Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako účinne bojovať proti horúčavám? Prekvapí ťa, čo ti pomôže!

horúčavy strava
Všetci celý rok túžobne čakáme na príchod teplého leta. Však, koho by nelákali dlhé letné dni, prázdniny, čas dovoleniek, oddychu a nových zážitkov? Ale, čo robiť v prípade, keď teplomer ukazuje viac ako dokáže náš organizmus vydržať? Nie všetci máme bývanie s klimatizáciou a nie každému pobyt v klimatizovanom prostredí prospieva. Kedy je teplota ešte znesiteľná a ako bojovať s nadmernými horúčavami prírodnou cestou? 
Zmena klímy so sebou prináša stále tropickejšie letné mesiace na mnohých miestach na našej planéte. Stúpajúce hodnoty na teplomere prinášajú aj stúpajúce riziká pre náš organizmus. V týchto letných horúčavách by sme mali venovať zvýšenú pozornosť hlavne telesnej teplote (termoregulácii). Telesné teplo vzniká pri chemických reakciách v tele. Väčšina tepla pochádza z činnosti srdca, pečene, obličiek a mozgu. Teplo vzniká tiež pôsobením niektorých hormónov a svalovou aktivitou. V letnom období sa dostavuje celkové oslabenie organizmu (hlavne pečene a látkovej výmeny), a to sa môže prejaviť zvýšenou, čiže prehriatím. Častým rizikom počas slnečných dní je prehriatie organizmu, dehydratácia, úpal alebo dokonca hroziace bezvedomie. Niekedy však postačí naordinovať si relax, studené zábaly, pobyt v chladnejšom prostredí, doplniť pitný režim a tieto problémy sú preč. Niekedy však nie a najideálnejšie je začať prevenciou.
7911173712_0114126783_z
 

Ako reaguje telo na extrémne horúčavy?

Každý organizmus je iný, a preto aj konkrétne reakcie sa môžu prejavovať individuálne a záležia predovšetkým od veku, vnímania tepla, fyzickej kondície a zdravotného stavu. Všeobecne však platí, že ideálna vnútorná teplota sa pohybuje okolo 37 °C. Pri vystavení organizmu vysokým teplotám je prvým prejavom zvýšené potenie sa. Potenie je pre nás veľmi dôležité, a dokonca tradičná čínska medicína dokáže podľa typu potenia diagnostikovať rôzne ochorenia. Potenie vo vlasoch súvisí so stavom žlčníka, studené upotené dlane s obličkami, nadmerné potenie s obličkami a pľúcami, takmer žiadne potenie môže súvisieť so slabou krvotvorbou alebo chladom v tele a podobne.
Straty tekutín z tela sa musia pravidelne dopĺňať, v opačnom prípade nastáva dehydratácia organizmu. Preto sa odporúča prijať minimálne 2,5 – 3 litre tekutín denne. Vysoké teploty majú vplyv aj na činnosť mozgu. Ľudia začínajú byť zmätení, vystresovaní, agresívnejší. Ďalšími prejavmi sú aj svalové kŕče, či zvýšená srdcová frekvencia.
 

Ako si užiť tropické slnečné dni v zdraví?

Veľmi dôležité je, čo si dáme počas horúcich dní na seba. Ideálnym spoločníkom sú prírodné materiály. Sústrediť by sme sa mali na bavlnené oblečenie, najlepšie svetlých farieb, ktoré odrážajú slnečné lúče. Pri dlhšom pobyte na slniečku nemôžeme zabúdať na klobúk alebo šiltovku. Vyhnúť by sme sa mali umelým materiálom a priliehavým strihom, ktoré neprepúšťajú vzduch, čím ešte viac prispievajú k poteniu. V tomto prípade platí, že čím menej oblečenia na sebe, tým lepšie.
fitshaker_blog_horucavy_klubuk
Viete, že jedlo dokáže prirodzene ovplyvňovať telesnú teplotu? V horúcich dňoch sa preto odporúča dodržiavať určité zásady v stravovaní. Neodporúčajú sa korenisté, vyprážané a mastné jedlá. Ďalej nápoje s obsahom kofeínu, alkoholu a energetické nápoje. Dopraj si menšie porcie jedál.

Telesnú teplotu prirodzene znižujú nasledovné potraviny:

  • Zelenina a ovocie s vysokým obsahom vitamínu C, medzi ktoré patria: všetky citrusy, jahody, žltá paprika, paradajky, brokolica, hrach, listová zelenina a iné.
  • Kardamóm je podľa ajurvédskych tradícií najlepším bojovníkom so znižovaním telesnej teploty. Túto bylinku stačí pridať do polievok, omáčok, nátierok, ryže, mliečnych výrobkov a vnímanie tepla bude iné. Dámy určite poteší aj informácia, že pravidelná konzumácia kardamómu má priaznivý vplyv na redukciu váhy.
  • Broskyne - mnohých z nás trápi v lete aj spálená koža. Občas stačí krátka chvíľa a bolesti sú na svete. Tu pomáha práve broskyňa a vitamíny, ktoré obsahuje. Tie sú nevyhnutné pre udržanie zdravej kože.
  • Marhule – vyskúšajte pohár chladenej marhuľovej šťavy s medom. Okrem toho, že znížite vnútornú telesnú teplotu, výborné uhasíte smäd.
  • Cmar – nadmerným potením odchádzajú z tela. Okrem tekutín, aj dôležité minerály a vitamíny. Pitie cmaru tieto chýbajúce látky hravo doplní.
  • Melón - obsahuje až 95 % vody. V chladenej forme je ideálnym spoločníkom počas horúčav.
  • Kokosová voda - je považovaná za zázrak v oblasti zdravej výživy. Tiež prirodzene znižuje vnútornú teplotu, dopĺňa draslík a sodík, pomáha udržiavať pitný režim.
  • Ďalšie vhodné potraviny: uhorky, banány, citrusové džúsy, jablká, čakanka, červená repa, mrkva.
  • bylinky ako medovka, púpava, rozmarín a žihľava.
fitshaker-blog_horucavy_zelenina
 

13 ďalších prírodných zlepšovákov, ktoré ťa účinne schladia:


  1. Priloženie zápästia po dobu piatich sekúnd pod studený prúd tečúcej vody. Ochladenie žíl ochladí aj krv, ktorá v nich prúdi. Opakovať môžeš každú polhodinku – hodinku.

  2. Tesne pred spaním si dopraj vlažnú sprchu alebo kúpeľ. Aj keď každého v horúcich dňoch láka studená a ľadová sprcha, neodporúča sa. Konečný efekt pre telo je opačný – ešte viac sa bude potiť, vzhľadom na kompenzáciu tepelných strát.

  3. Ak bývaš v dome a máš pivnicu, využívaj ju - hlavne v čase obeda, kedy sú slnečné lúče najsilnejšie. V pivnici je zvyčajne až o 10 °C menej ako v iných častiach domu.

  4. Aj keď si mimo domu, maj zatvorené okná a zatiahnuté žalúzie, rolety a závesy. Zbytočne by si pustila do domu horúci vzduch. Vetraj len pred východom a po západe slniečka.

  5. Žienkam môžem poradiť, aby vymenili klasickú výživnú a mastnú kozmetiku za ľahšie verzie bez obsahu alkoholu. Ten na prvý dojem odmastí pokožku, ale v konečnom dôsledku sa mastenie prejaví viac. Mastná pokožka je ideálnym prostredím pre upchanie pórov, a následne vznik rôznych vyrážok a akné. Odporúčam kozmetiku s obsahom aloe-vera, ktorá krásne osvieži a schladí.

  6. Na cestách, prechádzkach, v práci a na iných miestach, kde potrebuješ schladiť, je super mať vždy po ruke minerálnu vodu v spreji. Ja osobne ju vždy dávam v noci do chladničky. Počas dňa vie nádherne osviežiť tvár aj telo.

  7. Chladivý zábal tiež pomáha prekonať horúčavy – ideálne prikladaj na zátylok.

  8. Skús sa počas horúčav nikam neponáhľať, vyhnúť sa stresovým situáciám a namáhavým činnostiam, jednoducho byť v pohode. Zvýšený stres zrýchli srdcovú frekvenciu a vnútorné teplo zbytočne stúpa.

  9. Klasické zimné periny v lete vymeň za ľahšie letné prikrývky, ako deky alebo plachty.

  10. Skúšala si niekedy zamraziť vankúš, na ktorom spíš? Odporúčam! Zamraziť sa dá aj oblečenie, hygienické vreckovky a iné...:-)

  11. Ideálny je pobyt pri mori,  prírodnom jazierku a kúpalisku. Nezabudni si pribaliť so sebou, okrem vody, aj opaľovací krém.

  12. Super nápad v horúcom dovolenkovom období je aj návšteva jaskýň, soľných jaskýň alebo hradov. Veď kedy inokedy je lepší čas na spoznávanie krás Slovenska ako počas leta?

  13. Ľadové kocky v nápojoch krásne osviežia. Ja si pripravujem ľadové kocky najradšej v kombinácii s rôznym ovocím (limetka, citrón, čučoriedky, ríbezle, granátové jablko, melón, kúsky jahôd....), bylinkami (medovka, mäta...). Zamraziť sa dá aj ovocná šťava, jogurt alebo káva. Určite týmito originálnymi kockami prekvapíš aj návštevy :-).


Ja som pripravila ľadové kocky z ríbezlí, mäty, limetky a citrónu. Jednoducho vložíš ovocie a bylinky do silikónovej formičky na ľad a zaleješ vodou v kombinácii so šťavou z citróna a limetky. Po zamrazení môžeme s dobrou náladou podávať a máme domácu limonádu :-).
fitshaker_blog_horucavy3
Užívaj si horúce slnečné dni - bezpečne, pohodlne a s chladnou hlavou :-).
 
Ďalšie letné články, ktoré by si si mala prečítať:
10 osvedčených rád ako sa zbaviť únavy počas leta
3 najlepšie letné limonády úplne bez výčitiek
Prečo je pobyt pri mori zdraviu prospešný?
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.