Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa pečie nepečená torta? Rozhovor s RAW kráľovnou Zuzkou

Bolo to len nedávno, čo sme sa s Luckou v Bratislave zúčastnili jednej milej akcie "Noc blogerov". Cez prestávku sme si chceli na niečom dobrom pochutnať, tak som siahol po krásne vyzerajúcom RAW zákusku z kokosu. Hmmm, čo ti budem hovoriť? Bol proste úžasný! Skoro mi Lucka prst odhryzla keď som ju ponúkal. Hneď sme sa pustili do rozhovoru s kuchárkou Zuzkou, ktorá mala túto dobrotu na svedomí. A zistili sme, že je veľa otázok, na ktoré sme zvedaví nielen my, ale aj naši čitatelia. Tak sme s ňou pripravili tento rozhovor :-) [úvod písal Peťo, otázky kládla Lucka :-) ]

1. Nepoznám ženu, ktorá by nemilovala sladké. A keď je ešte aj bez výčitiek svedomia- hotová paráda! V čom sú RAW sladkosti lepšie ako tie pečené z múky?

V súčasnosti už veľa žien pečie z naozaj kvalitných surovín, nepoužívajú bielu múku a biely cukor, vymenili aj kypriace prášky za čistý vínny kameň. Takto isto som začínala aj ja. Teraz už na pečený koláč skoro nemám chuť. Raw koláče majú tak plnú chuť, že stačí jeden (maximálne dva) kúsky a chuť na sladké je zažehnaná. Obsahujú kvalitné suroviny a veľa ovocia. Sú vhodné pre alergikov a cukrovkárov, nakoľko neobsahujú lepok, laktózu ani rafinovaný cukor. Tým, že sa tepelne nespracovávajú, zachovávajú si všetky prospešné látky obsiahnuté v použitých surovinách.

2. So žiadnym sladkým to však netreba preháňať. Predsa len nejaký ten cukor (aj keď prírodný) obsahujú aj RAW dobroty. Kedy je podľa Teba najlepší čas na taký RAW zákusok? Môžeme si ho dať aj hneď po obede, alebo večer?

Koláč, pečený či nepečený, by som priamo po obede nejedla. Nechala by som čas na strávenie jedného jedla a pokračovala v mlsaní neskôr. Raz za čas však každý zhreší a keď sa tak deje, tak si to užite a nemajte z toho výčitky.

3. Keďže je bez cukru, múky, či rôznych nezdravých margarínov, človek si povie, že keď je to zdravé, môžem ho zjesť veľa. Ako je to s porciami takýchto zákuskov, či sladkostí? Môžeme si ich naozaj dopriať viac?

Živé sladkosti majú plnú chuť. Zasýtia a uspokoja prirodzenú chuť na mlsanie rýchlejšie ako bábovka. Nepoznám človeka, čo by zjedol na posedenie celú tortu. Naopak, pri pečených koláčoch často počúvam, že „zjedla som pol plechu“. Toto sa pri RAW koláčiku nestáva.
kokosová raw torta
 

4. Väčšina RAW tortičiek sa skladá z orieškov. Ako zistiť, ktoré orechy sú v dobrej kvalite? Napr. také vlašské...rýchlo sa kazia a prevažná väčšina tých v obchode je už dávno pokazená. A síce orechy sú pre naše zdravie veľmi prospešné, tie pokazené (niekedy si to ani nevšimneme) sú naopak nebezpečné a zdraviu škodlivé.

Domáce vlašské orechy sú neporovnateľne lepšie ako tie z obchodu. Pomáha mi ich zohnať môj brat s priateľkou a pochádzajú z východného Slovenska. Ostatné orechy pred použitím namáčam. Lepšie sa s nimi pracuje, prebudí sa v nich život, sú ľahšie stráviteľné a zároveň vodný kúpeľ pomáha zbaviť sa prípadných nebezpečných látok. Raz mi baba na kurze povedala, že do vody, v ktorej namáča orechy či sušené ovocie dáva štipku práškového vitamínu C, aby ich zbavila plesní. Ešte som ale nestihla preskúmať pravdivosť tejto informácie.

5.Suroviny na RAW dezerty sú taktiež dosť drahé. Vieš nám poradiť nejaký dobrý zdroj, kde sa dajú kúpiť cenovo dostupné napr. také kešu oriešky, datle, či kokosový olej?

Vzhľadom k tomu, že dezerty robím vo veľkom množstve, nakupujem veľké objemy a logicky ceny klesajú. Na začiatku som veľa nakupovala v DM drogérii, tam nájdete naozaj všetko a v bio kvalite. Vymyslela som si slogan: Deemka, moje obľúbené potraviny.
Každopádne, najlacnejšie kešu orechy natural sú v Carrefoure (nie bio, výrobca ENSA), datle od baliarní Helpful alebo Metro (5kg balenie cca 12,- EUR – je potrebné si ich objednať a pred použitím namočiť aspoň na pol hodinu, lebo sú tvrdšie) a kokosový olej – ten musí byť bio panenský – ideálne v nejakých bio potravinách mimo nákupných centier. V Rusovciach máme mini obchodík Rusovčanka (pri vjazde do Rusoviec z Petržalky po ľavej strane v novostavbe). Zoženiete tam asi všetko, čo na raw koláče potrebujete, vrátane ready-to-eat manga, či mladých thajských kokosových orechov.
Vlašské orechy jednoznačne odporúčam domáce. Chuť a cena je s obchodom neporovnateľná. Ešte jedna vychytávka, čo sa týka raw kakaa. Český výrobca dováža kakaové bôby z Ekvádoru a spracováva ich už v Čechách. Vyrába naturálne kakao a jeho cena je 6/7,-EUR za pol kila. To sa už fakt oplatí a môžete sa sčokoládovať úplne. Majú ho (čo ja viem) v Rusovčanke.

