Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa vyliečiť z prechladnutia bez liekov?

Tiež sa vám už niekedy stalo, že prišiel deň voľna, víkend alebo čas dovolenky a práve vtedy ste ochoreli? Prečo sa choroba často objaví práve v deň, keď už si môžeme naozaj odpočinúť? Možno je to preto, že telo už dlhšie fungovalo na maximum, potlačovalo únavu, možno aj emócie, a nedopriali sme si dostatočný pravidelný oddych, čas pre seba, či čas pre zvnútornenie sa. To sa stalo aj mne pred dvoma týždňami.

V piatok na obed som sa necítila vo svojej klasickej energii a išla som si radšej domov ľahnúť. Zmerala som si teplotu a na moje prekvapenie teplomer ukazoval 38,5. Naviac ma už od rána bolelo hrdlo a bolesť sa ešte zväčšovala. Hneď som vedela, čo sa deje – som vyčerpaná.
V minulosti by mi nabiehali myšlienky typu: “nemôžem si teraz dovoliť by chorá”, “musím byť čo najskôr opäť fit!”, “kde a ako som mohla ochorieť?!” No teraz som to videla veľmi jasne. Celý týždeň som mala okrem cvičení (čo je moja práca) príliš veľa stretnutí s ľuďmi, nadmerne veľa rozhovorov a príliš veľa energie som smerovala von. Napriek tomu, že som cítila, že všetko čo robím je zmysluplné a obohacujúce, nepodarilo sa mi nájsť si v týždni plnohodnotný relax pre svoje telo. A tak ma teda v piatok nekompromisne zvalilo do postele. Nemala som na výber. Cítila som sa ťažká a unavená. Vedela som, že potrebujem ležať a potrebujem byť sama. A tiež som vedela a cítila, že – nepotrebujem lieky.
Celý piatok aj v sobotu som preležala v horúčke. Nebrala som žiadne paraleny, panadoly ani nič podobné. Horúčka znamená, že telo s chorobou bojuje ako môže, a práve naopak ako by sme predvídali – po podaní lieku na zníženie horúčky sa môže stať, že sa nám liečenie z choroby predĺži.
Čo som teda robila?
1. Dopriala som si veľa kvalitného spánku a času osamote! (Netrávila som vôbec čas pred telkou a pri internete!!!)
fitshaker_blog_choroba_1
2. Papala som samé fajnotky:

  • granátové jabĺčka (sú zdrojom vitamínu C a majú vraj mimoriadny obsah antioxidantov)

  • zázvorový čaj (má protizápalový účinok, antimikrobiálne aj anitvírusové účinky)

  • cesnak a cesnakové hrianky (antibiotický účinok),

  • šťavu z kyslej kapusty,

  • pomaranče a jabĺčka (kopec vitamínov).


fitshaker_blog_choroba_fotka2
3. Každý večer som kloktala teplú slanú vodu s pár kvapkami klinčekového éterického oleja (Doterra).
4. A kontemplovala som nad sebou, nad tým, ako som fungovala posledné dni.
No a to je všetko! V nedeľu som bola fit.
Pre istotu som ešte nikam nešla, oddychovala som a už som aj trošku komunikovala s blízkym okolím. Večer som si zacvičila jógu, spravila som si čaj z materinej dúšky a šla som včas spať. V pondelok ráno som v plnom zdraví nabehla na pracovný režim a mohla som sa plne sústrediť na ľudí, ktorých som stretla na cvičeniach či medzi nimi.
fitshaker_blog_choroba_3
Byť prechladnutý, mať nádchu, horúčku, bolesť hrdla - nie je nič hrozné. Avšak musíme byť k sebe všímavý, čo nám telo chorobou naznačuje. Nemusíme hneď automaticky brať lieky, aby sme potlačili príznaky choroby!
Telo je totiž veľmi múdre, má schopnosť sa vyliečiť samé, len mu v tom musíme pomôcť:

  • tým, že mu doprajeme skutočný pokoj, oddych a veľa spánku (žiadna telka a internet – resp.minimum).

  • dostatok kvalitného ovocia a zeleniny – odporúčam granátové jablko, ružičkový kel, kyslú kapustu, cesnak, zázvor

  • piť čajík a vodu (ani veľa, ani málo).

  • zvnútorniť sa – teda nechať si čas sám pre seba, zamyslieť sa nad tým, ako som fungoval/a posledné dni či týždne, aké emócie som v sebe živila či potlačovala, aké situácie sa mi diali v poslednom období, a pod.

  • prijať sa – akceptovať situáciu, to že som chorá a (ak som na to prišla) aj to, prečo som chorá.


Ak chcete aj vy ku svojej chorobe pristúpiť inak, môžete sa inšpirovať napr. českým holistickým lekárom Mudr. Jánom Hnízdilom alebo knižkou Joela Fuhrmana, M.D – Superimunita.
Veľa zdravia a vnútornej i vonkajšej pohody! :-)
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.