate, aby sa odstránila časť vlákniny a zvýšil sa podiel bielkovín v prášku.
V čom sú jeho výhody a v čom nevýhody oproti živočíšnym proteínom?
Výhodou je, že obsahuje komplexné plnohodnotné bielkoviny a že nie je živočíšny :) , teda je vhodný pre vegánov a vegetariánov. Nevýhodou pre niekoho zrejme bude to, že nechutí ako mäso, a nedá sa z neho „odhryznúť“.
Pre športovcov je veľmi dôležitý pomer sacharidov, bielkovín a tukov, ktoré sa v proteínoch nachádzajú. Vie v tomto pomere konkurovať bežných srvátkovým, či sójovým proteínom?
Konvenčné proteínové prípravky sú koncipované rôzne, pretože aj spôsob tréningu je u každého rôzny. Tiež sa rozlišujú rôzne metabolické typy u ľudí. Konopný proteín v čistej podobe obsahuje minimum sacharidov (karbohydrátov) a menej ako 10% tukov (a z toho hlavne polynenasýtené mastné kyseliny). Kto potrebuje viac sacharidový nápoj, jednoducho si ho niečím dobrým prisladí (napr. medom). Výhodou je, že nie je spracovávaný z GMO, nie je tepelne znehodnotený a nie je získavaný chemickou extrakciou a nakoniec veľa ľudí oceňuje, že im nezaťažuje trávenie. Často býva diskutovaný vplyv dlhodobého užívania sójových prípravkov na hormonálnu rovnováhu alebo srvátkových na činnosť obličiek, aj keď reálne to neviem posúdiť. Konopný proteín je však veľmi šetrný k organizmu a žiadne takéto problémy nehrozia.
Konvenčné prípravky sú obvykle fortifikované rôznymi nutrientami (minerálmi a vitamínmi). Veľkou výhodou konopného proteínu však je, že prirodzene obsahuje omega-3 mastné kyseliny a taktiež vysoké hladiny minerálov (železo, magnézium, zinok, fosfor, draslík, mangán a meď) a vitamínov skupiny B (vitamín B1 - thiamín, vitamín B6 a kyselina listová B9), takže nemusia byť umelo doplnené.
V podstate pre všetkých. Konopný proteín nie je nič iné ako vysoko nutrične hodnotná potravina, ktorá sa v mnohých ohľadoch vyrovná špeciálnym prípravkom, ale aj bežným hodnotným potravinám. Akurát je telu prospešnejší ako klasické „namiešané“ a priemyselne spracované preparáty. Samozrejme športovci a fyzicky aktívni ľudia potrebujú vyšší príjem bielkovín a ostatných nutrientov, preto im niekedy bežná strava (myslím tým napr. obed v jedálni alebo fast-foode) nestačí. Takže, samozrejme, je super aj ako zdravá desiata alebo doplnenie akéhokoľvek málo výživného jedla, a to nielen pre športovcov. Netreba ho však vnímať ako výživový doplnok, ale ako potravinu, a to ako jednu z plnohodnotných zložiek akéhokoľvek jedálnička.
Kedy je ideálna doba na konopný proteín? Iba po cvičení alebo aj pred spaním, či na raňajky?
Kedykoľvek. Pokiaľ sa človek aktívne venuje športu, má zrejme vypracovaný svoj jedálníček, takže jednoducho zaradí proteín hlavne do tých častí dňa, keď sa snaží prijímať viac bielkovín. Ale obvykle sa doporučuje ráno, potom tesne po športe, ale aj večer (na noc). Avšak, je to zrovnateľné s úvahou, kedy je vhodná doba na jablko alebo chlieb z maslom. Hocikedy, niekedy alebo aj nikdy! Takže aj podľa chuti.
Koľko konopného proteínu môžeme za deň skonzumovať?
Je to individuálne. Napríklad koľko môžeme zjesť kuracích stehien? Všeobecne podľa hmotnosti a aktivity: dajme tomu od 30 do 150g... Keďže neobsahuje nič nebezpečné, denná dávka je obmedzená prirodzenou chuťou každého jedinca. EÚ doporučuje priemernému dospelému jedincovi denne prijať 50g bielkovín pri fyzickej aktivite rovnajúcej sa 8400kJ/2000kal..., to však neznamená, že je to dobre alebo zle alebo, že by sa dokonca toho mal niekto držať, je to len jeden z mnohých a mnohých štatisticko-vedeckých údajov pochádzajúcich z práce ľudí v Bruseli.
