5 tipov ako nájsť to správne hobby, svoju vášeň a dať každodennosti väčší zmysel

Poznáš ten pocit, keď všetko sa zdá byť v podstate fajn, no aj tak zažívaš akúsi nezáživnú rutinu, stereotyp a nevieš, čo by si vo svojom živote zmenila? Niekedy možno netreba robiť hneď obrovské zmeny, stačí “len” zaradiť do svojho života niečo, čo nás skutočne napĺňa. Nájsť to správne hobby. Vieme však ako na to? Vieme, čo skutočne potrebujeme, aby náš život dostal väčšiu šťavu a možno viac zmyslu?

Predtým, ako ponúknem niekoľko tipov, poviem niečo o sebe

Moja práca je niečo, čo mi dáva zmysel a čo ma baví. Avšak, pred pár rokmi som sa ocitla v stave, kedy som sa zbadala, že je to pre mňa aj akási pasca. Tým, že som považovala moju prácu za niečo zmysluplné, som sa zabudla “nabíjať” aj inými aktivitami. (U niekoho je to práca, u niekoho rodina, alebo len každodenná rutina, v rámci ktorej možno stratíme napojenie na svoju osobnú kreativitu a vášeň.)

Áno, chodila som v týždni do sauny, cez víkendy do prírody, stretávala som sa s kamoškami. Ale – začalo mi chýbať ešte niečo viac. Objavil sa pocit prázdna a túžba priniesť viac niečoho “šťavnatého” do môjho života. Niečo, čo by ma vyživovalo, nabíjalo a rozvíjalo zároveň.

hobby

Začalo obdobie hľadania: čo vlastne chcem v sebe podporiť a rozvíjať? Aké aktivity mi prinášajú radosť?

Spomenula som si, že od malička milujem tanec, no nikdy som to v sebe štrukturovane nerozvíjala. Na narodeniny som si poprosila hodiny salsy a teraz je to už viac ako rok, čo pravidelne chodím na salsu a bachatu. Moje zanietenie pritiahlo aj môjho partnera (čo sa zdalo na začiatku nemožné :-)) a toto hobby nakoniec prinieslo viac zmyslu a vášne do každodennosti nielen mne, ale aj nám spoločne. Toto spustilo ďalšie pátrania a teraz sú v mojom pravidelnom týždennom harmonograme zahrnuté okrem tanca aj španielčina, arteterapia, poézia, playfight a posilka.

Možno to teraz až preháňam v oblasti končíkov, ale cítim že je to to, čo teraz maximálne potrebujem a čo ma napĺňa. :-)

vášeň

 

5 tipov, ako nájsť to správne hobby

Čo a ako hľadať? Tento článok zhŕňa pár návrhov na ceste k hľadaniu svojej vášne, svojho hobby. Tu sú:

# 1: Stíš sa

Asi najviac dôležitá je schopnosť zastaviť sa, stíšiť sa, napojiť sa na seba. Či už jogou, relaxáciou alebo jednoduchým posadením sa na zem s vystretým chrbtom. Cez dych sa napojiť na priestor za myšlienkami a nájsť si skutočný tichý čas len pre daný moment. Postačí aj 10-15 minút denne. V takomto stíšení sa otvorí nový priestor, ktorý prinesie nový vhľad či nápad, inšpiráciu.

 

# 2: Brainstorming sama so sebou

Daj si meeting “sama so sebou” a zapíš si všetky témy, ktoré ťa skutočne zaujímajú a činnosti, ktoré by si chcela robiť, zážitky, ktoré ťa volajú. Tiež ti k tomu môže dopomôcť takáto vizualizácia: predstav si, že máš rok voľna. O peniaze máš postarané. Čím by si tento rok vyplnila, keby to bolo čisto len a len na tebe? Čo všetko by si v tomto roku chcela zažiť?

 

# 3: Spomeň si na detstvo

Zamysli sa nad tým, čo ťa bavilo, keď si bola dieťa? Aké aktivity ťa prirodzene priťahovali? Kresliť, skladať, tancovať, vyšívať, pozorovať, študovať…? Prípadne sa opýtaj súrodencov, rodičov, kamošov z detstva – v akej činnosti ťa najčastejšie videli spokojnú? Zisti, či je niečo, čo si ozaj milovala, ale teraz to z nejakého dôvodu nerobíš.

aktivity

 

# 4: Skús niečo úplne nové

Vyskúšaj nejakú novú činnosť, ktorá ťa aspoň trošku láka. Niekedy sa nové hobby objaví aj z niečoho, čo by sme nikdy nepovedali (možno len preto, že sme to nikdy neskúsili, alebo si myslíme, že na to nemáme). Nový šport, cvičenie, acroyoga, kontaktná improvizácia, učenie sa nového jazyka, nejaká forma umeleckej činnosti (práca s hlinou, maľovanie, háčkovanie…). Pre niekoho ale tiež v určitej životnej fáze môže byť zmysluplné naopak odvrátenie sa od seba smerom k pomoci druhým – dobrovoľníctvo.

 

# 5: Nájdi činnosti, ktoré ti dávajú pocit, že žiješ

Vášeň je často spojená s kreativitou a tiež so životnou silou/životnou energiou. Čo ti dvíha energiu? Aké činnosti ti dávajú pocit, že skutočne žiješ? Že život má väčší zmysel? Pre každého je to niečo iné: a stojí za to, venovať čas tomu, čo je to pre teba.

V mojej predstave je život neustály proces reflektovania toho, či to, čo teraz žijem mi dáva zmysel.

Čo teraz potrebujem? Viac stability a pokoja? Viac stíšenia? Viac vášne? Spoločnosť alebo samotu? Pomoc sebe alebo pomoc druhým? Potrebujem sa zakoreniť alebo pohnúť niekam ďalej? A po chvíľach hľadania prichádzajú odpovede a už je len na nás, realizovať ich a zapojiť ich do nášho života.

zmysel života

Vybalancovaný život želá Andrejka! :-)

 

Tieto tipy ťa budú sprevádzať aj v novom Fitness diári® 2020:

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

23 tipov ako byť šťastnejšia

5 kľúčov k spokojnosti v živote

25 spôsobov ako si zlepšiť náladu za menej ako 10 minút

Andrea Peniaková

Článok bol pridaný dňa 12/05/2019 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motivácia   |   Autor: Andrea Peniaková

Komentáre