Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako správne manipulovať s bábätkom? Akých chýb sa vyvarovať? + 8 tipov pre čerstvé mamičky - 2.časť

V minulom článku sme sa rozprávali najmä o tom, aké zmeny čakajú bábätko spolu s príchodom na svet a ako mu my, jeho rodičia, môžeme jeho popôrodnú adaptáciu uľahčiť. Priblížili sme si tiež dôležitosť správnej manipulácie a stimulácie bábätka. V závere sme sa potom venovali psychomotorickému vývoju a jeho jednotlivým etapám v priebehu prvého roku života dieťaťa. Dnes sa podrobnejšie zameriame na to, ako môže vyzerať nevhodná manipulácia, čo môže bábätku spôsobiť, a čomu sa je preto vhodné vyvarovať. Zároveň si povieme, ktoré pozície na nosenie a správanie dieťaťa sú naopak žiaduce, pretože sú v súlade s jeho psychomotorickým vývojom, a ako do nich správne bábätko (ale aj seba) nastaviť.

Ak si si ešte nestihla prečítať 1.časť k tomuto článku, nájdeš ho TU: Psychomotorický vývoj dieťatka

Nevhodná manipulácia s bábätkom

Najprv si ukážeme nosenie a zdvíhanie bábätka, ktoré by si robiť nemala, pretože nimi môžeš bábätku ublížiť. Nie ihneď, ale vplýva to na jeho celkový vývoj. Poďme na ne.
 

# 1: Nosenie bábätka vo zvislej polohe

Jednou z rozšírených chýb rodičov je nosenie bábätka vo zvislej polohe prakticky už od narodenia (pozri foto nižšie). Dieťa do tejto pozície totiž patrí až v okamihu, keď dokáže samo sedieť (cca 9-10 mesiac).
Hoci je táto pozícia deťmi veľmi obľúbená a rýchlo si na ňu zvykajú, dochádza k pomerne veľkému tlaku na chrbticu. O to viac, ak by si v tejto polohe s bábätkom pobehovala, poskakovala alebo sa predkláňala. Nároky na chrbticu, ktorá najmä u malých bábätiek nie je dostatočne zafixovaná príslušnými svalmi (tie sa až v priebehu vývoja musia posilniť), sú nadmerné, a postupne tak môže dôjsť k negatívnemu vplyvu na celkové držanie tela.
zeny

Na fotke je zobrazené nesprávne nosenie bábätka vo zvislej polohe už od narodenia.

 
Okrem toho v tejto pozícii dochádza k zapažovaniu (retrakcii ramien), čo môže mať za následok problém s prvým vzpriamením, ale aj s rozvojom jemnej motoriky. Rozvoj jemnej motoriky úzko súvisí s rozvojom reči a s rozumovým vývojom.
Môže tak dochádzať k postupnému reťazeniu problému. A pritom pôvodnou príčinou bolo iba nevhodné nosenie. Mamičky tiež deti často nosia len na jednej strane, čo môže viesť k osovej asymetriu bábätka. Z toho vyplýva opäť celý rad problémov, ktoré sa na postupne nabaľujú (napr. asymetrické plazenie).
Vzhľadom k nadmernému zaťaženiu chrbtice vo zvislej polohe nie je preto vhodné bábätko ani predčasne usádzať, stimulovať ho do stoja a vodiť ho za ruky alebo používať rôzne chodítka a hopsadlá. Vždy sa jedná len o pasívnu vertikalizáciu, kedy na to bábätko ešte nie je svojou posturou pripravené a nemá ešte dostatočne naposilňované svaly na to, aby sa v tejto pozícii samo udržalo.
Ak budeš dieťaťu tieto pozície predčasne ukazovať, bude ich potom o to viac vyžadovať.

Pozor tiež na predčasné a nadmerné zaťažovanie a stimuláciu nožičiek (napr. formou šteklenia plôšok, kopanie do pevnej podložky, postavovania) môže viesť k zvýšeniu napätia v tejto časti tela. Výsledkom potom môže byť zvýšená dráždivosť bábätka, prepínanie nôh a stoj na špičkách.
 