Akú má konopný proteín chuť? Viete ju niečomu prirovnať?
Pokiaľ je kvalitný, chuť má jemnú, vlastne nenápadnú, ale typickú pre konopné semienko, trošku sladkastú a „zemitú“. Niekto to prirovnáva aj k orieškovej chuti, aj keď mne to oriešky moc nepripomína. Pre ľudí zvyknutých na konvenčné presladené a výrazne ochutené prípravky to bude asi šok, ale keby skúsili ako chutí neochutený sójový alebo srvátkový koncentrát, asi by si ho nikdy viac nekúpili a neochutený konopný proteín by hodnotili ako totálnu pochúťku. V každom prípade, keď si človek zvykne, myslím, že mu príde na chuť.
Keďže neobsahuje žiadne sladidlo, ťažšie si naň zvykajú ľudia, ktorí boli zvyknutí na presladené srvátkové proteíny umelými sladidlami?
To som spomenul presne v predchádzajúcej odpovedi, ale nie je problém si primiešať do šejku trošku medu alebo jačmenného sladu, ďatlového či javorového sirupu, kakaa, škorice a pod.
Viete nám poradiť niečo na ochutenie, aby bol chuťovo príťažlivejší?
Moja dcéra (závodná plavkyňa) napríklad obľubuje proteín s ryžovým, ovseným alebo kokosovým mliekom. Môj otec (maratónec-veterán) si ho pridáva do ovsenej kaše či jogurtu. Niekto si rád spraví hustý šejk v mixéri s banánom či iným ovocím, jogurtom, a prípadne niečím ešte dochutí... Obvykle ľudia uprednostňujú sladké chute, takže niečím dosladiť a typicky sa k tomu hodí škorica, kakao, vanilka, kokos. Kto však nemá čas, tomu doporučujem siahnuť po ochutených proteínových kokteiloch SUM HEMPOWER, ktoré sú bezkaloricky osladené bio glykozidmi stévie.
To je obvykle jedna z pozitívnych skúseností mnohých ľudí, že je fakt ľahko a rýchlo stráviteľný. „Neodvalí“ vás z neho, ani nepociťujete typickú únavu ako po ťažkom jedle. Prosto môžete hneď makať ďalej alebo aj nič nerobiť ďalej.
Má konopný proteín vôbec nejaké vedľajšie účinky? Čo napríklad psychoaktívne účinky z konope?
Konopný proteín je vyrábaný zo semienok vybraných odrôd konopy siatej schválených na potravinárske účely v EÚ, ktoré v podstate neobsahujú psychoaktívne látky. Jedná sa o iný druh (resp. poddruh) konope. Ľudia vyhľadávajúci „duševný únik“ siahnu po konope indickej, ale tá nie je na Slovensku legálna.
Ako sa vyrába konopný proteín a z čoho?
To už som spomínal. Dôležité je však vždy z akého semienka, teda či bolo správne skladované a dobre vysušené. V opačnom prípade má produkt zlú, zatuchnutú chuť a „mŕtvu“ hnedastú farbu, chutí ako krmivo pre akváriové rybičky... No a to sa potom nedá konzumovať fakt s ničím, nehovoriac, aký to má asi efekt na naše zdravie...
Kde sa pestujú konopné semienka?
Konope na potravinárske účely sa pestuje najmä v Kanade, Číne a čoraz viac aj v Európe. Tiež je tradícia aj v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, tam to bola odjakživa potrava chudobných. A určite aj hocikde inde vo svete. Je to nenáročná rastlina. Obvykle sa využíva aj na iné účely - vlákno, stavebný materiál a pod.
Výhradne asi nikto. :) Vyvážená strava by mala vždy obsahovať viac zdrojov živín, aby bola fakt vyvážená. Ale je množstvo športovcov aj na vrcholovej úrovni, ktorí vo svojom jedálničku majú aj konopný proteín, a sú to najmä vegáni. Spomeniem, napr. vegetariánku, kulturistku šesťnásobnú Ms. Olympia Cory Everson, legendárneho vegána - ironmana Brendana Braziera... A v dnešnej dobe je ich čoraz viac. Ľudia však nešportujú len preto, aby dobre vyzerali alebo dosiahli úspech či víťazstvo, ale hlavne chcú byť zdraví a chcú sa dobre cítiť. Preto je absurdné, aby toto robili a pritom sa „napchávali“ rôznymi chemickými či vysoko priemyselne spracovanými prípravkami.
