Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 zaručených tipov ako schudnúť už navždy... od trénera Tomáša

Ahojte milé Fitšejkeráčky (a možno aj nejakí Fitšejkeráci)! Ja som Tomáš a dnes pre vás píšem článok, pomocou ktorého sa vás pokúsim trochu lepšie vyzbrojiť na cestu za vysnenými postavami. Predpokladám, že na každú ženu, ktorá sa pokúša pribrať existuje 9 841 žien, ktoré sa pokúšajú schudnúť. Veď to poznáte aj samé, či už je to len pár vianočných kilečiek, alebo je to kumulovaných niekoľko desiatok kilečiek z predošlých pätnástich Vianoc, Veľkých nocí, narodenín, rozchodov, povýšení v práci, víkendov a tehotenstiev. Skrátka, skoro každá z vás by chcela na svojej postave zhodiť nejaký ten tučík a spevniť nejaký ten svalík. Nechcem vám tu sľubovať univerzálny návod ako z tele-shoppingu, len sa s vami podeliť o pár dôležitých myšlienok, ktoré sa vám môžu zísť. :)

1. Naučte sa mať rady, čo robíte. Keď to nejde, tak to nerobte!

Tento bod je mimoriadne dôležitý azda pre všetky oblasti života a pre snahu schudnúť jednoznačne tiež. Ako tréner sa stretávam s rôznymi ľuďmi a spoločným menovateľom všetkých, ktorí dosiahli najlepšie výsledky je vždy to, že ich to baví, chodia tam radi a netvária sa, že prehrali stávku, tak teraz musia so mnou trčať v posilke. Nikdy, nikdy, nikdy by ste nemali použiť frázičku: "Musím ísť cvičiť, lebo...".
Nemusíte ísť cvičiť. Čím viac budete do svojho života vnášať pocity, že niečo musíte robiť, že niečo vás vrcholne nebaví, ale aj tak sa premáhate, tým horšie všetko pôjde. Stav mysle je brutálne prepojený so všetkými pochodmi v tele, no a keď si privádzate negatívne stavy mysle, chudnutie vám pôjde veľmi ťažko.
Skúste sa na to pozrieť takto:
"Musím ísť cvičiť?
Nie, nemusím.
Pôjdem cvičiť?
Pôjdem, lebo by som sa chcela lepšie cítiť, lepšie vyzerať, a navyše je to aj celkom sranda, keď prekonám tú úvodnú nechuť."

Náš mozog je niekedy tak trochu debílek, no keď mu všetko pekne vysvetlíme a dookola mu to vysvetľovať budeme, on pochopí a začne spolupracovať. No a to cvičenie skrátka budete mať rady! A ak ho ani časom nezačnete mať rady, tak zmeňte cvičenie. Existuje kopec rôznych typov cvičení, kopec trénerov a aj na Fitshakeri máte veľa možností, aké cvičenie zvoliť.
fitshaker_blog_ako_schudnut2
 

