Ako poraziť únavu počas leta? Daj si toto 10-minútové cvičenie!

Je horúce leto a mnohým sa zdá, že cvičiť v takomto počasí je to posledné po čom túžia (i keď si myslím, že to určite neplatí pre fanúšikov Fitshakera ;-)). Častou chybou u väčšiny ľudí s týmto postojom je presvedčenie, že cvičenie musí byť podanie nejakého veľkého výkonu, na ktorý si musíme vymedziť aspoň hodinu, možno dve, počas dňa (a to sa nám možno nie tak ľahko podarí). Opak je však pravdou. Aj 10-minútové cvičko často dokáže zázraky :-)!

Toto leto je extrémne teplé, a aj keď ja som “večná zimomriavka” a teplá mi vyhovujú, aj na mňa je štyridsať stupňov proste veľa. A častejšie ako inokedy sa mi teraz stáva, že sa zrazu cítim veľmi unavená a vyčerpaná. Možno to poznáte tiež. Okrem spätnej seba-kontroly, či naozaj pijem dosť vody a mám dostatočný príjem minerálov a energie, mám už overenú metódu. Možno sa zdá paradoxná, ale ak sa cítiš unavená, najlepší trik pre telo je – krátke cvičenie. Nemusíš sa do neho ani špeciálne nútiť, lebo trvá len 10 minút. Môžeš si nájsť hocijakú svoju krátku zostavičku alebo strečing, ktoré tvoje telo príjemne rozhýbu.

Moja krátka séria, ktorá ma vždy preberie (či už je to únava alebo ťažké ráno):

Najprv, keď som unavená (a teda cvičiť sa mi nechce) – viem, že na mňa funguje, že sa len premiestnim na karimatku, ľahnem si na ňu a minútu len ležím a začnem trošku hlbšie dýchať. A potom začnem krátku sériu siedmich cvikov, ktoré sú naozaj jednoduché, a aj preto sa mi začne chcieť :-). Tu sú:

1. natiahneme zadné stehná: jednu vystretú nohu zdvihnem kolmo na strop, druhú držím vystretú nad zemou (predstavuj si, že ťa niekto za tie nohy ťahá a chceš nohy čo najviac vystrieť), po chvíľke vymením nohy.

fitshaker_blog_letne_cviky1

2. uvoľníme chrbticu: pravé chodidlo vyložím na koleno ľavej (vystretej) nohy a spustím nohy doľava, rozpažím paže a pozriem doprava, chvíľku vydržím v tzv.rotácii a potom vymením na druhú stranu; spodný chrbát by sme mali odlepiť od zeme a obe lopatky by zároveň mali ostať na zemi.

fitshaker_blog_letne_cviky2

3. posilníme sedacie svaly: nohy dáme na šírku bokov, ruky vedľa tela. Zodvihneme zo zeme zadok tak, že od kolien po ramená je telo v jednej pevnej rovnej línnii. Teraz zodvihneme pravú nohu kolmo na strop a udržíme pozíciu 30 sekúnd, potom zopakujeme to isté s ľavou nohou. Nezabudni pravidelne a hlboko dýchať.

fitshaker_blog_letne_cviky3

4. posilníme brušné svaly: nadýchnem sa a pritiahnem kolená ku hrudníku a potom s výdychom natiahnem ruky šikmo za hlavu a nohy šikmo dopredu (po celý čas máš lopatky nad zemou a pohľad smeruješ na svoje brucho. Najdôležitejšie je udržať po celý čas spodný chrbát prilepený do zeme pomocou brušných svalov.

fitshaker_blog_letne_cviky4a

fitshaker_blog_letne_cviky_4b

5. posilníme chrbát: ľahneme si na brucho, paže dáme dozadu pozdĺž tela, nohy na šírku bokov. Hlavu, hrudník, paže a nohy zodvihneme nad zem, dýchame a pokúsime sa vydržať v pozícii 20-60 sekúnd.

fitshaker_blog_letne_cviky5

6. “strecha” je energizujúci cvik, naviac pozbudzuje trávenie a je výborná pre chrbát. Dáme sa na dlane a na chodidlá, zdvihneme zadok hore, dlane tlačíme do podložky tak, že sa snažíme vystrieť chrbát (môžeme mať nohy trochu pokrčené v kolenách, alebo sa snažíme celé nohy vystrieť a prilepiť päty do zeme, chrbát však musí byť vystretý) – vydržíme v polohe 1 minútu.

fitshaker_blog_letne_cviky6

7. uvoľníme celé telo – v polohe dieťaťa: sadneme si na päty, paže natiahneme dopredu a čelo si položíme na zem – vydržíme minútku a zhlboka dýchame.

fitshaker_blog_letne_cviky_7

Takáto krátka 10-minútovka nabudí nenáročným spôsobom tvoje telo a rozprúdi v ňom energiu. Na mňa to naozaj funguje, vyskúšaj aj ty ;-).

 

Oveľa viac cvičení (nielen) na tieto letné dni nájdeš na www.fitshaker.sk. Zacvič si s nami ešte dnes :-)!

Andrea Peniaková

Článok bol pridaný dňa 05/08/2015 a zaradený do kategórie: Cvičenie   |   Autor: Andrea Peniaková

Komentáre