# 1: Spomaliť, spomaliť, spomaliť
Tak jednoducho vtedy, keď na sebe spozorujem, že sa ponáhľam a nemám opodstatnený dôvod, zaradím spiatočku a nechám dieťa v pokoji sa dohrať. Ja sa medzitým upokojím, predýcham a zmierim s meškaním.
Všimla si si, koľko majú toho deti cez deň na práci? A že to všetko v pohodičke stíhajú? Jasné, nemusia žehliť, prať a variť pre celú rodinu, ale aj tak... tie ich úlohy sú možno rovnako dôležité. Dajme im priestor, vytvoríme ho tým aj pre seba a bude sa nám žiť vo väčšej harmónii. Teda aspoň väčšinou. :-)
# 2: Nemať prehnané očakávania
Som presvedčená o tom, že kľúčom dobrého vzťahu medzi mamou a dieťaťom je vzájomný rešpekt a úcta. Že vysvetľovaním toho dosiahneme oveľa viac ako krikom. Aj keď, samozrejme, niekedy je to sakra ťažké. Ale takú školu „byť lepším človekom a spoznať sa v tej najčistejšej podobe“, akú nám dá vlastné dieťa, inde nenájdeme. Prijmime svoje poslanie a vyťažme z tejto roly maximum. Nepochybne to bude parádna jazda. :-)
# 3: Žiť tu a teraz
Preto veľa pozorujem svoje dieťa, snažím sa pozrieť do jeho čarovného sveta, tešiť sa z tých drobností, ktoré mu robia radosť a vcítiť sa do jeho kože, keď ho niečo trápi. Čupnúť si, keď niečo sleduje a vidieť svet jeho očami. Byť tam s ním vedome, vždy, keď je to len možné. Preto, keď chodíme von si viac všímam okolie. Nikdy predtým som tak nebola fascinovaná jeseňou, ako tento rok. Vlastne toto obdobie som nemala rada, ale teraz, keď spoločne objavujeme všetky možné otvory v stromoch, študujeme štruktúru dreva, privoniavame ku kvetom a trháme si listy...všetko je zrazu také živé, krásne, skutočné.
Bývala som veľmi nevšímavá a ľahostajná k prostrediu, v ktorom žijem a až teraz som sa naučila vychutnávať si také drobnosti, ako vôňa čerstvej kávy alebo chodenie po šuchotajúcich listoch. Veď práve maličkosti tvoria mozaiku celého nášho dňa a dni potom celý náš život. A tie „obyčajnosti“ sú často tým neobyčajným, čo by bolo škoda nevidieť.
# 4: Vidieť svoju pravú tvár v tej jeho
Veľakrát, keď sa s drobcom nedá vydržať, stále sa mi zdá, že je naschvál protivná a robí všetko preto, aby ma vytočila, zistím, že som to ja, ktorá som už dávno s nervami v koncoch. Že som zase v tom začarovanom kruhu nestíhania, z ktorého sa viem vymotať len vtedy, keď sa zastavím. Taký krásny kolotoč. :-)
A to dieťa je dokonalým zrkadlom môjho vnútra. Stačí len malé zamyslenie, zmena správania a všetko zase môže byť v poriadku. Odpovede na otázku ako sa cítim, nájdem vždy u svojho dieťaťa. Celkom strašidelné, ale pravdivé.
# 5: Neprokrastinovať, robiť dôležité a nesnažiť sa o dokonalosť
Naučila som sa odmietať, keď niečo robiť nechcem a nesnažím sa o dokonalosť. Lebo je mi jasné, že nič také ako „supermatka“ neexistuje. Nie je možné, aby sme mali dokonale čistý byt, parádne naštartovanú kariéru, úžasne spokojnú rodinu, 100 % času venovali dieťaťu a ešte si v pohode zbehli na manikúru a ku kaderníkovi. Vieme byť ale najlepšie mamy, aké môžeme. A to sme vtedy, keď sa cítime dobre. Keď sme samé so sebou šťastné, sme milované a máme vytvorené zázemie, kde sa cítime bezpečne. Vtedy ide aj výchova o čosi ľahšie.
Ak si maminka alebo budúca maminka a bavia ťa takéto príspevky, oveľa viac ich nájdeš aj na našom Instagrame:
Mohlo by ťa zaujímať aj:
O tom, ako môže vyzerať výchova dieťaťa, s ohľadom na montessori filozofiu
Ako na prvé príkrmy? Kedy začať? Ako spoznať alergiu? Kedy začať podávať mäso?
Ako vyberať stravu pre deti? Môžu cukor a soľ? Ako spoznať dobré chrumky?
Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.