Kedysi som mal pocit, že ľudia, ktorí milujú cvičenie, sa len pretvarujú. Veď kto normálny sa už môže tešiť na to, ako bude celý zadýchaný, spotený a s vyplazeným jazykom prenášať ťažké veci z jedného miesta na druhé a potom naspäť? Alebo, koho už môže baviť utekať ako o život pred… ničím? Mňa nie! Videl som cvičenie len ako niečo namáhavé a nepríjemné. A z časti to tak aj je. Ale to som ešte netušil, že cvičenie má aj druhú stranu mince. Príjemnú časť. Objav ju a tvoj tréning ťa začne (znova) baviť.
Nájdi medzi tŕňmi ružu
- Cvičenie “bolí”.
- Necítime sa pri ňom pohodlne.
- Sme počas neho zadýchaní.
- Máme pochybnosti, či to robíme správne, alebo či nám to prinesie výsledky.
- Cvičenie je namáhavé.
- Často nás to nebaví.
- Cítime sa nemotorne.
- Cítime sa trápne a neisto, ak sa na nás ostatní pozerajú.
To všetko sú veci, ktoré na cvičení nemáme radi a ktorým sa chceme vyhnúť.
- Budeš mať po ňom lepšiu náladu.
- Rozptýliš sa od svojich problémov zdravým spôsobom.
- Lepšie zaspíš.
- Znížiš svoj stres/depresiu/neistotu a strach z budúcnosti.
- Budeš na seba hrdá.
- Budeš sa cítiť silnejšie a sebavedomejšie.
- Budeš viac žiariť (a menej žiarliť).
- Budeš mať (neskôr) viac energie.
- Budeš si viac veriť a vďaka tomu budeš mať väčšiu chuť skúšať nové veci a zlepšovať svoj život v iných oblastiach.
- Budeš mať nad sebou väčšiu kontrolu.
- “Vyčistíš si hlavu” a budeš sa cítiť super.
A to ešte nehovorím o ďalších výhodách, ktoré prichádzajú neskôr (menej zdravotných problémov, krajšia, pevnejšia a ohybnejšia postava, väčší pocit sebahodnoty, viac zážitkov, inšpirácia pre druhých a tak ďalej).
Obe tieto časti (kvet ruže a tŕne) patria k cvičeniu a platia pre väčšinu z nás. Tak, ako to, že sú ľudia, ktorí cvičenie milujú a aj takí, ktorí ho neznášajú? A ako sa pridať do tej prvej skupiny? Trik je v tomto:
Môžeš na ruži hľadať tŕne. Alebo sa pokúsiť nájsť medzi tŕňmi jej kvet.
Ako to vyzerá, keď sa pozeráme len na tŕne?
Ako to vyzerá, keď dokážeme oceniť ružu
Na druhej strane, ak sa zameriame na ružu (na všetko to, čo je na cvičení skvelé) - budeme vidieť, že to za to stojí, že to nie je také zlé a neskončíme. Nebudeš chcieť skončiť s niečím, čo ťa baví a vďaka čomu sa cítiš dobre. Práve naopak - časom sa na svoj tréning začneš dokonca tešiť.
A čo ak sa objaví nejaká prekážka (Vianoce, dovolenka, nestíhačky, povinnosti, deti)? Budeš hľadať spôsob ako ju zdolať, aby si mohla cvičiť ďalej. Nie kvôli chudnutiu, ale preto, lebo to chceš, pretože ťa cvičenie napĺňa.
Chápem, ak mi neveríš, že aj teba môže cvičenie baviť. Aj ja som bol skeptickým. Ale daj tomu šancu, snaž sa nájsť kvet ruže a sama uvidíš.
Ako to dať do praxe?
Ide v podstate o to, aby sme si pred a počas každého cvičenia pripomínali to, čo je na ňom úžasné (snažili sa nájsť a vychutnať si kvet ruže) a nemysleli na to, čo na cvičení nemáme radi (nebáli sa tŕňov). To sa však ľahko hovorí. A preto tu je príklad, ako s tým môžeš začať.
- Nie je super, že si dnes dostatočne zdravá, aby si mohla cvičiť? Užívaj si to, že nie si zranená, chorá alebo že ťa nič (okrem pálenia vo svaloch) nebolí!
- Nie je super, že máš vďaka Fitshakeru možnosť cvičiť z domu a nemusíš sa hanbiť cvičiť vo fitku pred inými ľuďmi? (Len pomysli na to, koľko žien takúto možnosť nemá alebo o nej nevie.)
- A nie je tiež super, že pre seba niečo robíš, že sa takto s láskou staráš o svoje telo, že budeš môcť byť inšpiráciou pre svoje deti, manžela a kamošky?
Podľa mňa je to úžasné. Veď koľko žien s cvičením ani nezačne. Alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu cvičiť. Alebo si na to nevyhradia čas. Alebo sa nevedia prekonať a začať. Alebo nevedia ako majú cvičiť. Alebo z iných vážnych dôvodov nemôžu cvičiť?
Ale ty dnes môžeš. Mysli na to. Pripomínaj si to, aké máš šťastie, že máš takúto príležitosť. Že môžeš dopriať svojmu telu pohyb, ktorý potrebuje. Že môžeš zlepšiť svoj život. Že sa budeš cítiť super. Že vďaka tomu si každý deň zdravšou, silnejšou, sebavedomejšou, príťažlivejšou, šťastnejšou a spokojnejšou.
Ďalej je to na tebe!
Všímať si a oceniť to, čo je na cvičení dobré je skvelá rada. Ale fungovať bude, len ak ju dáme do praxe. Nie len raz. Nie dvakrát. Zakaždým.
Zo začiatku to možno nepôjde tak ľahko, ale ak to budeš trénovať, skôr či neskôr ťa cvičenie začne baviť.
Nehovorím, že cvičenie už nikdy nebude nepríjemné. Dokonca ani mne sa tam niekedy nechce. Ale vždy si spomeň na to, že ten kvet ruže tam niekde je. Len si ho potrebujeme všimnúť a byť zaň vďačný.
Nájdi si niečo, čo je na tvojom cvičení super a mysli na to, ako skvele sa vďaka nemu budeš cítiť. Toto je spôsob, ako si zamilovať cvičenie.
P.S.: Ovládaš celé teórie o chudnutí, ale nevieš ako vydržať? Ak áno,získaj zdarma môj návod „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“, ktorý ti ukáže, ako začať s chudnutím tak, aby si v tom vydržala a dotiahla to tentokrát až do konca.
Alebo si pozri túto stránku, napíš mi a môžeme sa do toho pustiť spoločne. ;-)
A ak si nenašla ešte to svoje obľúbené cvičenie, testuj rôzne druhy u nás na Fitshakeri. Nájdeš u nás pomalšie skôr naťahovacie cvičenia Pilates a Jogu, ale aj kardio cvičenie, či vysoko intenzívne tréningy Tonnig Interval alebo HIIT. Možností je naozaj veľa a stále pre teba natáčame nové a nové cvičenia. ;-)
"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."