Koľko % zo zloženia taniera majú tvoriť obilniny?
- 40-50 % obilninami
- 30 % zeleninou
- 10 % bielkovinami rastlinnými (strukoviny), alebo živočíšnymi (mäso, ryby, v malom množstve aj mliečne výrobky – hlavne kvasené)
- 5 % ovocie
- 10-5 % zdravé tuky rastlinného, alebo živočíšneho pôvodu
O každej z uvedených zložiek by sme mohli napísať článok. Dnes sa však zameriame na tú najelementárnejšiu z nich.
Obilniny
Dnes sa obilie zbavuje:
- otrúb, ktoré predstavujú zdroj vlákniny a ďalších minerálov a stopových prvkov (fosforu, draslíka, vápnika, železa, mangánu, magnézia)
- klíčku, ktorý obsahuje cenné oleje a kvalitné bielkoviny, vitamíny a enzýmy (vit.E, B, B1, B6).
Jedná sa teda o stratu hmoty – jinovej zložky, ktorá predstavuje veľmi dôležitú súčasť celého zrnka. A to je obrovská škoda, pretože v obilnom zrnku je všetko dokonale usporiadané. Preto, ak ho jeme celé správne uvarené, upravené, dokážeme ho krásne a plne tráviť.
Môj učiteľ raz povedal: „Zasaďte si múku, vločky, špagety, chleba, celé zrno – čo Vám vzklíči ? Len to, čo obsahuje 100% kvalitu života, 100% energiu života, vďaka ktorej môže vzniknúť nový život“.
Ak konzumujeme niečo, čo má 100% energetický potenciál, je to z energetického pohľadu to najsilnejšie, najstimulujúcejšie pre tvorbu našej energie a krvi, a teda aj pre celý organizmus. Čiže ak napríklad porovnáme chlieb a celé zrno, tak v chlebe je už len 40-50 % energetického potenciálu zo zrna.
To isté platí samozrejme aj o iných substanciách. V zelenine a ovocí sú semienka, z ktorých vie vzniknúť nová rastlinka, strom. Strukoviny, orechy, semienka, to všetko dokáže naklíčiť, je to brané ako 100 % energetická výživová hodnota. Čím viac je akákoľvek potravina spracovaná, tým menší je jej energetický potenciál.
Fáza Zeme
Fáza Zeme je fázou, ktorá má za úlohu v našom organizme rodiť novú energiu, novú krv a telesné tekutiny - fluidá. Jej predstaviteľmi v našom organizme sú orgány:
- slezina
- slinivka
- žalúdok
V samotnom procese trávenia je fáza Zeme kľúčová. Kľúčové sú samozrejme všetky ingrediencie (vo svojej kvalite aj kvantite a vzájomných pomeroch), z ktorých sa zdroj novej energie a krvi má vytvárať. Záleží teda do veľkej miery aká je kondícia – zdravie, vitalita týchto orgánov zeme. Len dobre fungujúce jednotlivé funkcie týchto orgánov zaručujú dostatočnú a kvalitnú premenu našej stravy a tekutín. Hovoríme, že slezina a slinivka podporujú transformáciu a transport zložiek potravy, čiže ich premenu na postnatálny zdroj novej energie krvi.
A tu sa dostávame k prvému dôležitému faktoru. Práve obilniny totiž podporujú zdravie a vitalitu týchto orgánov najviac, čiže priamo posilňujú Zem v jej fyziologických a metabolických funkciách. Tým sa zabezpečuje jej harmonizácia a vyváženosť, čo je základný krok pre výživu, rovnováhu a stabilitu organizmu ako celku.
Liečebná dietetika
Kým Zem dokáže rodiť – novú čchi a krv – dokážeme riešiť akékoľvek zdravotné problémy a oslabenia
Ak máme harmonickú Zem, dokážeme vyživovať jin v organizme, podporovať silu svalstva – jeho správnu výživu, dokážeme zásobiť všetky tkanivá dostatočným zdrojom výživy v rámci všetkých zložiek - makro aj mikro elementov. Na úrovni psychiky nám harmonická Zem dáva pocit vnútornej spokojnosti, emočnej stability, pocitu zakorenenosti samých v sebe.
