Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa zbaliť na dovolenku, aby si tvorila menej odpadu?

eko dovolenka

Zdanlivo neexistujúca súvislosť medzi tvojou batožinou a životným prostredím je niečo, čím vieš svoje ekologické myslenie posunúť na ďalšiu úroveň. Od svojho úsilia (volajme to radosť 😊) si dovolenku brať nemusíš, ba naopak – aplikovať ho môžeš aj mimo svojho domova. Spomeň si na to včas − počas príprav na cestu a na mieste činu ti to pôjde oveľa pohodovejšie.

Celá moja rada by sa dala zhrnúť do jednej vety:

Pri balení je dobré myslieť na to, aby si počas svojho pobytu produkovala čo najmenej odpadu.

Predpokladá sa totiž, že ak nezmeníme svoje správanie, cestovný ruch do roku 2050 vygeneruje 251-percentný nárast objemu odpadu! Neviem, ako ty, ale ja do tejto obrovskej kopy rozhodne prispievať nechcem.

dovolenka

Čo teda nesmie chýbať v mojej batožine?

# 1: VLASTNÁ FĽAŠA

Na Slovensku sa každú jednu minútu predá milión plastových fliaš! Pre mňa to znamená milión dôvodov nosiť si vlastnú. Okrem nej som si zvykla vždy nosiť aj termosku. Slamku nepoužívam, ak si však nápoj nevieš predstaviť bez nej, pribaľ si vlastnú antikorovú či bambusovú.
 

# 2: VRECKO

Aspoň jedno. Stlačené a zviazané gumičkou nezaberie miesto a asi sa mi ešte nestalo, že by mi nepadlo vhod – na spontánny nákup čerstvého ovocia alebo zbieranie smetí (po sebe aj druhých).
ako sa zbaliť na dovolenku k moru

# 3: OBEDÁR

Alebo jedna nádobka na jedlo. Ak ju práve nepoužívam na jej pôvodný účel, zbieram si do nej počas celého dňa odpad z jedla, s ktorým sa potom náležite popasujem. Buď nájdem miesto, kam ho bez výčitiek svedomia uložím (nádoba na to určená, prípadne priamo kompost), alebo ak je možnosť, na zvyšok pobytu ho zmrazím a doma vyriešim tak ako zvyčajne.
 

# 4: PRÍBOR

Zíde sa ti, ver mi. Existujú rôzne vychytávky, bambusové či kempingové príbory, no ak takú nemáš, úplne stačí aj tvoj z domu. Vyhneš sa množstvu jednorazových plastových príborov.

menejodpadu

# 5: POHÁR

Ten ocenia najmä tí, ktorí cestujú autom. Dnes už na pumpách nikoho neprekvapí, keď požiadaš o to, aby ti kávu dali do vlastného pohára. Na niektorých ťa za to dokonca odmenia.
 

# 6: PLÁTENNÁ VRECKOVKA

Vždy a všade!
 

# 7: VLASTNÁ KOZMETIKA

To znamená tuhé mydlo, tuhý šampón, zubná pasta v prášku. V prvom rade si chcem so sebou zobrať to, na čo som zvyknutá, čoho zloženie poznám, viem, že je zdravé pre mňa aj prírodu, a zároveň viem vďaka tomu uplatniť prvé pravidlo zero-waste pyramídy: odmietnem kozmetiku, ktorá sa v malých plastových baleniach núka v ubytovacích zariadeniach. Viem totiž, že je len veľmi malá šanca, že obaly od nej poputujú na recykláciu. Tuhá kozmetika má aj praktickú výhodu: doma si odkrojím len potrebné množstvo, zaberá tak minimum miesta.
ako sa zbaliť na dovolenku

# 8: MORSKÁ HUBKA

Jednorazové tampóny na odličovanie nepoužívam už roky (odvtedy doma v kúpeľni nemáme kôš) a postupne som z látkových prešla k, aspoň pre mňa, objavu roka: morskej hubke. Používam tú istú už druhý rok a stále slúži rovnako dobre. Po použití len vyžmýkam a nechám vyschnúť. V porovnaní s tampónmi zaberie oveľa menej miesta.
 

# 9: MENŠTRUAČNÝ KALÍŠTEK

Ak kalendár napovie 😊.
menštruačný pohárik
Aj vďaka týmto drobnostiam dopredu zredukuješ množstvo odpadu, ktoré by si inak počas svojej dovolenky s najväčšou pravdepodobnosťou vyprodukovala. (Ak budeš mať vlastnú fľašu na vodu, nepotrebuješ si predsa kupovať každý deň novú). Samozrejme, určite nejaký ten odpad predsa len za sebou zanecháš. Nemusíme byť dokonalí, snažme sa však byť o niečo lepší ako včera – alebo ako pri poslednej dovolenke.
 
Nezabudni sa na dovolenke čo najviac hýbať. Ak chceš k bežnému pohybu pridať aj cvičko, stačí, ak si zapneš napr. program FIT IN 15 MIN hocikde na mobile/tablete či počítači a venuješ 15 minút cvičeniu. 
online cvičenie
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.