Ako je to so slepačími vajíčkami na Slovensku?
Na Slovensku rozlišujeme niekoľko tried slepačích vajec podľa chovu sliepok:
- Trieda 0, ekologický BIO chov,
- Trieda 1, voľný chov (vo výbehu),
- Trieda 2, podstielkový chov,
- Trieda 3, klietkový chov.
Rovnako ako u ľudí, aj u zvierat záleží na životnej úrovni. Pokiaľ sú sliepky „nosnice“ držané v klietkach, kde majú minimum priestoru, slnečného svetla a ako jedinú potravu zrno, nemôžeme očakávať vajíčko v plnej kvalite. Ak si však kúpiš vajíčko v BIO kvalite alebo od sliepok chovaných vo voľnom výbehu, uvidíš hneď niekoľko rozdielov. Takéto sliepky majú možnosť pohybu, veľa slniečka a kŕmia sa trávou a zvyškami zeleniny. Vynikajúcim zdrojom pre nákup vajíčok sú domáci farmári alebo chovatelia sliepok – týmto spôsobom si dokážeš overiť pravý pôvod vajíčka a podmienky chovu.
Kladieš si často otázku, či je vhodné jesť vajíčka aj pri chudnutí? Odpoveďou je jednoznačne ÁNO. Bielkoviny obsiahnuté vo vajciach ťa dokážu dokonale zasýtiť a dodať energiu na dlhší čas. Navyše s nimi v kuchyni vykúzliš vynikajúce mňamky! Či už si ich dopraješ na raňajky vo forme omelety alebo praženice, na obed alebo večeru spolu s porciou zeleniny, obohatíš svoje telo o vzácne živiny.
Jedno slepačie vajíčko obsahuje približne 7,5 g bielkovín, 6 g tukov, 0,1 g sacharidov a spolu 82 kalórií. Nachádza sa v ňom železo, fosfor, vápnik, zinok, zeaxatín, luteín, lecitín a vitamíny A, B, D, E, K. Tepelná úprava nemá vplyv na množstvo živín. Môžeme teda povedať, že je v ňom „z každého rožku trošku“, čo tvoje telo patrične ocení.
Určite si už veľakrát čítala alebo počula o tom, aké sú vajíčka z hľadiska obsahu cholesterolu, nevhodné. Tento mýtus už dávno neplatí. Zistilo sa, že vajíčka skutočne výrazne nevplývajú na hladinu cholesterolu v krvi a pri ich konzumácii v rámci vyváženej stravy nie sú na mieste obavy. Niektoré štúdie dokonca skúmali dopad konzumácie 6 vajec denne u ľudí s už predtým zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi a výsledky ukázali, že dopad vajíčok na cholesterol v krvi nebol žiadny. Samozrejme, aj tu platí pravidlo – počúvaj svoje telo. S vajíčkami to nepreháňaj, ale jedz ich s rozumom a vychutnaj si ich. Základom je zdravá a vyvážená strava. Odporúčame ideálne konzumovať 3-6 vajíčok týždenne!
Skladovanie a príprava
Vajcia sú veľmi krehké a citlivé na akékoľvek podnety, preto si treba dávať pozor pri ich skladovaní a príprave. Častým problémom je najmä salmonela, ktorá je skutočným postrachom najmä v lete. Aby si jej predišla, vždy pripravuj vajíčka pri teplote najmenej 70 stupňov Celzia, kedy sa zničia všetky nežiaduce baktérie. Pred rozbíjaním vajíčka škrupinu neumývaj – je na nej ochranná vrstva, ktorú vodou odstrániš a umožníš rôznym baktériám prenikať cez škrupinu dovnútra. Ak je vajíčko naozaj špinavé a je potrebné ho umyť, spotrebuj ho ešte v deň umytia. Vajcia skladuj v chladničke na najstudenšom mieste, najlepšie ostrou časťou nadol, aby si predišla kontaktu bielka so vzduchovým vačkom na širšom konci vajíčka.
TIP: Ak chceš zistiť čerstvosť vajíčka, otestuj ho tzv. ponornou metódou - ponor ho celé v škrupine do hrnca naplneného vodou. Keď sa udrží naspodku nádoby, je čerstvé, a ak vystúpi na hladinu, je pokazené a nevhodné na jedenie.
Ak trpíš alergiou na slepačie vajcia, vhodnou alternatívou pre teba sú prepeličie vajíčka. Medzi ich výhody patrí ľahká stráviteľnosť, jemnejšia chuť, nízka hladina cholesterolu a plnia rovnakú funkciu ako slepačie vajcia pri varení aj pečení. Sú niekoľkokrát menšie, ale takisto plné úžasných živín. Sú nielen alternatívou pri alergii, ale aj perfektnou prevenciou proti sezónnym alergiám a astme. Majú ťažšie odstrániteľnú škrupinku, ktorej tvrdosť závisí od čerstvosti vajíčka. Nájdeš ich u domácich chovateľov prepeličiek alebo v niektorých špecializovaných internetových a kamenných obchodoch.
Zdroje:
http://www.opotravinach.sk/sciences/view/Ako%20NAKUPOVA%C5%A4%20A%20SKLADOVA%C5%A4%20vajcia
https://honsch.wordpress.com/2011/04/13/kody-vajec/
http://www.eufic.org/article/sk/1/1/artid/Eggs-revisited-nutritious-safe/
Vajíčka si môžeš dopriať napríklad v týchto receptoch:
Broko-vajíčka na čerstvej zelenine
Voňavá, nadýchaná omeletka
Praženica trošku ináč
Zdravému životnému štýlu som sa začala venovať pred niekoľkými rokmi a môj život sa od základov zmenil. Milujem šport, slnečné dni, úsmev a pripravovanie zdravých dobrôt. Každým dňom nadobúdam nové skúsenosti a popri štúdiu pravidelne cvičím, behám a najmä relaxujem prostredníctvom yogy. Svoj jedálniček som prispôsobila mojim intoleranciám na rôzne potraviny a týmto štýlom pripravujem každé jedlo. Naučila som sa myslieť pozitívne a cítim sa lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdravý životný štýl je jednoducho cesta, na ktorej neexistujú žiadne odbočky. Rada sa o svoje znalosti z tejto oblasti podelím a inšpirujem prostredníctvom článkov.