2. Zameriavajte sa viac na výkon, ako na snahu schudnúť

Máme tu nový rok, možno aj k vám dorazilo osvietenie, ktoré vám velí viac sa hýbať a zmazať všetky stopy Vianoc. Nech sú tie pózovania na dovolenke zbavené starostí z toho, ako sa natočiť, nech tam nie je žiaden faldík. Tak sa rozhodnete začať makať, normálne sa na to aj tešíte a pustíte sa do toho! A to je super, keď sa tešíte, znamená to, že bod číslo 1 ste zvládli:)
No problém nastáva, ak z cvičenia spravíte honbu za pokladom Nílu, kde poklad Nílu znamená chudnutie, chudnutie, a zase raz chudnutie. Ide o to, že ak ste sa rozhodli cvičiť výhradne preto, lebo chcete schudnúť, tak je to trošku problémik. Očakávania, nervozita, koooľko som schudla, ide to vôbec dole? Všetko je to strašne stresujúce, a ako sa môžete dočítať aj v iných mojich článkoch, stres je asi najhorší spoločník, akého si môžete vybrať. Stres vás zničí, zoderie z kože, a to už ani nehovorím ako priamo vám bude inhibovať snahu schudnúť, napríklad kvôli, toľko spomínanému, kortizolu.
Cvičte pre radosť, cvičte kvôli zdraviu, snažte sa robiť v cvičení pokroky a chudnúť budete jedna radosť! Tešte sa z toho, že schodisko v bytovke sa pre vás stáva hračkou. Tešte sa z toho, že ste predtým nevedeli spraviť žiaden klik a teraz zmáknete tri! Tešte sa z toho, že hoci pri prvom cvičení na Fitshakeri sa z vašej izby ozývali divné zvuky ako pri párení tura domáceho, dnes to zvládate s úsmevom a po skončení si dáte ešte 50 drepov. A ide to! Váš výkon sa posúva a vy priam vyhľadávate možnosti, ako ten výkon ešte posunúť. Vždy sa to dá posunúť. A nech vás neodradí, že niekedy to proste nepôjde, skúsite znovu a znovu a pôjde to. Cítite sa oveľa lepšie, oveľa zdravšie, vitálnejšie a vytvárate tak vo svojom tele tie najvhodnejšie podmienky, aby ste chudli!
fitshaker_blog_ako_schudnut_progres2
 

3. Neriešte tak tú váhu

Cvičíte už povedzme mesiac, ste plné života entuziazmu, neviete sa dočkať ďalšieho cvičenia a na to, že dnes sa prekonáte ešte o kúsok a dáte ešte 10 drepov navyše. Výborne, bod číslo dva ste zvládli tiež:) Aj sa vám zdá, že ste normálne niečo schudli, nohavice sú hádam aj trochu voľnejšie. Tak sa rozhodnete, že si to overíte na váhe a zrazu baaaam, hmotnosť sa ani nepohla...amen-tma. Vo vašej hlave sa odohráva niečo ako simulácia konca sveta. Tak makáte tvrdo, aj vás to baví a toto má byť odmena? Skôr, ako by ste váš nový fit-život zavesili na klinec, čítajte ďalej:)
Hmotnosť dospelého človeka sa mení v troch parametroch: voda, aktívna svalovina a tukové tkanivo.

Po prvé:

Vaša kúzelná váha vám nepovie, čoho z týchto troch parametrov máte viac či menej či rovnako. Keď veľmi chcem, viem vám ešte dnes schudnúť 3-4 kilá. Ak sa vám teraz rozsvietili očká, asi vás sklamem. Dám si pár kôl sauny, vypotím pár litrov vody a ta-daaaaaa. Potom sa napijem a som tam, kde som bol:) Navyše, hmotnosť je dosť premenlivá a mať 1-2 kilá hore-dole behom dňa nie je neobvyklé. Obzvlášť u žien, kedy sa hmotnosť často mení aj v závislosti od štádia mesačného cyklu.

Po druhé:

Verte tomu, že sa tie parametre rozhodne menia, keď poctivo cvičíte! 60 kilové telo ženy, ktorá necvičí vyzerá diametrálne odlišne od 60 kilovej ženy, ktorá cvičí. Obzvlášť zo začiatku, kedy z nič-nerobenia prechádzate do aktívneho cvičenia, svaly reagujú rastom a vy tak môžete, behom mesiaca-dvoch, vytvoriť aj pár kilogramov svaloviny (mladšie baby určite vytvoria svaly ľahšie ako staršie). Takže, ak máte 2 kg svalov navyše a stratili ste 2 kg tuku, hmotnosť sa nezmení.

Po tretie:

Obávané svaly! Zistil som, že prízvukovať to, čo sa chystám, musím ešte veľa krát. Nikdy nebudete vyzerať ako svalnaté kulturistky. Jedine v týchto prípadoch, tak vyzerať môžete: beriete steroidy alebo cvičíte dlhé roky so snom stať sa kulturistkami alebo máte zvýšenú hladinu testosterónu (čo by ste si asi všimli). Tých pár svalíkov, čo vytvoríte sú sotva viditeľné, akurát vám vyformujú ideálne krivky, a to najdôležitejšie: pomáhajú vám chudnúť. Čím viac svalov človek má, tým viac si pýtajú energie, tým viac budete chudnúť tuk. Takže vôbec sa nemusíte obávať ani ťažkých činiek, bez obáv s nimi cvičte.
fitshaker_blog_ako_schudnut_cvik2
 

