Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako si poradiť s opúchajúcimi nohami (nielen) v lete?

opuchnute nohy

Opuchnuté, boľavé a ťažké nohy mnoho žien trápi celoročne, ale medzi najkritickejšie mesiace patria práve tie letné a horúce. Najbežnejšie sú opúchajúce dolné končatiny, ale práve v lete vedia potrápiť aj opuchnuté ruky, prsty alebo napríklad aj viečka. Prečo je tomu tak a ako si poradiť s opuchmi (nielen) v lete je téma, na ktorú sa v tomto článku pozrieme.

Voda v tele

Ľudské telo je približne zo 60% tvorené vodou. Podiel vody sa mierne líši v závislosti od pohlavia, veku, množstva telesného tuku atď. Vo všeobecnosti však platí, že voda je jednou zo základných zložiek ľudského organizmu. Vo vysokom percente vodu obsahujú bunky, je súčasťou krvi, čiže sa nachádza v cievach, ale nachádza sa aj v okolí ciev a buniek – v intersticiálnom prostredí. V závislosti od potrieb organizmu a tiež vplyvu vonkajších faktorov sa voda presúva von z buniek alebo smerom dnu do buniek, ale aj do ciev a zas von z ciev. Takéto presuny sú z veľkej časti riadené fyzikálnymi zákonmi, konkrétne hydrostatickým tlakom krvi, onkotickým tlakom bielkovín a priepustnosťou samotných ciev. Zmeny tlakov či priepustnosti ciev môžu byť spôsobené najrôznejšími vnútornými a vonkajšími faktormi.

Prečo vzniká opuch?

Ak samozrejme nehovoríme o asymetrických opuchoch po úrazoch, operáciách, alergiách či uštipnutiach hmyzom, ale o obojstranných opuchoch oboch nôh, rúk, všetkých prstov alebo viečok, tieto vznikajú v dôsledku vnútorných, ale aj vonkajších faktorov. Medzi patologickými stavmi môžu opuchy spôsobiť ochorenia srdca, obličiek, pečene či endokrinného systému, ale opuch dolných končatín sa z patologických stavov najčastejšie vyskytuje pri ochorení žíl – chronickej venóznej insuficiencii. Zmenu pomerov tekutín ovplyvňuje napríklad nadmerný príjem soli, ale aj sacharidov či procesovaných potravín, ktoré sú osmoticky aktívne a „sťahujú“ so sebou vodu, čím spôsobia jej zadržiavanie. Vznik opuchov môžu spôsobovať v neposlednom rade však aj nadváha, dlhodobé státie alebo sedavé zamestnanie (gravitácia), alebo práve extrémne horúčavy.

Kto je na opuchy z tepla najnáchylnejší?

(Nielen) v lete najčastejšie opuchajú dolné končatiny, od prstov, cez členky po lýtka. Na opuch dolných končatín sú náchylnejšie ženy ako muži. Najčastejšie v lete opuchajú nohy ženám, ktoré takéto stavy môžu poznať celoročne, ak vynecháme orgánové ochorenia, z častých stavov najčastejšie opuchy trápia ženy s kŕčovými žilami. Ak vynecháme ochorenia úplne a zameriame sa na stavy, ktoré vieme ovplyvniť jednoduchšie, opuch vzniká najčastejšie vplyvom gravitácie buď pri dlhodobom státí, námahe alebo sedavom zamestnaní. Okrem toho sa uplatňuje nadváha a excesívny príjem soli či alkoholu. Tieto faktory však vedia opuch spôsobiť kedykoľvek, o to jednoduchšie však v lete, kedy vysoké teploty spôsobujú dilatáciu ciev a tiež ich zvýšenú priepustnosť. Voda tak uniká do interstícia kde sa hromadí, čo sa prejaví zväčšením objemu – opuchom ale často aj pocitom ťažkých nôh. Horné končatiny bežne neopúchajú, pri nahromadení rizikových faktorov sa však môže stať, že v teple vám opuchnú aj ruky či prsty.

Ako predísť opuchom z tepla?

Pri ženách, u ktorých sú edémy (opuchy) spojené s chronickými ochoreniami je najlepším riešením, ako im predchádzať, dobrá kompenzácia základného ochorenia. Ak ste však zdravá žena, opuchom z horúčav sa najúčinnejšie vyhnete obmedzením soli, alkoholu či rafinovaných cukrov. Jedálniček prispôsobte letným horúčavám – veľa zeleniny, ovocia, dostatok tekutín. Aj keď sú miešané nápoje príjemnou súčasťou leta, skúsme ich obmedziť, keďže na vznik opuchov môže mať vplyv aj nadmerný príjem alkoholu. Ak máte sedavé zamestnanie, alebo naopak celý deň stojíte, v priebehu dňa sa buď poprechádzajte, urobte si pár drepov a výponov a ponaťahujte si lýtka, vďaka čomu rozprúdite krv. Pomôcť môže aj vykladanie nôh na vyvýšené miesto alebo masáž s chladiacim gélom.

Kedy vyhľadať lekára?

Ako sme spomenuli, edémy vznikajú často ako prejav rôznych systémových ochorení, môže sa tak prejavovať však aj alergia, uštipnutie, úraz či iné závažné až život ohrozujúce stavy. Kedy treba s opuchom radšej vyhľadať lekára?

  • Ak opuch vznikol náhle
  • Ak je opuch jednostranný, často aj spojený s bolesťou, mravčením alebo zmenou farby a teploty končatiny
  • Ak je opuch následkom úrazu
  • Ak je opuchnutý krk či jazyk
  • Ak je opuch nadväzujúci na uštipnutie hmyzom a ste alergička, alebo neustupuje po použití bežných liekov

ZDROJE:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-percentage-of-the-human-body-is-water#why-water-is-important

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/easing-summer-swelling

https://www.usaveinclinics.com/blog/how-to-manage-leg-swelling-in-the-heat/

https://myhealth.alberta.ca/Health/pages/conditions.aspx?hwid=not245134&lang=en-ca

cvicenie pre zeny
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.