Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Bomba pre imunitný systém! Recept z hlivy a kyslej kapusty.

Mám pre vás opäť skvelý tip na obed, či večeru. Ide o zaujímavú kombináciu - hlivy a kyslej kapusty. Asi každý z nás vie, že obe suroviny sú veľmi zdraviu prospešné. Inšpiruj sa a ulahodíš nielen tvojím chuťovým pohárikom, ale pochvaľovať si to bude aj tvoje zdravíčko :-).

Konzumácia hlivy ustricovej  pôsobí pozitívne na náš imunitný systém. Pomáha telu bojovať proti rakovine, regeneruje tkanivá a celkovo posilňuje organizmus a to vďaka Beta glukánu. Beta glukán je veľmi stabilný a jeho výživové vlastnosti nezničíme ani akoukoľvek tepelnou úpravou. Hliva pomáha regulovať funkciu čriev, upravuje vylučovanie a odstraňuje z tela jedovaté látky. Výskumy poukázali aj na priaznivé účinky hlivy ustricovej pri liečbe ekzémov, kožných alergií, kŕčových žíl, ochorení srdca, cievnej sústavy a tiež pri znižovaní hladiny cholesterolu. Môžeme ju taktiež využiť aj ako prírodné antibiotikum.
3859591128_5eac66df7e_z
Kapustová zelenina chráni človeka pred rôznymi druhmi rakoviny, pretože obsahuje množstvo protirakovinových látok. Je však zistené, že kvasená kapusta obsahuje týchto protirakovinových látok ešte niekoľkonásobne viac a čo je najlepšie, náš európsky spôsob kvasenia vedie ešte k zvýšeniu obsahu účinných látok v kapuste. Je bohatá najmä na beta-karotén (provitamín A) a vitamín C. Obsahuje aj významné množstvo vitamínov B, E a K. Kyslá kapusta má hojnosť minerálnych látok, najmä pre nás veľmi nedostatkový draslík, ale aj vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík, ako aj stopové prvky, z ktorých najdôležitejšia je síra. Bohatá je aj na fytochemikálie s antibiotickými účinkami, životodarné enzýmy, aminokyseliny obsahujúce síru a horčičný olej.
6208630330_071e5da73e_z
Takže rýchlo k príprave :-).
Čas prípravy: 45 minút

Čo budeme potrebovať na 2 porcie?


  • 500 g hlivy

  • 200 g kyslej kapusty (najlepšie domácej)

  • 8 strúčikov cesnaku

  • 1 cibuľu

  • 1 lyžicu kokosového oleja

  • tymián, oregáno – čerstvé, ale môžeme použiť i sušené

  • 1 dl sójovej omáčky (napr. Tamari)

  • 2 lyžice drvenej rasce, alebo Maha korenia (zmes českej rasce, koriandra a horčičného semienka),

  • soľ (morská/himalájska).


Ako budeme postupovať?

1. Hlivu si umyjeme, osušíme v utierke a pokrájame si na kocky/pásiky.
2. V hrnci si zohrejeme kokosový olej, pridáme na drobno pokrájanú cibuľku, pretlačené 4 strúčiky cesnaku a nakoniec poprášime s drvenou rascou, alebo Maha korením.
3. Keď je cibuľka sklovitá, pridáme nakrájanú hlivu, podlejeme vodou a cca 30 minút dusíme.
4. Potom pridáme kyslú kapustu a tamari omáčku, premiešame a necháme len zohriať (kyslá kapusta si zanechá najviac vitamínov) – poprípade len necháme prejsť varom a hneď odstavíme.
5. Nakoniec pridáme soľ, zvyšné pretlačené strúčiky cesnaku, čerstvé bylinky a môžeme ešte na koniec poprášiť drvenou rascou/Maha korením a premiešame.
TIP: My sme si k tomu zemiačky predvarili a šup ich do rúry spolu so soľou, drvenou rascou, a naozaj troškou  kurkumy. Na naservírované zemiačky som dala ešte hoblinky domáceho masielka a posypala mrazenou petržlenovou vňaťkou. Hlivu s kyslou kapustou posypala na sucho opraženými slnečnicovými semienkami a navrch postrúhala parmezánom.
A ako môj manžel povie – bolo to superko!
fitshaker_blog_hliva_recept1
 
fitshaker_blog_hliva_recept3
 
fitshaker_blog_hliva_recept2
Skúste si urobiť na obed, či zdravučkú večeru. Nech vám chutí priatelia :-).
Množstvo zaujímavých receptov nájdeš aj v našich kuchárskych knihách:
 
Viac z mojej kuchyne:
Úžasný chrumkavý cícer- skvelá pochúťka namiesto chipsov.
Hrachové bochníčky plné zdravia- parádna desiata, či olovrant do práce, alebo aj ako predtréningové jedlo, či ako príloha k jedlu.
Syrovo- mrkvové praclíky- napríklad na víkendové chrumkanie.
Škoricové koláčiky- voňavé, mäkučké, vynikajúce na desiatu
Semienkové keksíky s avokádovou nátierkou- zdravé a tak dobré! :-)
 
Zdroj fotiek: súkromný archív Fitshakera a flickr.com
Lucia Jurčová
Redaktor vo Fitshaker

Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.