Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa zbaviť bolestí pri športe? Účinky tejpovania sú úžasné!

Poznáš kinesiotaping, tejpovanie, či tejping? Kedysi neznáme pojmy sú dnes modernou terapeutickou metódou, ktorú celosvetovo využívajú predovšetkým športovci. Ak si už videla ľudí polepených farebnými páskami po celom tele, tak to je presne ono. Z pozitívnych účinkov tejto metódy nemusia ťažiť len aktívni ľudia, ale aj hocikto iný. Slúži ako doplnok rehabilitácie po úrazoch alebo pri liečbe zlomenín, dokáže urýchliť hojenie, zmierniť bolesti a opuch, podporuje štruktúry súvisiace s kĺbmi a veľa veľa iného. Je však táto metóda vhodná pre všetky vekové kategórie? Ako a kde farebné pásky správne aplikovať? A aký význam majú jednotlivé farby týchto pások? Odpovede na tieto (ale aj iné) otázky sa dozvieš nižšie :-).
V súčasnosti si všímam čoraz viac ľudí okolo seba (hlavne športovcov a ľudí, ktorí sa aktívne venujú určitej pohybovej aktivite) s farebnými pásikmi nalepenými na tele. Asi nejde o ozdobu tela, ktorá prišla aktuálne do módy :-). Čo tieto pásiky vlastne znamenajú a odkiaľ sa zrazu zobrali?
Kinesiotaping vymyslel a vyvíjal chiropraktik Kenzo Kase, D. C v Japonsku v 70-80 tich rokoch minulého storočia. Výrazným medzníkom sa stal rok 2004, kde sme videli farebné pásky na LOH v Athénach nalepené na športovcoch. Kinesiotaping na Slovensku sa tak dostal do podvedomia odbornej či  širokej verejnosti. Kinesiotaping je terapeutická metóda, ktorá využíva jedinečne navrhnutú elastickú pásku. Táto metóda zlepšuje funkciu tkanív, zlepšuje stabilitu a funkčnosť kĺbov, vhodná je aj ako prevencia proti poraneniam…
Viete nám vysvetliť, aké sú ďalšie pozitívne účinky tejpovania?
Správne aplikovaný kinesiotape nadvihne kožu a podkožie. Vznikne takzvané zvrásnenie, zlepší sa tok lymfy a vzniká mnoho pozitívnych účinkov, ako napríklad zmiernenie opuchu, odstránenie bolestí... Fyzioterapeut, alebo iný terapeut, ktorý vie kinesiotape správne nalepiť na základe starostlivo odobranej anamnézy môže farebnú pásku použiť aj na centráciu kĺbov, facilitáciu a inhibíciu svalov, korekciu dysbalančných porúch a iné.
fitshaker_blog_tejpovanie6
Aký význam majú jednotlivé farby tejpovacích pások? A aké farby tejpovanie pozná?
Kinesiotapy sú vyrábané vo všetkých farbách dúhy a účinok majú rovnaký :-).
Je táto liečebná metóda vhodná len pre športovcov a aktívnych ľudí alebo môže pomôcť aj ľudom, napríklad pri bežných bolestiach alebo po liečbe úrazov a zlomenín? Je využitie ohraničené vekom?
Kinesiotape je určený športovcom aj širokej verejnosti. Po úrazoch a zlomeninách je tejpovanie vhodným doplnkom rehabilitácie. Vekom tejpovanie nie je ohraničené, ale nutné je rešpektovať indikácie a kontraindikácie tejto metodiky.
Môže mať táto metóda aj negatívne účinky a ublížiť? Ak áno, akým spôsobom ?
Dôležitá je správna aplikácia kinesiotapu. Pri prvom aplikovaní je vhodné poradiť  sa s fyzioterapeutom alebo lekárom či odborníkom, ktorý ma skúsenosti s tejpovaním. Existujú relatívne kontraindikácie, ktoré sa musia rešpektovať (ako napríklad začervenanie).
fitshaker_blog_tejpovanie5
Určite čitateľov zaujíma správna aplikácia pások. Môže si aplikovať pásku každý sám alebo je treba vyhľadať odbornejšiu pomoc?
Ako sme už spomenuli v predchádzajúcej otázke, správna diagnostika a aplikácia kinesiotapu je dôležitá. Doporučujeme sa prvýkrát poradiť s fyzioterapeutom alebo inými odborníkmi, ktorí absolvovali odborný kurz. Potom niektoré aplikácie hravo zvládnete aj doma podľa videa :-).
Na aké miesta na tele sa pásky aplikujú a ako často by sme mali aplikovanú pásku meniť?
Ideálne je mať nalepený kinesiotape 5 dní, potom doporučujeme deň pauzu, aby si pokožka oddýchla. Pásky môžeme lepiť po celom tele, vyhýbame sa intímnym partiám, podpazušiu a vlasovej časti na hlave. Taktiež pásky nelepíme na porušený kožný kryt, vypuklé znamienka či bradavice, neošetrené úrazy...
Potrebujeme k tejpovaniu okrem farebných pások  aj iné pomôcky?
Nožničky. Pri niektorých aplikáciách tejpovania je nutné použiť podkladové lepidlo, ktoré zvyšuje priľnavosť tejpovacej pásky. Pri odstraňovaní kinesiotapu môžeme použiť aj odstraňovač tejpov.
fitshaker_blog_tejpovanie2
Je využívanie tejpovania časovo obmedzené alebo môžeme rovnaké miesto na tele „tejpovať“ neobmedzene?
Tejpovať môžeme až do odstránenia príčiny, pre ktorú sme sa rozhodli tejpovať. Ak vám kinesiotape odstránil daný problém, neodporúčame to isté miesto znovu tejpovať. Môže vzniknúť závislosť na kinesiotape.
Čitateľov by určite zaujímali aj konkrétne výsledky ľudí z praxe. Viete nám o nich povedať viac?
Výsledkov z praxe je veľmi  veľa. Mnoho odborníkov napísalo o tejpovaní odborné práce či publikácie. V rehabilitácii sa stal kinesiotaping modernou metodikou, kde pozorujeme výsledky už po prvej aplikácii. V športovej medicíne je kinesiotape neodmysliteľnou súčasťou.
fitshaker_blog_tejpovanie1
Za rozhovor ďakujeme Bc. Petrovi Uríkovi z REHASPORT TRADE s.r.o., ktorý ​je partnerom športových terapeutov. V prípade otázok rád odpovie na mailovej adrese: peter@rehasport.sk.
Ďalšie články, ktoré by sa ti mohli páčiť:
Ako si vybrať správnu športovú podprsenku?
Tajomstvo efektívneho tréningu odhalené. Stačí sa vyvarovať týchto chýb.
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.