6. Aké sladidlo je podľa Teba najlepšie do RAW dobrôtok? (med, agáve sirup, javorový sirup..príp. niečo iné? )

Na osladenie používam datle a banány. Ideálnym sladidlom pre mňa je svetlý agáve sirup. Jeho chuť a farba je najmenej výrazná a teda neovplyvní končený výsledok. Niekedy použijem kokosový cukor. Chystám sa preskúmať Xylitol.
raw koláče
 

7. Stalo sa ti niekedy, že sa ti tvoja RAW dobrota nepodarila podľa tvojich predstáv?

Jasné! Na začiatku sa mi to stalo. Ale vyhodila som len jednu. Z krému sa stala jedna veľká grcka. Teraz už viem, ako sa jednotlivé ingrediencie správajú, čo mám pridať, ubrať. Stále však skúšam nové recepty, nové ingrediencie. Napríklad na mňa čaká riasa Irish Moss, ktorá sa používa na stužovanie tort. Objednala som ju z Holandska a teším sa, kedy ju budem mať čas preskúmať.

8. Daj nám nejaký tip čomu sa pri vytváraní RAW sladkostí vyvarovať.

Príliš husté krémy, príliš mäkké a presladené krémy, nekvalitné ovocie – to v žiadnom RAW koláči neurobí dobrotu.

9. Pri RAW sladkostiach sa často krát orechy, či sušené ovocie musí vopred namočiť do vody, aby zmäkli, dostali úplne inú konzistenciu a aby v nich aj ožili enzýmy. Ako dlho treba namáčať tieto ingrediencie? Nemáš celú kuchyňu zaplavenú miskami, v ktorých niečo namáčaš?

Celá moja kuchyňa, špajza a aj chladnička obsahuje niečo, čo má dočinenia s tortami. Na namáčanie používam zaváraninové fľaše, ktoré trošku šetria priestor. Kešu orechy odporúčam namáčať na 4 hodiny, mandle 8 hodín a napríklad datle maximálne 1,5 hodiny podľa toho, aké sú tvrdé. Potom sa z nich stane „maglajz“.

10. Keďže tvoje RAW torty sa dajú aj zakúpiť, koľko tortičiek, príp. iných dobrôtok stihneš za deň pripraviť?

Maximum, čo som za deň vyrobila, bolo 10 toriet. To je už celkom slušná makačka. Pomaličky si začínam budovať sieť brigádnikov a prvou je moja švagriná. Dôležité je, aby sme si v kuchyni nezavadzali a nemotali sme sa. Som šťastná, že sa mi to s ňou darí.
cokoladovy mousse
 

11. Poprosíme jeden rýchly receptík pre Fitšejkeráčky

Recepty môžete nájsť na mojom blogu www.befresh.sk, no podľa mňa najrýchlejší recept, ktorý netreba nechať tuhnúť a dá sa okamžite jesť je čokoládová pena z avokáda – najlepšie chutí s jahodami.

Čokoládový mousse (2 porcie)


  • 2 zrelé avokáda (na ohmatanie musia byť mäkké)

  • 1/3 hrnčeka kakaového prášku (ja mám raw cocoa powder nesladený z bio obchodu, ale môžte použiť aj karob alebo obyčajné kakao)

  • 12 datlí namočených 2 hodiny vo vode

  • vodu, v ktorej boli datle namočené

  • agávový, prípadne javorový sirup podľa potreby


V miske si rozpučte vidličkou avokáda, aby ste ich nemuseli dlho mixovať v mixéri. Z ďatlí si urobte hladkú hmotu (mixérom), v prípade potreby môžte priliať vodu, v ktorej boli namočené. Pridajte kakaový prášok a avokáda. Urobte hladkú hmotu, ktorú si môžte dochutiť sirupom. Hotovo!
raw dezert s ovocim
Dajte si k tomu jahody, je to božské :-)
fitshaker-raw-recepty-Zuzka-Be-fresh-mala-fotka
Zuzana Frešo
Venujem sa raw dezertom, milujem smoothie a baví ma vymýšľať zdravšie varianty klasických jedál, ktoré sa dajú ľahko integrovať do bežného života. Z tejto záľuby bol najskôr blog a postupne som si vytvorila web. Nájdete na ňom okrem receptov aj rozpis kurzov, kde sa môžete naučiť pripravovať všelijaké sladkosti či raňajkové varianty. Taktiež si môžete pozrieť ponuku raw toriet na objednávku.
www.befresh.sk
https://www.facebook.com/befresh.sk?ref=hl
http://www.pinterest.com/BeFresh_sk/
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.