# 2: Nosenie na predlaktí so záklonom

Ďalšou nevhodnou pozíciou pre bábätko je jeho nosenie na predlaktí so záklonom, hlavovou či osovou asymetriou (viď foto).
Pokiaľ je bábätko navyše nosené prevažne na jednej strane, môže dochádzať k obmedzovaniu pohybu jednej jeho hornej končatiny. Tá býva často v zapažení za chrbtom mamičky. Dieťa potom viac používa iba druhú ručičku, ktorá nie je obmedzená v pohybe. Je pritom veľmi dôležité, aby sa obe horné končatiny do jedného roka rozvíjali symetricky.
babatko

Na fotke je zobrazené nesprávne nosenie bábätka na predlaktí so záklonom, hlavovou či osovou asymetriou.

 

# 3: Zdvíhanie bábätka z podložky širokým úchopom

Nevhodné je tiež zdvíhanie bábätka z podložky širokým úchopom, kedy hrozí najmä záklon hlavičky alebo správanie dieťaťa vo zvislej pozícii chrbtom k rodičovi (viď foto).
ženy

Na fotke je nesprávne zdvíhanie bábätka z podložky širokým úchopom.

 

Vhodná manipulácia s bábätkom

Všetky predchádzajúce spomínané nevhodné pozície možno zameniť za tie, ktoré sú v súlade s psychomotorickým vývojom bábätka.

# 1: Bočné klbko

Prvou takouto pozíciou je tzv. bočné klbko. To je vhodné pre bábätká už od narodenia.
Prvých 6. týždňov je ideálne, ak je v tejto pozícii bábätko nosené v zavinutej páperovej perinke (viď foto). Súvisí s jeho pocitom bezpečia, istoty a ohraničeného priestoru.
novorodenec

Na fotke je správne nosenie bábätka, v tzv. bočnom klbku v zavinovacej perinke.

 
Neskôr, keď sa bábätko adaptuje, je naopak žiaduce, nosiť ho v tejto pozícii bez perinky, aby sa mohlo správne vyvíjať (viď foto). V bočnom klbku je potrebné dbať najmä na to, aby bol tvoj lakeť, ktorý podopiera hlavu bábätka, zdvihnutý (tým zamedzíš záklonu) a bábätko, aby bolo v danej pozícii iba ľahko schúlené. Druhá ruka podopiera zadoček bábätka.
Dôležité je tiež skontrolovať os bábätka - jeho nos, brada, hrudná kosť, pupok a lonová spona by mali byť v jednej línii. Obe ručičky by malo mať pred telom (pozor na zapažovanie alebo fixáciu jednej ručičky za tvojim chrbtom). Bábätko v tejto pozícii nikdy nedrž za jednu nohu (tú, čo je viac vzdialená od tvojho tela), opäť tým obmedzuješ pohyb tejto končatiny.
Táto pozícia je vhodná pre relaxáciu a odpočinok bábätka. Veľmi sa osvedčila pri plačlivých a dráždivých deťoch (avšak pozor, tieto deti môžu pozíciu bočného klbka spočiatku vďaka pretrvávajúcemu napätiu odmietať).
vývoj dieťaťa

Na fotke je správne nosenie bábätka, v tzv. bočnom klbku už bez perinky. Je to vhodné pre bábätká staršie ako 6 týždňov. Mamička na fotografii drží nohu bábätka svoju ľavou rukou len zľahka, aby neobmedzovala pohyb dolnej končatiny alebo nožičku príliš nefixovala.

