Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako ti slez nebadaný pomôže na zapálené hrdlo? RECEPT na domáce kloktadlo

Na prvý pohľad naozaj nebadaný kvet, ak nie rovno burina. V záhrade sa mi ocitol akoby náhodou, semienka zrejme dofúkol vietor. A odvtedy si jeho pomoc neviem vynachváliť. Slez je bylinka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej rodine s deťmi. Jeho účinky na organizmus sú viac ako výrazné. Hovorí sa, že: „Čo je zapálené, to slez uhasí.“ 

Ako spoznáme slez?

V našom zemepisnom pásme sa vyskytuje slez nebadaný, slez maurský aj slez lesný. Odlišujú sa farebnosťou kvetov a miestom výskytu. Je nenáročná na pôdu, nájsť ju môžeme na okrajoch ciest, pri plotoch a priekopách. Rozmnožuje sa semenami, takže ak už máme slez v záhrade, nemusíme sa o jeho rozmnožovanie nijako zvlášť starať. Svoje miesto si nájde pokojne aj na hnojisku.
Nájdeme v ňom tieto účinné látky: slizy, triesloviny, organické kyseliny a vitamín C.
Bylinky v kuchyni
 

Aké účinky má slez?

Slez má pozitívny vplyv na všetky naše sliznice (úst, žalúdka, tráviacich orgánov), vnútorne sa používa pri zápaloch hrdla a na vysilené hlasivky (obľúbená bylina spevákov a učiteliek), pomáha pri dráždivom kašli a dokonale rozpúšťa hlien, lieči infekcie v ústnej dutine, účinný je pri kataroch dýchacích ciest, vhodný je aj pri liečbe vredov žalúdka.
Slez zbierame od júna do októbra.
 

Aké má slez využitie?

Kvety sú jedlé aj v surovom stave, majú neutrálnu chuť, a tak sa často používajú na dekorovanie v sladkej aj slanej kuchyni. Používame ich najlepšie čerstvé, sušením strácajú liečivý sliz.
Listy a stonky odporúčam sušiť v tenkej vrstve, sú spolu s kvetmi náchylné na zaparenie.
Slez nebadaný
 

Recept na účinné kloktadlo

Slez patrí medzi bylinky, ktoré pre zachovanie obsahových látok radšej macerujem v studenej vode, ako zalievam horúcou. Ak vidím, že deti začínajú pokašliavať, oberiem kvety slezu (asi 2 hrste), dám ich do džbána a zalejem asi 1 l studenej vody. Takto ich nechám macerovať cez noc. Ráno kvety scedím, macerát prihrejem a popíjame ho po dúškoch počas dňa. Macerát zohriaty na teplotu tela môžeme použiť aj ako účinné kloktadlo.
Čaj zo slezu má medzi deťmi vždy ohromný úspech. Čaj z ružových až fialkových kvetov po zaliatí horúcou vodou zmení farbu na modrozelenú a úprimne povedané, nestretla som sa s dieťaťom, ktoré by takýto čajík odmietlo.
Kloktadlo na hrdlo
 

Čo ďalšie si môžeme zo slezu pripraviť?

 

# 1: Sirup

Sirup z kvetov je výborným prostriedkom na uvoľnenie hlienov a pri zápale dýchacích ciest.

# 2: Slezový kúpeľ pri fimóze

Slez je pomocníkom pri fimóze. U malých chlapcov vtedy nemožno pretiahnuť predkožku cez žaluď, čo sa končí v mnohých prípadoch operáciou. Odporúčam predtým siahnuť po tejto nenáročnej prírodnej liečbe. 2 sušené hrste kvetov zalejeme 5 l studenej vody a necháme lúhovať 24 hodín. Potom kvety scedíme, macerát prihrejeme na teplotu tela a použijeme ho na sedacie kúpele, pri ktorých mechanicky a veľmi jemne sťahujeme predkožku.
slez
Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdeš v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Dozvieš sa množstvo receptov na spracovanie byliniek, výrobu rôznych produktov do domácej lekárničky, ale aj pre krásu tela. A tiež osobné rady a tipy od Miriam pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.
 
Aby boli tvoje detičky zdravé, je takisto dôležité nebyť ľahostajná voči tomu, čo jedia. Ak ich chceš začať učiť na zdravú výživnú stravu (so žiadnym či minimom cukru) už od mala, odporúčame do tvojej pozornosti knihu Zdraví papkáči, ku ktorej je aj elektronický bonus na tému Ako rozvíjať detskú imunitu:
recepty pre deti
 
Mohlo by ťa zaujímať:
Trápi ťa reuma či zápal močových ciest? Na čo ďalšie je ešte dobrá pŕhľava?
Púpava lekárska nie je burina! Aké účinky má a ako ju využiť?
Recept na prírodný repelent proti kliešťom a komárom
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.