Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Týchto 5 prírodných látok ti prinesie zdravie a dlhovekosť

prírodné látky
Človek sa počas celého dňa stretáva s množstvom faktorov, ktoré napádajú bunky v našom organizme a negatívne ho ovplyvňujú. Dá sa bojovať s týmito nástrahami prírodnou cestou a bez vedľajších účinkov? Pomocou prírodných látok zo skupiny adaptogénov spoznáš už v priebehu kratšieho časového obdobia rozdiel. Zlepšujú schopnosť prekonať stres, únavu alebo vytrvalosť pri fyzickej aktivite. Tiež udržujú imunitný systém v dobrej kondícii, takže podporia tvoje zdravie aj v tomto chladnom počasí. 

Čo sú to adaptogény?

Pojem „adaptogén“ prvý krát zaviedol v roku 1947 ruský vedec Nikolaj LazarevIde o látky prírodného pôvodu s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré majú celý rad pozitívnych účinkov pre správne fungovanie mnohých procesov v organizme. Dopĺňať ich môžeme v tabletkovej, čajovej verzii alebo formou korenia pridaním do jedla. Efektívnosť účinkov znásobí kombinácia viacerých adapténov súčasne.

Aké sú ich pozitívne účinky?


  • udržiavajú správne funkcie imunitného a hormonálneho systému

  • zlepšujú schopnosť prekonať stres, únavu a zvyšujú fyzickú vytrvalosť

  • pomáhajú zlepšovať pamäť a mentálnu koncentráciu

  • zvyšujú odolnosť proti rôznym infekciám a vzniku nádorov

  • urýchľujú hojace a regeneračné procesy v tele

  • spomaľujú starnutie a degeneračné pochody v bunkách

  • podporujú udržiavanie správnej hmotnosti


čo jesť aby sme boli šťastní
 Účinky adaptogénov sa využívajú aj pri liečbe rôznych ochorení a zdravotných problémov ako napríklad: alergia, migréna, neplodnosť, cukrovka, lupus, obezita, cievne ochorenia, kŕčové žily, depresia, tetania (v kombinácii s horčíkom), poruchy spánku, kožné ochorenia, vysoký krvný tlak, rakovina a veľa iných.
Všetky tieto pozitívne účinky ti môže priniesť pridanie týchto látok do pravidelnej stravy. Podmienkou sú len kvalitné zdroje. Aj keď nie sú preukázané žiadne vedľajšie účinky vyhnúť by sa im mali deti do 12. roku života a tehotné ženy.
Medzi najvýznamnejšie adaptogény zaraďujeme: ženšen, aloe veru, rozmarín, bacopu a sladké drievko.
zdravie z prírody

1. Ženšeny

Tvoria vrchol pyramídy - sú považované za najznámejšie a najúčinnejšie adaptogény. Tvoria základ tradičnej čínskej medicíny. Aj keď existuje 8 druhov, medzi najúčinnejší patrí Sibírsky ženšen. Výskumy potvrdili výrazné zlepšenie metabolických a imunostimulačných procesov, schopností odolávať stresu a vzniknutému napätiu. Má silné antioxidačné a antidepresívne účinky. Tiež má schopnosť prirodzene znížiť krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Jeho vlastnosti ocenia aj športovci. Zvyšuje fyzickú vytrvalosť, energiu a regeneruje svaly. Pri jeho užívaní sa netreba báť predávkovania, aj vo vyšších dávkach je bezpečný.
ginseng-1848303_1280

2. Bacopa

Ďalšia úžasná rastlinka plná pozitívnych vlastností, využívaná hlavne v tradičnej indickej medicíne (ajurvéda). Siahnuť by sme po nej mali pri potrebe zvýšenia duševnej výkonnosti - úzkosť, stres, nepokoj, nespavosť, duševné ochorenia, a mozgovej aktivity - sústredenie, zlepšenie pamäte (napríklad pri štúdiu), hyperaktivita, predstavivosť, rečový prejav. Odporúča sa aj na liečbu Alzheimerovej choroby, bolestí chrbtice, kĺbov, tráviacich problémov, astmy a epilepsie. Vysoký obsah antioxidantov dodá telu ochranu pred škodlivými účinkami radikálov.

3. Aloe vera

Táto nenápadná adaptogénna rastlinka má tiež mnoho pozitívnych účinkov pre naše zdravie, predovšetkým na imunitu a stav kože. Gél obsahuje väčšinu bioaktívnych látok v rastline, vrátane vitamínov, minerálov, aminokyselín a antioxidantov. Rastlinné výťažky sa využívajú v kozmetickom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Aj keď by to čakal málokto, existujú vedecké dôkazy o spomalení starnutia kože a zlepšenia jej pružnosti pri lokálnej aplikácii čistého aloe vera gélu na tvár. Viditeľný efekt sa dostavuje už v priebehu 90 dní. Znižuje začervenie kože a tiež zlepšuje lupienku. V roku 1959 sa prvýkrát oficiálne začala masť s vysokým obsahom aloe very aplikovať na liečbu rán - popáleniny, úrazy, spáleniny od slnka a pod. Táto efektívna lokálna liečba znižuje dobu hojenia až o 9 dní v porovnaní s inými preparátmi. Niekedy môže výťažok z rastliny pomôcť aj pri liečbe cukrovky 2. typu.

pexels-photo-27014

4. Sladké drievko

Patrí medzi najstaršie lieky. Jeho vlastnosti využívame predovšetkým pri rôznych ochoreniach zažívacieho ústrojenstva - pálenie záhy, žalúdočné vredy, zápal sliznice žalúdka, znižuje hladiny žalúdočných kyselín a podobne. Vo všeobecnosti zvyšuje prietok žlče a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vie pomôcť aj pri bolestiach v hrdle, zápale priedušiek, kašli a pri liečbe iných ochorení spôsobených baktériami alebo vírusmi. Vysoký obsah fytoestrogénov upravuje hladiny hormónov. Sladké drievko znižuje tvorbu zubného povlaku a zubného kazu.

5. Rozmarín

Bylinka, ktorú používaš pri varení v kuchyni, robí oveľa viac ako len dodáva chuť a vôňu jedlu. Pri pravidelnom dopĺňaní do jedálneho lístka nám poskytne široké spektrum blahodarných účinkov na zdravie. Medzi jej najzaujímavejšie schopnosti patrí schopnosť zlepšiť pamäť, čo sa využíva aj pri liečbe Alzheimerovej choroby. Ďalej zlepšuje náladu, znižuje zápal, tlmí bolesť, ochraňuje imunitný systém, detoxikuje organizmus, zabraňuje predčasnému starnutiu, lieči kožné ochorenia a upravuje trávenie. Práve typická rozmarínová vôňa je spájaná so zlepšovaním nálady, zbavovaním stresov a migrén. Aromaterapia tieto účinky využíva k výrobe esenciálnych olejov s aktívnymi zložkami rozmarínu. Zistilo sa, že kompomenty obsiahnuté v tejto bylinke majú silné antioxidačné, protizápalové a anti-karcinogénne účinky. Užitočný je aj pri prejavoch Helicobaktera Pylori.

rosemary-1661525_1280

Ako si sa už niekoľkokrát určite presvedčila, príroda má obrovskú moc a vie aj liečiť. Skús pravideľne konzumovať vyššie spomínané rastlinky a sama sa presveč, či to platí aj v tomto prípade.

fitness diar
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.