 

# 2: Tigrík

Ďalšou vhodnou pozíciou je tzv. tigrík. V tomto úchope drž bábätko v uhle 45 stupňov (s hlavičkou vyššie než nohy). Ruka, na ktorej máš bábätko položené, vedie medzi hornými končatinami bábätka až k jeho stehnám a zadočku. Stehná drž v uhle 90-tich stupňov voči brušku dieťaťa. Dolné končatiny by nemali byť prekrížené. V tejto pozícii je opäť potrebné pravidelne kontrolovať os bábätka - chrbát by mala byť rovno (pozor na to, aby bábätko nebolo pritúlené chrbtom k tebe). Druhou rukou môžeme podopierať zadoček bábätka.
V prípade zapažovania ručičky, ktorá je ďalej od tvojho tela, môžeš tvojou voľnou rukou podložiť predlaktia bábätka, aby tak malo oporu. Ak sa bábätko zakláňa, môžeš voľnou rukou bábätko hladkať od temena smerom k čelu (proti smeru rastu vláskov) (viď foto), aby si tak záklon eliminovala. Táto pozícia je najvhodnejšia pre deti do cca 3. mesiaca a je ideálna na odgrgnutie, pri bolestiach bruška, ale aj pre stimuláciu a rozhľad bábätka.
dieťa

No fotke je zobrazená správna poloha bábätka, tzv. tigrík.

 
U oboch vyššie uvedených pozícií (klbko a tigrík) je potrebné pravidelne striedať strany. Najmä v tigríkovi je zmena strán žiaduca v dôsledku toho, že hlava bábätka nie je v danej pozícii úplne symetrická.
 

# 3: Klokan

Posledná pozícia, o ktorej si povieme, je klokan (viď foto). Jedná sa o aktívnu pozíciu, v ktorej dochádza u bábätká k posilňovaniu všetkých dôležitých posturálnych svalov. Okrem toho sa tu rozvíja aj rovnováha, orientácia a koordinácia pohybov. Bábätko v tejto pozícii drž v uhle 45 stupňov voči svojmu telu. Bábätko by sa o teba nikdy nemalo opierať chrbátikom, ale iba zadočkom. Ten by mal byť umiestnený pod tvojimi prsiami (ľahko pod oblasťou oblasti solar plexus).
Jednou rukou drž bábätko na brušku a to tak, že si z ruky vytvoríš pomyselnú mištičku, ktorú následne položíš na bruško dieťaťa. Palec s ukazovákom sú pritom umiestnené na spodných rebrách. Pozor, aby bol palec vždy položený na trupe dieťaťa rovnobežne s ostatnými prstami a nie kolmo (aby z dôvodu bezpečnosti nesmeroval ku krku dieťaťa). Druhou rukou podlož stehná bábätka.
som mama

Na fotke je zobrazené správne nosenie bábätka v pozícii tzv. klokan.

 
V prípade záklonu bábätka môžeš ruku, ktorou podopieraš stehná dieťaťa, použiť na hladenie hlavičky (od temena smerom k čelu), čím eliminuješ nevhodné postavenie hlavičky (viď foto).
psychomotorický vývoj dieťaťa
Ak bábätko rozpažuje ručičky, ponúkni mu túto svoju ruku ako oporu pre jeho predlaktia. V pozícii opäť kontroluj os tela dieťaťa. Nos, brada, pupok a lonová spona by mali byť v osi. Rovnako tak v osi by mali byť kĺby tvojej ruky, ktorou bábätko držíš na brušku (viď foto).
Ak je už bábätko staršie (cca 3-4 mesiace), núkaj mu do rúk hračku. Dieťa to láka k pohľadu nadol (nedochádza k nevhodnému záklonu), čo pozitívne stimuluje a posilňuje svaly šije. Ponúkané hračky by mali byť ľahké a ľahko uchopiteľné. V rámci tejto pozície, rovnako ako u tých predchádzajúcich, je potrebné pravidelne striedať ruky a prehmatávať z ruky do ruky tak, aby dochádzalo k dobrému prekrvovanie končatín i celého tela bábätka a k symetrickému zapájanie všetkých svalov nielen u dieťaťa, ale aj u teba.
Táto pozícia je do 3. mesiaca vhodná len pre premiestnenie bábätka do inej pozície, po 3. mesiaci sa jedná hlavne o nosiacu pozíciu. Pre asymetrické deti je nevhodná.
vývinová psychológia

Na fotke zobrazené správne nosenie detí - poloha klokan.

