Ako cvičiť jogu naozaj správne? Vyhni sa týmto 6 najčastejším chybám!

Joga zažíva snáď najväčší “boom” svojich čias. Teda aspoň na Slovensku… lebo jej korene siahajú tak hlboko, kedy Slováci ešte o jogamatke ani len nepočuli. Ak ju chceš cvičiť dobre a rada, treba si v nej nájsť systém, pravidelnosť a trpezlivosť. Čo musíš vedieť na začiatok? Ktorých chýb sa ľudia pri cvičení najčastejšie dopúšťajú a ako sa ich vyvarovať?

1. Ignoruješ svoje telo

Obrazne povedané, chceš zaradiť štvorku, a pritom si sa ešte ani nerozbehla. Ak máš signály, ktoré ti napovedajú, že to, čo robíš, robíš veľmi rýchlo, zastav sa. Ego ti dá pekne zabrať. Predstavuje pevnú súčasť človeka, no nemalo by ťa prevalcovať. Robiť jogu znamená absolvovať dlhý a náročný proces, ktorý ťa posúva vpred iba malými krôčikmi. Ak nemáš ešte potrebnú silu, ani ohybnosť, pokračuj. Dostavia sa. No cez bolesť ani utrpenie to nepôjde. Zapamätaj si zlaté pravidlo – menej je viac.

2. Nedýchaš. Správne dýchanie pri joge je dôležité

Správne. Teda, takmer správne. Nedýchať sa nedá. No v joge platí dvojnásobne, že dych je prvoradou a najdôležitejšou súčasťou jogovej praxe. Dýcha sa nosom a nádych má rovnakú dĺžku ako výdych. Jednotlivé pozície kopírujú tvoj dych a snažia sa do neho trafiť. Zo začiatku je veľmi ťažké sústrediť sa na dych, keď nevieš, čo bude nasledovať. Výdychmi sa do pozície dá dostať oveľa hlbšie – stačí sa na ne sústrediť. Zhlboka dýchať do pľúc je základným kameňom jogy. Preto sa o to snaž čo najviac.

joga

3. Berieš jogu len ako cvičenie

Ak robíš jogu, kupuješ si chtiac-nechtiac kompletný balíček. Znamená to, že nielen cvičíš, ale aj medituješ a relaxuješ. Tieto súčasti sa nedajú od seba oddeliť. Možno si to neuvedomuješ, avšak pôvodná joga z Indie sa chápala ako životný štýl. Každodenná rutina sa nerobila za doprovodu hudby, vonných sviečok či kadidiel. Práve naopak. Všetky zmysly sa koncentrovali dovnútra človeka. A tak by si si to mala osvojiť aj ty. Joga je priestor pre teba, pre tvoje ja.

4. Fixuješ sa na svojho inštruktora jogy

Joga sa cvičí najlepšie ráno, pár minút po zobudení, v určitých po sebe idúcich pozíciách. Ideálne je mať stále rozloženú podložku pri posteli. V tichu, v pokoji a každý deň ráno na nej cvičiť. Jej rytmus a dokonale prepracovaný systém má svoj zmysel. Učiteľ, resp. moderne, inštruktor jogy, je len pomocníkom na tvojej ceste za jogou. Ak si závislá od jeho prítomnosti, nerobíš jogu precízne. Iste – moderovaná hodina pomôže začiatočníkom, aby si rýchlejšie osvojili jednotlivé pozície, avšak cvičiť ich by si mala zvládnuť sama bez asistencie. Inak sa prepínaš do módu autopilota a joga sa ťa dotkne iba minimálne.

fitshaker-blog-joga2

5. Nechceš si modifikovať pozíciu

Neporovnávaj sa s ostatnými. Nezabudni, že na hodine jogy si najdôležitejšia ty a nie susedka, ktorá si vie dať nohu za hlavu. Nie, to skutočne nie je poslaním jogy. Ohybnosť môže byť daná geneticky, dá sa však postupne získať. No dovtedy si pozíciu alebo ásanu môžeš upraviť do ľubovoľne príjemnej verzie, ktorá nebolí, neťahá a dovoľuje ti plynule dýchať. Dobrý a skúsený inštruktor jogy ti ukáže, ktorá verzia je pre teba optimálna. Možno ti určité pohyby neodporučí, preto nezúfaj a buď trpezlivá. A ver učiteľom s viacerými certifikátmi z overenej jogovej školy.

6. Zvolila si si nesprávny typ jogy

Aj toto môže byť kameňom úrazu. Časy, kedy sa cvičil len jeden typ jogy, sú dávno preč. Starú školu nahradili moderné štýly, v ktorých má problém orientovať sa aj dobre ostrieľaný jogín. Odporúčam, aby si si daný typ hodiny overila a niečo málo preštudovala – nie každý môže byť pre teba vhodný. Tiež si daj pozor, či ide o pokročilú hodinu alebo lekciu pre začiatočníkov. A čo sa najviac osvedčilo, nechaj si poradiť od druhých. Referencie z vlastnej skúsenosti oceníš viac ako päť hviezdičiek na profi web stránke.

exercise-1581583_1280

Vedela si o tom, že jogu s profi trénerkou si môžeš zacvičiť aj cez naše videá? Stačí sa len zaregistrovať, rozprestrieť jogamatku doma pred telkou a môžeš sa pustiť do cvičenia. Skvelé však :-)?

 

Alebo si vyber niektorú z týchto zostáv a skús si precvičiť tú:

Joga pozície vhodné na každý deň. Chceš ich spoznať?

Joga na naštartovanie spomaleného metabolizmu – skús týchto 8 cvikov

Joga cviky vhodné počas menštruácie, ktoré pomôžu odstrániť kŕče

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 03/09/2016 a zaradený do kategórie: Cvičenie   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre