Miluješ sladké a potom sa čuduješ, že ručička na váhe sa pohybuje úplne opačným smerom? Myslíš si, že sladkosti a krásna postava jednoducho k sebe nepatria? A čo, ak sa dá maškrtiť aj zdravo? Ak sa naučíš, ako zdravo mlsať a budeš sa dostatočne hýbať, sladkého sa vzdať nemusíš. Rozprávali sme sa s Tinou Zlatoš Turnerovou, odborníčkou na výživu, aktívnou športovkyňou, super vyzerajúcou maminou a najnovšie aj autorkou kuchárskej knižky Tradičné dezerty zdravo a chutne. Ako vyčarovať zdravé koláčiky, čím nahradiť klasické suroviny a ako vyzerať fit, sa dozvieš v inšpiratívnou rozhovore plnom sladkých tipov a trikov :-).Tina, si známa svojim pozitívnym vzťahom k zdravému životnému štýlu a vyzeráš úžasne. Z čoho sa skladá tvoj jedálniček?O ďakujem pekne za kompliment. Vždy sa dá vyzerať lepšie a iste je kam sa posúvať. To ako človek vyzerá a ako sa cíti je iste závislé aj na skladbe jedálnička, ale do značnej miery ide aj o komplex celkového životného štýlu, genetiky, psychiky, mentálneho a sociálneho nastavenia. Môj jedálniček ani z ďaleka nie je ukážkový a stále mám čo vylepšovať, ale snažím sa kompenzovať slabšie obdobia so silnejšími, kde dbám na disciplínu, hlavne v sezóne turnajov v beachvolejbale, ktorá je práve teraz. Neraňajkujem celý život. K jedeniu ráno mám odpor. Prvýkrát jem až, keď som ozaj hladná. Väčšinou začínam syrom, orechmi, jogurtom. Za deň mám jedno väčšie jedlo - pozostáva z kvalitných proteínov, zeleniny, vlákniny. Riadim sa aj heslom: “Keď si necvičil, tak nejedz”.
Mojou slabosťou sú určite sladkosti, sladké jedlá, koláče. Stále je to o tom, že sa snažím vyberať cestu najmenšieho zla. Ak je k dispozícii čerstvé sezónne ovocie ako marhule, melón, jahody, potom nemám, čo riešiť. Snažím sa sladkému vyhýbať vo večerných hodinách, v dňoch bez tréningu a dve hodiny pred a po tréningu.
Často sa nám stáva, že dostaneme príšernú chuť na sladké. Čo malé si môžeme dopriať, aby sme ju zahnali a uspokojili naše chuťové bunky?
Je dôležité zvoliť najprv naturálnu cestu výberom obľúbeného ovocia. Je dobré, keď si uvedomíme, že ovocie je vlastne fruktóza a čím je sladšie, tým väčšiu nálož do seba dostávame. Kto si však chce pochutnať na špeciálnych domácich koláčoch a dezertoch, ktorú som zostavila presne pre tieto “stavy”, môže si vybrať niečo z receptov z knižky. Vhodnou voľbou ingrediencií do koláčov si tak ustrážime metabolické zdravie a nálož cukru budeme mať pod kontrolou.
Ako často si môžeme dopriať sladkú dobrotu?
Toto je otázka, ktorá je neskutočne závislá od detailov v životospráve človeka a individuálnych parametrov. Záleží, či ste vo fáze stabilnej hmotnosti, pomeru svalov a tuku adekvátnej k vášmu nutričnému typu a somatotypu, alebo ste vo fáze, že sa chcete dopracovať k vytúženej hmotnosti. Zdravé je však udržať si chuť na sladké maximálne dva krát za týždeň, aj tu je však kľúčové, čo si dáme, koľko a kedy.
Ktoré sladidlá odporúčaš používať? Je treba rozlišovať medzi pečenými a nepečenými variantmi? Čo hovoríš na med v dezertoch?
Ja som za kokosový cukor, kvôli nízkej sladivosti a nízkemu GI (Pozn. red. - glykemický index), chuť je výborná. Stévia je fajn do koláčov, treba s ňou však opatrne kvôli vysokej sladivosti a mierne nahorklej chuti, ale dá sa nájsť vhodná značka, napríklad Kompava má veľmi príjemnú chuť stévie. Med v dezertoch je fajn naturálna forma sladenia, avšak med si pri tepelnej úprave neudržuje svoje “zázračné” vlastnosti a kvalitu aminokyselín, či enzýmov. Preto je ho do koláčov “škoda” a radšej by som ho pridávala čerstvý, ako poslednú ingredienciu.
Džem je samozrejme známy svojim vysokým obsahom cukru. Ak ho však pripravujete doma, cukor sa dá nahradiť medom a znížiť dávka, potom je vhodný do koláčov. Pri chudnutí je lyžička džemu do jogurtu v poriadku, ale určite by som džem nezaraďovala medzi potraviny, ktoré treba preferovať alebo vyhľadávať. Namiesto džemu sa dá určite použiť čerstvé alebo zavárané ovocie s nižším množstvom pridaného cukru.
Ovocie obsahuje veľké množstvo cukru. Aj keď je prírodný, výživoví poradcovia ho neodporúčajú konzumovať vo veľkom množstve. Aký máš na ovocie názor ty?
Samozrejme, každý logicky uvažujúci človek si vie spočítať, že ak niečo sladko chutí, obsahuje cukor :-). Fruktoźa je vo vysokých množstvách a pravidelnej konzumácii nebezpečná pre pečeň. Keď už ovocie denne konzumujeme, doprajme si to najvýživnejšie - bobuľovité. Je aj menej sladké a obsahuje množstvá minerálov, vitamínov a antioxidantov na úrovni superpotravín. Napríklad taký prezretý banán alebo melón obsahuje obrovské množstvo cukru, ktoré sa približuje už k hraničným denným dávkam.
