Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako zhodiť kilá po pôrode? Praktický manuál pre čerstvé mamičky!

Aj ty si pred tehotenstvom obliekla veľkosť 36 a teraz ledva zapínaš 40? Vymenila si bežecké legíny za kuchynskú zásterku? Tlačíš chipsy pred telkou, keď konečne deti zaspia a predtým si chodila do fitka? Vitaj v klube! Túto fázu mám za sebou a poradím ti, ako sa zbaviť (takmer) všetkých zlozvykov a závislostí. Budeš opäť fit, plná energie a postavu ti budú závidieť aj tie najodvážnejšie tínedžerky. Praktický manuál budúcej fit matky TU :-).
1. Postav sa pred zrkadlo iba v spodnej bielizni, ideálne za denného svetla. Neónka a osvetlenie zhora pridáva nedostatky. Áno, viem, je to náročné a chce to veľkú guráž. Skús sa hneď nekritizovať a vnímať sa ako celok. Pribrala si, no a čo? Ženské telo sa mení. Navyše, mnohým mužom sa páčia venušine tvary viac ako ohlodané kosti. Si rozhodnutá bojovať. Všimni si, čo sa ti na sebe páči. Máš určite pekné vlasy a keby nie, kamoška-kaderníčka vie aj sivú myš zmeniť na oscarovú herečku. Nepanikár!
exercise-841167_1280
2. Už sa môžeš obliecť. Nechceš predsa nachladnúť, kto by sa postaral o deti?! Starostlivo vytrieď oblečenie, ktoré si nenosila aspoň rok. Zabaľ do vreca a schovaj do skrine. Asi ti nesedí, tak ho daj na charitu, čokoľvek, len ho tam nesuš. Nekupuj nové väčšie handry, kým sa nedostaneš na želanú hmotnosť. Zbytočne minieš peniaze.
3. Že nemáš čas na cvičenie? Ak chceš byť k sebe úprimná, zistíš, že je to len výhovorka. Neboj sa priznať, že visíš na sociálnej sieti viac než treba a miesto sledovania lajkov, či seriálov môžeš zadeliť 20 drepov + 10 brušákov. Tip ako zatočiť s časom: efektívny “time management” = vylúč činnosti, ktoré pohlcujú čas. Nerob desať vecí naraz. Nájdeš určite 30 minút, ktoré investuješ do seba. Skutočne len 30.
social-1206612_1280
4. Máš to? Super! Vedela som, že sa s tým popasuješ. Práve si vyhrala v lotérii polhodinu voľného času. A teraz sa rozhodni, ako ho využiješ. Čo ťa baví? Čo máš rada? Viem, že "kkk" (kávička & koláčik & kamoška), ale snaž sa nájsť ŠPORTOVÚ AKTIVITU. Niečo, čo ťa naozaj nadchne, dá sa pri tom spotiť a nie je nutné viazať sa na konkrétny čas, miesto ani druhých ľudí. Hľadáš individuálny šport.
5. Zhodnoť možnosti. Má ti kto postrážiť deti? Gratulujem, máš obrovský náskok. Šup do auta smer fitko, plaváreň, hrádza. Ak si nútená trénovať doma, musíš trochu improvizovať. Niektorá radšej vstane skôr, iná ukradne kúsok času počas obedného spánku miničloveka, ďalšia (napríklad ja) počká, kým je večer doma spiaci lazaret, a vtedy sadá na cyklistický trenažér alebo rozkladá jogamatku. Výhodou je, že makáš v teple domova, kým vonku je všelijaké počasie. Takmer všetko prináša menšie, či väčšie obete. Možno deti nebudú mať bábovku a muž ožehlené košele, ale ty budeš mať sexi postavičku. A to už čoskoro. Sľubujem.
baby-1178575_1280
6. Aké druhy cvičenia pripadajú do úvahy? Cyklistický trenažér, stepper, orbitrek alebo akýkoľvek pekelný kardio stroj. Ďalej parádne videá z Fitshaker-a za asistencie skúsených inštruktoriek. Skamoš sa s podložkou na cvičenie pre pilates,  jogu, kalanetiku. Pokojne kombinuj, pusti fantáziu na špacír. Mega vychytávka je TRX lano, ale aj fit lopta, ručné činky, či overball. Nič tak drahé, aby si to neutiahla. Máš predsa aj ty narodeniny, však?
7. Vybrala si si? Je super, keď si už nejaký šport predtým robila a máš na čo nadviazať. A keď aj nie, nevadí! Vždy sa dá začať od nuly. Aspoň sa pobavíš a spoznáš samú seba.
8. Tušíš správne. Bez zmeny stravy to nebude fungovať. Ibaže o tom si prečítaš neskôr. Pekne jedno po druhom. Ak nevydržíš, pokojne sa preklikaj super článkami priamo v našom menu.
11295624_936525766411966_5788549020449885471_n
Teória jasná, ale čo prax? Nabudúce ti dám všetky moje vychytávky. Nezabudni, všetko sa počíta. Aj prechádzka so psom, aj šľapanie na štvrté poschodie. Hor sa do toho! Spolu to dáme :-).
Ďalšie články pre mladé mamičky:
Zacvič si so svojim bábätkom. Takto!
Cvičenie a kojenie? Všetko sa dá!
Ako sa dostať po pôrode do formy?
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.