Ak budeme držať Zem v rovnováhe, tak Zem podrží v rovnováhe nás.
Ak dáte svojej Zemi košom, tak dá košom aj ona Vám. Veľmi jednoduchá rovnica. Takže veľmi jednoduchý, ale veľmi dôležitý krok, ktorý dokážeme podporiť práve správnou prípravou a konzumáciou obilnín.
Práve tento aspekt je v našej modernej civilizácii veľmi podceňovaný, pretože všetky studené, ľadové nápoje, všetky tie ťažké, mastné pokrmy, ktoré sa požívajú, všetky tie masy sladkostí, ktoré ľudia pojedia, to všetko Zem primárne poškodzuje, narušuje jej rovnováhu a stabilitu.
Význam obilnín
A práve forma prípravy prostredníctvom obilných kaší, ktoré sa prijímajú ako základné jedlo pri vstupe do aktívnej fázy dňa, teda na raňajky, predstavuje ten najsilnejší potenciál tejto obnovy. Preto sú raňajky pre nás tým najpodstatnejším, najdôležitejším a môžu byť aj najväčším jedlom nášho dňa. Tento aspekt z hľadiska energetiky nášho tela vôbec nie je vytvorený len tak náhodou. Má svoje pravidlá.
Celý náš systém, to ako nám fungujú naše orgány na jednotlivých úrovniach, hlavne fyzickej a energetickej v prepojení na emočnú, mentálnu a spirituálno-esenciálnu má svoje dôležité princípy a pravidlá. Jedným z týchto základných princípov sú aj naše biologické hodiny s ich nastavením. Tie nám poskytujú informácie, kedy je ktorý orgán na vrchole svojej činnosti, kedy v jeho energetickej dráhe (meridiáne) koluje najsilnejší potenciál jeho čchi – vyživujúcej čchi.
Kedy je ktorý orgán najviac činný?
5:00 - 7:00 ráno
7:00 - 9:00 ráno
9:00 - 11:00 hodín
Obilné kaše
Obilniny konzumované vo forme obilných kaší na raňajky sú pre nás veľmi cenným a dôležitým zdrojom obnovy qi a krvi. Je to stravovanie, ktoré si dodnes vo veľkej miere zachovali východné národy, ale ktoré mali v našom stravovaní aj naši predkovia, ešte naše pra-pra staré mamy, Kelti, Slovania. Gazdiná, ktorá bola na dvore a mala tam svojho gazdu a 2-3 paholkov si nemohla dovoliť, aby boli chorľaví, alebo nevládali pracovať. A to pracovali na poliach fyzicky počas celého dňa. Avšak ráno sa vždy začínalo obilnou kašou.
Keďže neuskladňovali múku, ale celé zrno, tak obilie nahrubo namleli, čím sa pripravila čerstvá hrubá krupičná kaša. Druhý spôsob bol ten, že nechali zrnko rozvariť, to puklo a uvoľnilo svoju vnútornú hmotu, čím sa vytvorila krásna kašovitá konzistencia. Následne sa to ochucovalo orechmi, semienkami, obilnými sladmi, medom, ovocím (čerstvým, sušeným podľa sezóny), rôznou zeleninou (čerstvou, kvasenou, a pod.).
Jedná sa o návrat aj k našim koreňom, pretože naši predkovia sa stravovali veľmi správne, práve podľa princípov a pravidiel, na ktorých dodnes stojí dietetika čínskej medicíny, vďaka ktorej sa tieto dôležité princípy zachovali.
Ako je to s lepkom?
Preto, ak budeme rozlišovať múky jednotlivých obilnín, uprednostňujme vždy celozrnné, ktoré obsahujú vždy celý klíček. Upozorňujem ale, že celozrnná múka by sa mala skladovať v teplote do 15°C a spotrebovať do cca 4–5 mesiacov, v lete ešte skôr, do 2–3 mesiacov.