Veľa mamičiek sa snaží deti už od malička držať, čo najďalej od sladkostí. Považuješ to za správne? Ako zabezpečiť, aby sme si ustrážili ich príjem?
Tu je dôležité pochopiť, čo všetko cukor vlastne je a čo sa nám na cukor premení okamžite po konzumácii v krvi. Komerčné sladkosti by deti nemali konzumovať vôbec. Okrem toho, že obsahujú obrovské nálože cukru, sú aj obohatené o chemické substancie, od ktorých by sme mali deti chrániť. Ak dieťaťu budeme správne vysvetľovať priamu súvislosť medzi obezitou, chorobami a konzumáciou sladkostí, získa tak správny pohľad na vec, časom určite.
Celá rodina mojej mamy bola silno orientovaná na pečenie koláčov a u tety Gity sa stalo pečenie aj obživou. Chcela som vytvoriť niečo, čo zachová jej celoživotné úsilie. Takisto by som rada zachovala staré hodnoty, ktoré su valcované novými trendami. Slovensko má svoju charakteristickú kultúru, do ktorej vypekanie dobrôt rozhodne patrí. Záleží mi však na tom, aby ľudia boli zdraví, zdravší ako bola naša generácia mám a starých mám. Kvalita surovín už nie je to, čo bývala, preto je dôležité ľuďom podať informácie, ktoré im pomôžu postarať sa o seba lepšie.
Knižka vyzerá veeeeľmi chutne a tie dezertíky, hneď by som si dala povedať. Priblíž ju trošku našim čitateľom. Pre koho je vlastne určená?
Určite pre všetkých! Pre mladé kočky, ktoré chcú piecť niečo zdravé. Pre staršie gazdinky, ktoré vedia, že kvantá cukru a pšeničná múka už nie sú pre ich rodinu to pravé orechové. Ale aj pre tých, čo majú málo času na vypekanie, dezerty v knižke sú rýchle a chutné. Takisto pre mamičky, ktoré chcú pre zdravie svojich detí to najlepšie.
V kuchárke si nahradila klasické suroviny za ich zdravšie alternatívy. Chutia koláčiky rovnako dobre aj, keď neobsahujú tradičné ingrediencie? Veľa žien si určite ani nevie predstaviť, že upečenie štrúdľu alebo palacinky zo špaldovej múky...
To sú dogmy. Ja osobne v špaldovej múke žiadny chuťový hendikep nevidím. Hlavne keď viem, že je to pre mňa zdravšia verzia, nemám čo riešiť. Na jemmo pomletá špaldová múka podľa mňa chutí úplne rovnako ako klasická. Treba to len skúsiť :-).
Akou múkou si nahradila klasickú bielu a prečo?
Kombinovali sme špaldovú, kokosovú alebo mandľovú múku. Pšeničná múka je v súčasnej podobe, kvôli chemickému pestovaniu pšenice, genetickým modifikáciám, na prípravu jedál neprijateľná. Spôsobuje alergie, zažívacie problémy a iné diagnózy. Mnoho ľudí má alergie práve na pšeničný lepok. Špalda je menej agresívna, čo sa prejavuje hlavne na našom trávení v hrubom a tenkom čreve. Múka z kokosového orecha alebo mandlí je výborná verzia, avšak s nimi sa ťažko pracuje do formy cesta, kedže nemajú lepok. Preto sa dajú pekne kombinovane vhodne použiť.
My sme rodina bez alergií a iných obmedzení, preto nemáme reštrikcie vo výbere jedál. Mliečne výrobky sami o sebe nie sú pre zdravý organizmus škodlivé. Ak však chceme dostať do seba, čo najvyšší pomer živín, konzumujme ovčie a kozie, prípadne kravské nepasterizované výrobky. Živočíšne tuky majú u nás veľkú prioritu, maslo konzumujeme na dennej báze.
Určite si množstvo žien nevie predstaviť sladký dezertík, ktorý ich postave neublíži. Existuje nejaký univerzálny, ktorý si môžu dovoliť aj dievčatá, ktoré chcú schudnúť?
Od dezertov sa chudnúť nedá, ako ani z ničoho, čo konzumujeme, kedže ide o príjem energie, ktorú musíme následne niekde využiť, “spáliť”. Preto je dobré zorientovať sa v kalóriách, ktoré sú v knihe uvedené. Ide skôr o to, aby sme konzumovali pravé kalórie, na čo prihliada aj naša knižka. Ide samozrejme aj o množstvo, koľko a kedy koláč skonzumujeme. Ja teda doporučujem ktorýkoľvek z knižky, v menšom množstve a nie na dennej báze.
Bez výčitiek určite všetky. Recepty sú aj jednoduché, čiže môžte skúsiť ktorýkoľvek. Môj najobľúbenejší je určite “Storočný orechovník”, ktorý obsahuje vysoké množstvo vlašských orechov a kyslého slivkového džemu. Ten však až taký jednoduchý nie je.
Môžete skúsiť napríklad FIGOVÉ ZRNÁ
Čo budeme potrebovať?
- 200 g sušených mletých fíg
- 10 g stévie
- 100 g kokosového cukru
- 200 g mletých vlašských orechov
- pol dcl rumu
Ako bude postupovať?
1. Všetko zmiešame a vytvarujeme do tvaru zŕn.
2. Polejeme roztopenou horkou čokoládou. Do zmesi môžeme pridať aj sušené slivky.
Dobrú chuť :-).
Ďalšie články, ktoré by sa ti mohli páčiť:
Biely cukor je jed. Použi radšej kokosový cukor!
Je cukor legálnou drogou?
Najlepší fitness cheesecake bez cukru
Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.