Je takýto proteín RAW? Je vhodný aj pre celiatikov?
Iste, je to RAW strava, a ako som spomínal, je to jeho veľká výhoda, že je vynikajúco stráviteľný a využiteľný za surova, čo sa o väčšine významných rastlinných zdrojov bielkovín povedať nedá. Neobsahuje inhibítory (látky blokujúce trávenie bielkovín a iných živín ako napr. surová sója) a konopné semienko nevyvoláva žiadne alergie, takže je vhodný naozaj aj pre skupiny ľudí s rôznymi alergiami či potravinovými intoleranciami vrátane celiatikov.
Do čoho všetkého sa dá konopný proteín použiť? Napr. aj do raňajok, smoothies, či nepečených RAW dobrôtok? Na tepelnú úpravu (napr. do pečenia) by ste ho asi neodporúčali, však?
Nápadom sa medze nekladú. Samozrejme, že lepšie je ho tepelne neupravovať, ako všetko, čo netreba variť či piecť. Ale ja ho primiešam rád aj do zemiakových placiek, palaciniek alebo do hocijakého cesta. Tepelnou úpravou sa nič zlé nestane, ak teda neberieme do úvahy, že sa zrejme časť „živých nutrientov“ znehodnotí, ale to sa stane so všetkými ingredienciami v každom jedle, ktoré sa varí či pečie...
Veľmi ma zaujal produkt s konopným proteínom KaKauKo. Je to taká zdravšia alternatíva kakauka pre deti?
Naše KaKauKo obsahuje takmer 3x menej cukru ako bežné kakaové nápoje pre deti, niekoľkonásobne viac proteínov a 1,5-2x toľko kakaa. Okrem toho nepoužívame bežný rafinovaný biely cukor, ale šetrne zahustený a vysušený nektár z kokosových kvetov a pravú ceylonskú škoricu. KaKauKo je výhradne zo surovín pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva a neobsahuje nič „umelé“...
Kde si ľudia môžu konopný proteín zakúpiť? Nájdu ho aj v predajniach so športovou výživou?
No, nie je to „masovka“, takže obvykle v predajniach zdravej výživy alebo v mnohých internetových obchodoch. Ako úplnú novinku sme uviedli na trh ochutené konopné proteíny pod značkou SUM HEMPOWER, sladené stéviou. Tieto sa snáď dostanú aj na pulty športových obchodov či do fitiek. Výhodou ochutených zmesí je to, že stačí pridať vodu a zamiešať. Nevýhodou zase to, že ochutený proteín nie je taký variabilný v mnohých receptoch.
Je konopný proteín cenovo porovnateľný s cenami kvalitnejších živočíšnych proteínov?
Pravdupovediac, nekupujem si tieto preparáty, tak neviem. Ale som presvedčený, že pomer kvalita a cena určite nemôže byť horší ako u bežných prípravkov.
Čo sa týka značiek konopných proteínov. Je medzi značkami nejaký rozdiel alebo ako si vybrať tú správnu?
Treba ochutnať. Viem, že to bude znieť trošku ako klišé, ale naša značka je istota. Sme malá firma, všetko u nás doslova prechádza našimi rukami a na tomto aspekte, čiže kvalite, nám skutočne záleží. Sami naše konopné potraviny konzumujeme, takisto aj naše deti a priatelia. Viem veľa aj o ostatných značkách, ale to si nechám pre seba. Každý nech ochutná a som si istý, že názor si vytvorí veľmi rýchlo. Každopádne, proteín by mal mať peknú takmer olivovo-zelenú farbu, jemnú chuť bez akejkoľvek trpkosti či pachutí. Hnedý, zatuchnutý proteín nie je dobrý, vyrába sa obvykle z lacného semienka zlej kvality, ktoré je zle skladované, zoxidované alebo staré.
Fantastické konopné produkty značky SUM BIO/ORGANIC a SUM HEMPOWER nájdete na webe www.sum.sk. Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa, keď vyskúšame. :)
Ďalšie články od autorky, ktoré by vás mohli zaujať:
Ako si pripraviť smoothie?
Myslíš, že prírodný športový nápoj neexistuje? Vyskúšaj kokosovú vodu!
Ako sa dostať do formy a užívať si pritom život?
Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).