 

Osová symetria a asymetria

Vo vyššie uvedenom texte som často spomínala dôležitosť nastavenie správnej stredovej osi bábätka. Prečo je tak dôležité pomôcť bábätku s nájdením osi? Pretože v okamihu, keď sa bábätko narodí, nemá správne rozložené ťažisko a zaberá tzv. asymetrickú polohu (tá je typická do 3. mesiaca - pozri foto). Hlavička je v miernom záklone a úklone. Ak sa pozrieš pozornejšie na novonarodené bábätká, tak v polohe na chrbte sa opierajú o záhlavie a zadoček. Táto poloha je pre bábätko značne nestabilná. To je aj dôvod, prečo sa bábätko často rozplače - cíti sa v tejto pozícii neisto.
po porode

Na fotke je zobrazená asymetrická poloha bábätka.

 
Pre jeho pocit bezpečia je práve preto v prvých dňoch a týždňoch života toľko cenným pomocníkom páperová perinka, do ktorej sa bábätko zľahka zaborí a lepšie sa mu darí získať stabilitu. Dôležité je, aby bábätko ležalo v perinke vždy rovno, čím sa učia, ako vyzerá správna pozícia (viď foto).
Rovnako dôležité je robiť všetko veľmi, veľmi pomaly a za slovného sprievodu (a to nielen pri pokladaní do perinky, ale aj v priebehu akejkoľvek inej manipulácie s bábätkom). Bábätko síce tvojim slovám nerozumie, ale veľmi dobre reaguje na tvoj hlas a časom lepšie porozumie, čo sa s ním bude diať a čo ho práve bude čakať.
starostlivost o novorodenca

Na fotke je zobrazené správne položenie bábätka do páperovej perinky.

 

Kde a ako by mala byť umiestnená postieľka a prebaľovací pult

Okrem samotnej perinky je dôležitá aj samotná postieľka a jej umiestnenie. Vhodné je, ak ju umiestniš tak, aby svetlo z okna prichádzalo k nohám bábätka. Pokiaľ bude zdroj svetla na jednej strane, bábätko bude mať tendenciu sa za svetlom otáčať, čo môže viesť k tzv. predilekcii (stáčanie hlavičky k jednej strane). Ak je postieľka umiestnená pri stene a na nej sú napr. zaujímavé obrázky alebo tapety, dieťa bude mať tiež tendenciu sa na obrázky pozerať. Preto je dôležité pravidelné polohovanie bábätka a striedanie strán.
Obdobná situácia je aj na prebaľovacom pulte, kde môžu byť rušivým elementom obrázky na stene za hlavou dieťaťa. Bábätko, v snahe sa na ne pozrieť, bude zakláňať hlavičku, čo nie je žiaduce. S tým sa spája aj komunikácia s bábätkom na prebaľovacom pulte. Tvoja hlava by nemala byť nad hlavou bábätka, ale skôr na úrovni jeho bruška. To bude bábätko motivovať k pretiahnutie šije a k pohľadu šikmo dole, nie hore, smerom do záklonu. Sú to síce drobnosti, ale ak sa opakujú často, stávajú sa zvykom a z neho sa potom môže stať nevhodný pohybový stereotyp, ktorý následne človeka sprevádza po zvyšok života a ktorý mu môže spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti pohybového aparátu v dospelom veku.
vývoj bábätka
 

Na čo si ešte pri starostlivosti o bábätko treba dať pozor?


  1. Pri manipulácii s bábätkom mu nikdy nesiahaj za krk, táto oblasť je u bábätiek obzvlášť citlivá. Pozor aj v okamihu keď bábätko zdvíhaš, tvoje ruky by mali byť vždy až pod hlavičkou dieťaťa, nikdy nie na krku.


