1. Príroda – náš priateľ
2. Aktívny oddych a spánok
Ak si zamestnaná a väčšinu času tráviš v práci, určite Ti prídu tieto rady ako zbytočné. A máš pravdu. Energie nie je v tehotenstve nazvyš, a preto je po celodennom zhone najlepším oddychom kvalitný spánok. Ten prinesie regeneráciu síl kvalitnejšie ako napríklad státie v kuchyni nad super chutným novým jedlom.
Počúvaj svoje telo, ale snaž sa ho tiež sem-tam presvedčiť, že striedanie aktivity a pasivity je na prospech.
3. Cvičenie a pohyb
Telo si samé pýta, na čo bolo navyknuté. A ak si sa nevenovala žiadnemu pohybu, teraz by mohla prísť tá správna motivácia trochu posilniť panvové dno a aspoň prechádzkami rozhýbať krvný obeh – mysli na to, že Ti to môže uľahčiť priebeh tehotenstva, predísť krvným zrazeninám z dlhého sedenia a v konečnom dôsledku dostať sa do lepšej kondície pred pôrodom.
4. Kvalitná strava a občas i nejaký prehrešok
A aby zážitok bol dokonalý, dám si len trochu, aby som sa nabudúce mala na čo tešiť a bez výčitiek svedomia si aj inokedy dať čokoládu, zmrzlinu, koláčik, či nejaký rezeň. Ak by sme s našimi chuťami bojovali, ony nás v stave, kedy o mnohom rozhodujú hormóny, dobehnú. Preto sa s nimi spriateľme a držme sa pravdy našich starých materí – z každého rožka troška.
Čo-to o mýtoch v stravovaní počas tehotenstva sa môžete dočítať aj v mojom predchádzajúcom článku na fitshakeri TU
5. Dobrá hudba
Určite si už počula o vplyve Mozartových skladieb na náladu dieťatka, ba dokonca na jeho budúcu inteligenciu. Ak však nie si fanúšikom klasickej hudby, dopraj svojim ušiam takú hudobnú vlnu, ktorá prináša dobrú náladu Tebe. Tá sa určite prenesie aj na bábätko.
6. Priatelia
Ale nezabúdajme popri tom, že priatelia, ktorí nie sú rodičmi, nám stále majú čo povedať. A my sme tu pre nich. Pestujme si vzťahy, ktoré nás vzájomne obohacujú. A nakoniec, nikdy nevieme, či ten človek, s ktorým sme tak často rozoberali ekonomickú situáciu krajiny, nám nedá podnet napr. na dobrú knihu o výchove detí.
7. Vhodná kniha a literatúra
Všade vidím reklamu na nový bestseller o masovom vrahovi a mám pocit, že musím za každú cenu byť in? No, ak mi to prinesie dobrý pocit a radosť... Ľahšia, citlivejšia (nemusí byť práve najromantickejšia) literatúra mi však asi prinesie viac pohody.
Prežime si s hrdinami ich príbehy, po pôrode na to istý čas nebude veľa príležitostí.
A občas hoďme zrak aj do dennej tlače, aby sme boli aspoň trochu v obraze a aby návrat od plienok do bežného kolotoča nebol príliš strmý.
8. Študujme
Ak sme počas tehotenstva zapojené v pracovnom tempe, ide to akosi automaticky. Ale ak sa napríklad ocitneme v situácii, že jedna materská/rodičovská dovolenka beží a ďalšie bábo je na ceste, môžeme využiť tento čas na prehĺbenie kvalifikácie alebo na začatie niečoho úplne nového, čo nás v pracovnom rytme nenapadne alebo sme nemali čas na vybočenie zo zabehnutých koľají. Práve toto obdobie tým časom môže byť.
Nevravím, že je ľahké skĺbiť starostlivosť o dieťa a domácnosť popri prežívaní tehotenských nevoľností, ale dá sa to. A ten pocit, že si prekonala sama seba, svoje predsudky a výhovorky, je na nezaplatenie. Stojí to za to! Času totiž nebude nikdy dosť a žiaden čas nebude tým najvhodnejším.
Krásne tehotenstvo!
Pre teba, budúca mamička, vyberáme aj tieto články:
Poradíme ti ako mať krajšie tehotenstvo a lepší pôrod cvičením jogy
Tehotenstvo a cvičenie? Aké cviky sú vhodné, čomu by si sa mala vyhnúť a čo ti, naopak, pomôže, ti poradí Lea Vršecká.
Cvičiť alebo necvičiť intervalové cvičenia počas tehotenstva? To je otázka
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.