Informácie o cvičení
Hľadáš inšpiráciu na sladký obed alebo raňajky či olovrant? Stav na tento nenáročný, výživný a tak chutný receptík. Jablká môžeš vymeniť za iné ovocie a pšeno pokojne za inú obilninu, napr. bulgur. No v tejto kombinácii ti ho naozaj vrelo odporúčame, pretože chutí skvelo. A navyše obsahuje kvalitné sacharidy, bielkoviny i tuky. :-)
Doba prípravy: 25 min
Doba pečenia: cca 40 min
Na pšenovník:
Na omáčku:
Dobrú chuť! ;-)
Doba prípravy: 25 min
Doba pečenia: cca 40 min
Čo budeme potrebovať?
Na pšenovník:
- 1 šálku pšena (Bibi odporúča značky Country Life alebo Natura)
- 1 šálku rastlinného mlieka (napr. kokosového)
- 1 šálku vody
- med podľa chuti
- 300 g tvarohu
- 2 jablká
- bobuľové ovocie (maliny, čučoriedky, ...)
- škoricu, vanilkový extrakt
- mandľové lupienky
- 2 plátky masla
Na omáčku:
- 15 g modrého maku
- 50 g tvarohu
- 150 g hustého bieleho jogurtu
- čerstvú mätu
- med
Ako budeme postupovať?
- Pšeno premyjeme, aby stratilo horkastú chuť. Dáme do hrnca a zalejeme dvoma dielmi vody, alebo vody zmiešanej s rastlinným mliekom (smotanou). Povaríme, kým pšeno nenasiakne všetku vodu a nezhustne na kašu.
- Kým sa pšeno varí, zmiešame tvaroh s medom, vanilkovým extraktom a škoricou.
- Jablká olúpeme a nastrúhame nahrubo. Posypeme škoricou.
- Po uvarení pšena, vrstvíme do zapekacej misy: na spodok vrstva pšena, tvarohová zmes, jablká, bobuľové ovocie a opäť vrstva pšena.
- Na vrch dáme dva plátky masla a výdatne posypeme mandľovými lupienkami alebo rozdrvenými orechmi.
- Zapekáme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňov asi 30-45 minút podľa výšky nákypu.
- Počas zapekania si pripravíme omáčku: zmiešame tvaroh, jogurt, lístky mäty a môžeme vymixovať ponorným mixérom. Primiešame mak a podľa chuti aj med.
- Pšenovník podávame preliaty omáčkou.
Dobrú chuť! ;-)
Pomôcky
Bez pomôcok
Inštruktor
RNDr. Barbara Sviežená, PhD.NOVOROČNÁ VÝZVA 2021
Absolvovala som Katedru genetiky Prírodovedeckej fakulty UK, kde som aj pokračovala v postgraduálnom štúdiu (PhD.). Už počas štúdia som sa zaoberala epigenetickými otázkami a vplyvom rôznych faktorov na zdravie – na bunkovej úrovni a úrovni DNA. Pôsobila som v oblasti základného aj aplikovaného výskumu. Samotnej výžive človeka sa venujem posledných 10 rokov. Akreditované vzdelanie a rekvalifikáciu v oblasti výživy som realizovala v Českej republike. V roku 2013 som založila na Slovensku Inštitút zdravého života , dnes známy ako Winštitút, s cieľom edukovať širokú verejnosť o prepojení nášho zdravia, prevencie chorôb a stravovania. Rozbehla som si poradenskú prax v projekte Výživa pre Teba . Vďaka svojim skúsenostiam s poruchami príjmu potravy som sa stala spoluzakladateľkou OZ Anabell s cieľom pomôcť ľuďom trpiacim PPP. Pred pár mesiacmi som začala pripravovať vzdelávanie pre všetkých v mojom najnovšom projekte – BS Akadémii Som členkou Aliancie výživových poradcov ČR, Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu a Inštitútu funkčnej medicíny a výživy. Som presvedčená, že skutočné zdravie sa začína (seba)poznaním a že na ceste za naplneným životom potrebujeme preniknúť do hĺbky nášho vedomého bytia. Výživa pre telo a dušu je prejavom sebaúcty a vedomého života. Web: www.barbarasviezena.sk
Čítať viac