Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 krokov k lepšiemu zdraviu a kondičke. Ako spáliť kalórie obyčajnou chôdzou?

4. Máj 2016
chôdza

Vedela si, že na to, aby si spálila 500 kalórií, stačí prejsť denne 10 000 krokov? Hoci sa ti toto číslo môže zdať privysoké, nie je to až také sci-fi. Bežný človek so sedavým zamestnaním spraví od 1 000 do 3 000 krokov denne. Ak sa zamyslíš nad svojim bežným dňom, pridáš trocha plánovania a odhodlania, nebude pre teba 10 000 krokov denne žiaden problém. Každým krokom, ktorý spravíš, budeš o krok bližšie k dobrému zdraviu. Navyše, chôdza predstavuje ideálny pohyb aj pre tehotné ženy, osoby s nadváhou, pre ľudí, ktorých trápi bolesť kĺbov, tiež pre seniorov a starších ľudí. Takže do svojej pohybovej aktivity môžeš bez problémov zapojiť aj starých rodičov :-). Čo ďalšie z nej môžeš vyťažiť?

Ako začať?

Ak si bola doteraz zvyknutá všade sa vyvážať autom či autobusom, môže byť pre teba 10 000 krokov hneď na začiatok priveľa. Preto nezačni zhurta a nesnaž sa hneď na začiatok naložiť si veľké sústo. Mohlo by sa stať, že ťa to príliš unaví a demotivuje. Preto na to choď postupne. Najprv si zmeraj, koľko krokov za deň spravíš prirodzene a pomaly pridávaj.
Ako zistíš, koľko si za deň prešla? Ako skoro už na všetko, aj na meranie krokov existujú rôzne aplikácie, ktoré dokonca dokážu vyhodnotiť, nakoľko aktívny bol tvoj deň.
people-1086110_1280

Aké sú vlastne prínosy chôdze?


  • znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku a cukrovky,

  • môže ti pomôcť zhodiť prebytočné kilečká,

  • ľahko spáliš 500 kalórií za deň,

  • má pozitívny vplyv na zdravie tvojho mozgu a kognitívne funkcie,

  • tráviš čas na čerstvom vzduchu a slniečku, čo ti pomáha dopĺňať vitamín D,

  • posilňuje srdce a znižuje riziko vzniku srdcových chorôb,

  • pomáha pri liečbe ochorení pohybového aparátu,

  • zvyšuje kreativitu a zlepšuje náladu.


fitshaker-blog-chodza2

Už si začala viac chodiť pešo, auto nechávaš doma, alebo vystupuješ o zastávku skôr, prípadne sa ideš počas obednej prestávky prejsť? Gratulujem, spravila si veľa krokov k lepšiemu zdraviu a kondičke. Len tak ďalej!

Ak chceš vedieť, ako si chôdzu ešte viac spestriť, prípadne ju posunúť na vyšší level, pozri si ďalšie tipy:

1. Chôdza hore a dole kopcom

Chôdzou po kopcoch spáliš oveľa viac kalórií. Ak máš príležitosť, využívaj kopcovitý terén, prípadne schody. Poriadne tak posilníš svaly na nohách a popracuješ aj na svojej kondičke.

2. Chôdza vo vysokej intenzite

Čím rýchlejšie kráčaš, tým viac kalórií spáliš. Vychádzkové tempo zrýchli a tiež neváhaj pridať k pohybu aj ruky. Zvýšiš tepovú frekvenciu a zapojíš do pohybu celé telo. Výborné je striedanie chôdze vo vysokej a nižšej intenzite.

fitshaker-blog-chodza1

3. Striedanie krokov

Striedaj krátke, rýchle kroky s dlhými, pomalšími krokmi a chôdzou po špičkách. Zmenou pohybu zapojíš a posilníš vždy iné svaly a okrem toho je to oveľa väčšia zábava ako kráčať stále rovnako. Striedania rob v minútových intervaloch.

4. Chôdza so závažím

Či už použiješ členkové závažia, dáš si na chrbát batoh, alebo si vezmeš do rúk jednoručné činky, každé pridanie závažia bude mať za následok viac vydanej energie.

5. Chôdza na vyčistenie hlavy

V tomto prípade nepôjde ani tak o fyzickú aktivitu. Využi chôdzu ako formu meditácie. Ako čas, ktorý stráviš sama so sebou. Skús vypustiť z hlavy všetko, čo ťa trápi a predstav si, že kráčaš v ústrety svojim cieľom, túžbam, snom a odchádzaš preč od problémov, strachu alebo negatívnych myšlienok.
person-731281_1280

Tak čo, kedy vykročíš za zdravím?  Pamätaj, každá, aj krátka, prechádzka sa ráta :-)

Fotka autora
Sisa
Redaktor vo Fitshaker

Som trénerka a inštruktorka skupinových cvičení. Okrem toho milovníčka dobrého a zdravého jedla. Rada ľudí motivujem k tomu, aby sa viac hýbali a aby sa zaujímali o to, čo skončí v ich žalúdku. Kombinácia pohybu a vyváženej stravy môže každému zabezpečiť nielen krásnu postavu, ale predovšetkým pevné zdravie, dostatok energie a vitality.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.