Najlepšie by bolo, keby si si zohnala mlynček na mletie obilia, prípadne na prípravu obilných vločiek (niektoré mlynčeky sa predávajú aj v kombinácii s vločkovačom). Odporúčam to aj kvôli energetickému potenciálu. Môj tip je značka Sana s tvrdými kameňmi na mletie, zložený z keramiky a korundu. Takto si môžeš múku pripraviť tesne pred použitím, môžeš si nastaviť hrúbku zomletia. Upečený chlebík, alebo zdravé koláče z čerstvo namletého obilia majú oveľa vyšší energetický potenciál ako z múky, ktorá niekde pár mesiacov stála.
Musíme dávať pozor, aby zrnká múky neboli napadnuté múčnym červom. Dá sa to rozoznať podľa pavučiniek medzi zrnkami, alebo múkou. Nesmú byť na nich zelené škvrny, známky plesne. Ryža je výnimka, to sú nezrelé zrniečka. Taktiež ich môžeme ochutnať. Nemali by byť nahorklé, kyslasté, nemali by mať plesnivý zápach pri ovoňaní.
Každá obilnina má svoje vlastnosti. Jednak na jinovej úrovni, teda svoje zloženie na základe makroelementov (sacharidy, bielkoviny, tuky) a mikroelementov (minerály, vitamíny a stopové prvky). A na jangovej úrovni, ktorá hovorí o tepelnom pôsobení, povahe, chuti, tropizme, wu sing, liečebné vlastnosti. Viac informácií o týchto základných informáciách si môžeš prečítať v článku, kde to všetko objasňujem.
Predstavila som Vám obilniny s pohľadu dietetiky čínskej medicíny. V ďalších článkoch si jednotlivé druhy obilnín predstavíme a z nich aj chutné recepty na raňajkové kaše – máte sa na čo tešiť.
Všetky informácie uvedené v článku sa učia v 2-ročnom študijnom obore na „Škole dietetiky“, ktorú otvárame v septembri 2017. Bližšie informácie nájdete na stránke www.skoladietetiky.eu.
Mohlo by ťa zaujímať:
Ako sa zbaviť závislosti na sladkom?
Ako rozoznať kvalitnú soľ?
Ako zhodiť na váhe pomocou ajurvédy?
Som diplomovaný praktik Čínskej medicíny v oboroch fytoterapia a akupunktúra, s postgraduálnym vzdelaním v oblasti Liečebnej dietetiky, Pediatre, Gynekológie, Konštitučných energií a mnohých ďalších. Vo svojej praxi sa zameriavam na prepojenie všetkých hlavných liečebných oborov, ale hlavne na Liečebnú Dietetiku, ktorú od roku 2008 vyučujem ako lektor dietetiky na 1.škole Čínskej medicíny v Prahe a od roku 2014 aj na Škole Dietetiky u nás na Slovensku vo Zvolene. Môj názor v liečbe akéhokoľvek ochorenia je, že je potrebné začať najprv od úrovne emočno-mentálnej, s ktorej pochádza väčšina našich oslabení a disharmonických procesov, s následným prepojením na zdroj obnovy novej energie a krvi – ktorý sa získava prostredníctvom našej stravy a tekutín, ktoré prijímame. Snažím sa toto základné pochopenie preniesť na svojich pacientov, aby ich náhľad na ceste života a hlavne na ceste zlepšovania ich zdravia bol uvedomelý v týchto oblastiach, pretože až tak má človek možnosť podchytiť koreň problémov a neriešiť len príznaky (symptómy) z nich pochádzajúce. Ako terapeut kráčam na tejto ceste už 18 rokov a môj osobný aj profesionálny život mi priniesol veľa krásnych zážitkov v tom, ako môže hlavne správne nastavenie stravy zlepšiť zdravotný stav a celkovú kvalitu života. Je to cesta, ktorá je láskou na celý život, a ktorá ma naučila ako správne pristupovať k životu na všetkých úrovniach, aby sme si dokázali zachovať dostatok energie a vitality. Som rada, že aj prostredníctvom mojich článkov a receptov sa môžem s Vami podeliť o tieto úžasné vedomosti a múdrosť.