 

  1. Vyberaj deťom vhodné hračky. Napríklad hrazdičky do kríža nie sú pre bábätká vhodné, pretože stimulujú bábätka do záklonu. Rovnako dôležité je nezahlcovať deti hračkami. Stačí im vždy aktuálne nechať 2-3 hračky. Pre mamičky, ktoré nechcú kupovať moc hračiek, mám dobrý tip. Vždy na dobu 14 dní bábätku polovicu hračiek schovajte. Vzhľadom k tomu, že pamäť dieťaťa je v túto dobu krátkodobá (len pár dní), bude tieto hračky potom, čo ich opäť vyberiete zo skrine, považovať opäť za nové.


 

  1. Pozor na dlhodobý pobyt v autosedačkách alebo vibračných ležadlách, podporujú rozostup brušných svalov. Bábätko sa v nich nemôže samo aktívne rozvíjať a posilňovať potrebné svaly. Za týmto účelom je najvhodnejšia nekĺzavá nie príliš mäkká podložka (posteľ alebo gauč sú absolútne nevhodné), kde sa s bábätkom môžeš hrať a stimulovať ho v ďalšom rozvoji. Ideálne je, ak je bábätko na tejto podložke aspoň občas vyzlečené a bez plienky. Plienky môžu bábätku sťažovať zdvíhanie nožičiek na chrbte a v pozícii na brušku mu môžu brániť v kvalitnom prevedení prvého vzpriamenia.


 

  1. Pozor na rýchle pohyby s bábätkom a jeho natriasaním. Príliš rýchle pohyby môžu u bábätka vyvolať úlekovou reakciu, tzv. Moorov reflex, o ktorom sme si písali v predchádzajúcom článku (viď foto). Časté natriasanie zase zvyšuje dráždivosť nervovej sústavy. Dieťa potom môže byť viac plačlivé a k upokojeniu bude potrebovať výraznejšie stimuly (príkladom môže byť jazda s kočíkom cez prah, aby bábätko rýchlejšie zaspalo - takéto bábätko potom nezaspí v pokoji, ak ho iba položíš do postieľky a bude vyžadovať čoraz výraznejšie stimuly, aby sa mu podarilo zaspať).


moorov reflex

Moorov reflex

 

  1. Pozor na to, ako podávaš dieťaťu hračku alebo trebárs lyžičku na kŕmenie. Väčšina rodičov totiž nevedome preferuje u bábätka jednu ruku. Preto je vhodné ponúkať tieto predmety dieťaťu tak, že ich položíš doprostred stola a necháš na ňom, ktorou rukou predmet uchopí. Predídeš tak prípadným problémom so skríženou lateralitou. Pamätaj si, že do jedného roka by bábätko malo používať obe ruky rovnako. Ak teda samo cielene na predmety siaha iba jednou rukou, snaž sa ho stimulovať aj k úchopu druhou hornou končatinou.


 

  1. Daj si pozor na jednostranné zapínanie plienok (viď. foto). Pokiaľ pri prebaľovaní zapínaš vždy najskôr plienky na ľavej strane a potom až na pravej, môže tento stereotyp ovplyvniť držanie tela dieťaťa (postavenie panvy), najmä ak plienky viac uťahuješ. Rovnako tak dbaj na to, aby si bábätku nedávala príliš tesné nohavice (napr. džínsy), ktoré ho budú obmedzovať v pohybe. Podobne je to aj s oblečením, ktoré je bábätku malé.


starostlivost o dieta

  1. Topánočky dávaj dieťaťu až vtedy, keď už samo chodí, nie v čase, keď ešte len lezie, učí sa stáť alebo len obchádza nábytok.