4. Nepodliehajte čarovným diétam

Cvičíte ako dračice, začínate vyzerať super, váhu ste doma nechali len, aby ste si odvážili batožinu pred odletom. Super, bod číslo tri by sme mali:) No, ale pri tom všetkom sa k vám dostalo od známej, že americkí vedci dlhé desaťročia pracovali na novej super-diéte, ktorá teraz dorazila na Slovensko. Aj Kim Kardashian, aj jej strýko a sesternica na nej fičia a nevedia si ju vynachváliť. Uaaaa, to musíte vyskúšať, však? Aaaale, nemusíte a nerobte to, preboha:) Ako ste sa mohli dočítať v članku, "Pár slov o stravovaní", ak dočasne upravíte svoju stravu na mesiac-dva, tak tým veľa nezískate. Usilujte sa implementovať zmeny v stravovaní pomaly, postupne, ale trvalo! Len a len vtedy budete krásne, štíhle a zdravé celý život a nie dva mesiace.
fitshaker_blog_ako_schudnut_cvik
 

5. Nehľadajte zázračnú pilulku

Bavíte sa cvičením, usmievate sa, váhu neriešite, stravu riešite. Čo viac si priať? Aj bod štyri máme:) No a zrazu k vám príde Morfeus z Matrixu, v ruke drží dve tabletky a vraví: "Ak si vyberiete tú modrú, budete sa snažiť cvičiť aj naďalej, budete neustále prekonávať svoj komfort a budete sa cítiť skvelo. No ak si vyberiete tú červenú, svoj komfort už nikdy nemusíte prekonať, môžete kysnúť celý život a budete chudnúť rovnako." Ktorú si vyberiete? Poradím vám. Za prvé, Morfeus vás zapálil a červená tabletka neexistuje. Za druhé, ak by aj bola, čo už je len na tom vzrušujúce a zábavné, dostať sa k niečomu bez práce a skvelého pocitu zadosťučinenia?!
Ono, suplementy nie sú zlé. Určite vám dobrý spaľovač alebo taký L-karnitín môžu trochu pomôcť. Treba si však uvedomiť, že názov "suplement", teda "doplnok" nie je náhodný. Je to len doplnok k vášmu úsiliu. Nespraví bez vašej pomoci takmer nič. A navyše, neodporúčam suplementy takéhoto typu hneď, keď začínate cvičiť. Zo začiatku telo reaguje vynikajúco aj bez pomoci suplementov, tie sa vám potom môžu hodiť neskôr, za pár mesiacov. Ak by ste s nimi začali ihneď, zbytočne vyčerpáte ich potenciál a v čase, kedy by sa vám skutočne hodili, nezareagujete na nich už tak dobre.
Tak, snáď ste to zvládli až do konca, a snáď som vám aj v niečom pomohol a inšpiroval vás:)
Tomáš (tomasgibej.sk)
fitshaker_blog_ako_schudnut
Zdroj obrázkov: flickr.com
Ďalšie motivačné články, ktoré ťa presvedčia o tom, že cvičenie je super:
Ivana a jej premena: Schudla 25 kg a tým nekončí. Chce byť fitnesska!
Poďme čarovať s tvojou postavou - rady od fitness trénera Mateja
Ako dosiahnuť vysnívanú postavu
 
Chceš cvičiť s trénermi, ale najpohodlnejšie sa cítiš doma? Žiadny problém. Zaregistruj sa na fitshaker.sk a vyber si profesionálne videá presne pre teba. :)
Tomáš Gibej
Redaktor vo Fitshaker

Som osobný tréner vo fitku piatym rokom. Baví ma všetko, čo môže zlepšiť kvalitu života a baví ma písať moje myšlienky vlastným štýlom. Na fitshaker.sk píšem, nech mám radosť, že niekomu z Vás možno pomôžu práve moje slová.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.