 

  1. Možno u svojho bábätka pozoruješ, že má tendenciu si neustále niečo dávať do pusy. Sú mamičky, ktoré sa tomu, najmä z hygienických dôvodov, snažia zabrániť. Nie je to dobre. Jednak je preukázané, že deti, ktoré žijú v prílišnej čistote, majú v budúcnosti väčší sklon k alergiám a ich imunita nebýva tak odolná, ale toto obdobie má veľký vplyv na budúci vývoj reči. Dieťa si tým, ako si všetko strká do pusy, stimuluje orofaciálnu oblasť a posilňuje príslušné svaly, ktoré mu budú raz pomáhať pri hovorení. Ak budeš v tejto činnosti bábätku brániť, prejaví sa to ako problém v niektorej z následných vývojových etáp.


výchova
Dúfam, že všetky vyššie uvedené informácie prispejú k lepšiemu pochopeniu toho, čo je pre tvoje bábätko v prvých hodinách, dňoch a týždňoch to najdôležitejšie. Bohužiaľ, nie je možné do článku vtesnať všetko, čo je so starostlivosťou o bábätko a jeho správnym psychomotorickým vývojom spojené. Cieľom bolo priniesť ti aspoň tie najzákladnejšie informácie k danej problematike, podnietiť ťa k premýšľaniu o tom, čo všetko môžeš ešte v starostlivosti o svoje bábätko vylepšiť tak, aby boli splnené všetky predpoklady pre jeho správne vzpriamenie a zdravý vývoj. To je niečo, čo ho potom bude sprevádzať po zvyšok života. A čím kvalitnejšie základy bude mať, tým lepšie sa mu na nich bude stavať.
 
Na záver by som sa ešte rada poďakovala modelom Jarouškovi, Filípkovi a Viktorkovi a ich mamičkám za spoluprácu pri fotení. 
 
Ak chceš robiť aj niečo pre seba v čase, keď tvoje dieťatko pekne spinká, skús programy pre čerstvé mamičky u nás na Fitshakeri - Mommy fitness a Happy mom:
cvičenie na doma
 
Aj toto je čítanie pre teba, milá mamička:
Ako sa dostať po pôrode do formy? Môžeš cvičiť, keď kojíš?
Ako ošetrovať pokožku malého bábätka? Ktoré prípravky sú a ktoré nie sú vhodné?
Čo v prípade, že mám po pôrode diastázu? Ako sa s ňou popasovať?
Fotka autora
Lea Vršecká
Redaktor vo Fitshaker

Som v prvom rade hrdou mamičkou dvoch synov, staršieho 8 ročného a mladšieho nedávno narodeného. Praxi osobnej trénerky a výživovej poradkyne sa venujem viac ako 15 rokov a za tú dobu som mala možnosť spolupracovať s množstvom tehotných žien a mamičiek po pôrode. Veľa mi dala moja osobná skúsenosť. Som veľmi rada, že v dnešnej dobe existuje veľa moderných a športovo naladených mamičiek, ktoré sa, pri dodržiavaní určitých zásad, neboja pokračovať v cvičení aj v tehotenstve a po pôrode. Je úžasné vidieť, ako nastávajúce maminy vďaka cvičeniu lepšie zvládajú celé tehotenstvo, a po pôrode sa potom oveľa ľahšie a skôr dostávajú opäť do formy. Je treba uvedomiť si, že tehotenstvo nie je choroba, iba iný stav, a pokiaľ nemáte rizikové tehotenstvo alebo Vám lekár cvičenie nezakáže, nevidím dôvod, prečo necvičiť. Naopak, mám skúsenosť, že tehotné ženy, ktoré cvičia, samé veľmi skoro zistia, akým prínosom je pre nich pohyb v období tehotenstva, a ako im pomáha toto krásne, no pomerne náročné obdobie zvládnuť s väťčším prehľadom a ľahkosťou. Viac o mne nájdeš na mojej web stránke www.lea-vrsecka.cz a Facebooku. Zacvičiť si so mnou môžeš aj tu na Fitshakeri a to cvičenia Sexy body.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.