Čo teda žuvačka spôsobuje?
1. Jeme väčšie množstvá, často menej zdravého jedla
Žuvačka zvyšuje produkciu slín v ústach. Obsahuje enzýmy a kyseliny, ktoré menia jedlo na ľahšie stráviteľné. Tieto fakty môžu spôsobiť ako keby rýchlejší pocit hladu. Väčšina žuvačiek na trhu obsahuje umelé sladidlá, ktoré zvyšujú chuť do jedla. V konečnom dôsledku sa môže stať, že pomocou žuvačky zjeme ešte väčšie množstvá jedla, navyše toho nezdravého!
2. Máme po nej gastro problémy
3. Pri častom žuvaní môže dôjsť k poruche čeľustných kĺbov
4. Stojí za vznikom zubných kazov
Z čoho sa žuvačka vlastne skladá?
Jednou z kategórií takýchto látok sú už vyššie spomenuté umelé sladidlá. Keď si kupujeme žuvačku „bez cukru“, neznamená to, že neobsahuje iný druh sladidla. Jedným z najčastejšie používaných umelých sladidiel v žuvačke je aspartam. Má nulovú kalorickú hodnotu a je až 180-násobne sladší ako cukor. Poznáme ho tiež pod označením E 951. Pre jeho vlastnosti ho bežne nachádzame v „light“ výrobkoch, žuvačkách, liekoch a výživových doplnkoch. Častá konzumácia spôsobuje bolesti hlavy, únavu, úzkosť a depresie, nespavosť, žalúdočné problémy, zvyšovanie hmotnosti, záchvaty. Pri dlhodobom a pravidelnom konzumovaní sa dáva do súvislosti s chronickou únavou, sklerózou, cukrovkou, astmou a s inými ochoreniami.
Ďalšie umelé sladidlo, ktoré treba spomenúť je sukralóza. Je 4-násobne sladšia ako aspartam a na výrobkoch ho nájdeme tiež pod označením E 955. Bežne sa pridáva do sladkostí, raňajkových tyčiniek, žuvačiek a nealkoholických nápojov. Spája sa so znížením červených krviniek alebo mužskou neplodnosťou.
Do ďalšej kategórie patria konzervačné látky, ako napríklad BHT - butylhydroxytoluén. Ide o jedovatú látku, v niektorých krajinách dokonca zakázanú. Aj napriek negatívnym vlastnostiam ju niektoré krajiny (USA a pod.) dodnes veselo pridávajú nielen do žuvačiek, ale aj do ďalších spracovaných potravín. BHT je spájaný s toxicitou vnútorných orgánov, vrátane obličiek a poškodením pečene.
Jadrom žuvačky je gumový základ. Aj v dnešnej dobe sa nevie s určitosťou, čo všetko obsahuje. Zvyčajne, ale ide o zmes elastomérov, živice, polyvinylacetátu (tesárske lepidlo), tmelov, zmes zmäkčovadiel a iných škodlivých látok. Údaje o zložení gumového základu neuvádzajú ani výrobcovia žuvačiek. Tí by určite nechceli, aby sme vedeli, že žujeme vedľajšie produkty rafinovanej ropy, plasty, parafín a podobne.
Ďalšou kategóriou sú farbivá a stabilizátory, napríklad fosforečnan vápenatý označený ako E 341. Oxid titaničitý sa bežne používa v opaľovacích krémoch a mnohých ďalších zdravotníckych výrobkoch, vrátane doplnkov stravy. Nové výskumy zistili, že ide o karcinogénnu látku - alergén spôsobujúci poruchu pozornosti.
Na zložení žuvačky nie je nič prirodzené, ide len o chemickú zmes rôznych nebezpečných látok.
Čo je adekvátnou a zdravšou variantou žuvačky?
- Xylitolové žuvačky bez aspartamu. Ak si potrebuješ dať žuvačku, siahni po týchto. Znižujú výskyt zubného kazu až o 100 %, vhodné sú aj pre diabetikov. Nájdeme ich v rôznych príchutiach, stačí sa poobzerať v najbližšom bioobchode.
- Hrnček zeleného čaju. Práve zelený čaj je spájaný s príjemnejším dychom. Prečo? Zabíja mikróby, ktoré spôsobujú problémy s nepríjemným zápachom z úst. V účinkoch prekonal aj iné bylinky.
- Kokosový olej. Nie je žiadnou novinkou, že lyžička kokosového oleja v ústach má blahodárne účinky. Chráni zuby pred zafarbením, odstraňuje baktérie a pomáha predchádzať povlaku. Preto ním niektorí každodenne nahrádzajú zubnú pastu.
- Listy stévie, mäty, petržlenovej vňate a iných byliniek. Príjemne osviežia dych. Niektorí ľudia žujú baby špenát, aj keď nemá výraznú chuť.
- Žuvacia živica. Neobsahuje rafinovaný cukor, konzervačné látky, umelé farbivá. Nájdeme ju v rôznych prevedeniach (s rakytníkom, propolisom, mätou alebo šípkami). Chráni ďasná, čistí zuby, pôsobí antibakteriálne a navyše lieči priedušky. Zoženieš v dobrých bio-shopoch alebo na internete.
- Ovocie. Enzýmy, ktoré obsahuje čerstvý ananás oslobodia ústnu dutinu od baktérií. Zároveň osvieži dych. Sušené brusnice zasa čistia zuby a zabraňujú ďalšiemu usádzaniu baktérií.
- Zelenina. Tvrdou zeleninou (mrkva, petržlen, reďkovka, kaleráb a iné) môžeme nahradiť zubnú kefku. Čistiace účinky zaručené.
- Účinné sú tiež bylinkové ústne vody, ktoré osviežia dych a chránia pred zápalom ďasien. Nájdeš vo vybraných bio obchodoch, e-shopoch a niektorých lekárňach.
- Pomôcť môže šťava z citróna, med alebo škorica. Bojujú s nepríjemným zápachom z úst, zabíjajú baktérie a navyše sú antibakteriálne.
- Domáca ústna voda. Postačí zmiešať 1/2 šálky destilovanej vody, 1 lyžičku sódy bikarbóny, 2 kvapky tea tree oleja, 2 kvapky mätového oleja. Pred použitím vždy premiešaj, aby sa všetky zložky spojili. Výhodou je, že si môžeš urobiť svoju originálnu ústnu vodu z ingrediencií, ktoré máš práve doma, alebo ktoré máš rada. Použiť sa dá celý rad účinných látok, ako napríklad: aloe vera, eukalyptus, šťava z citróna, aníz, klinček, kurkuma, éterický olej z bergamotu, mäta, zázvor, med, rôzne oleje a veľa iných.
- prvá žuvačka sa dostala do predaja v roku 1850,
- najviac obľúbenou je vo vekovej skupine medzi 12 - 24 rokov,
- japonskí chemici vynašli tzv. „mood gum“ žuvačku - je to žuvačka meniaca farbu podľa aktuálnej nálady (radosť, smútok, láska, hnev a pod.),
- po prehltnutí žuvačka neostáva v žalúdku dlhých 7 rokov. Ide len o nepravdivú poveru. Proces trávenia žuvačky je rovnaký ako proces trávenia iného jedla.
A čo ty? Vyskúšaš niektorú zo žuvačkových alternatív na osvieženie dychu?
Dozvedela si sa niečo nové? A chceš sa ďalej vzdelávať a získavať zaujímavé poznatky od profi výživovej poradkyne, odborníčky na správnu životosprávu, autorky bestselleru a vôbec asi najpopulárnejšej osobnosti z oblasti zdravej výživy v Českej republike - Margit Slimákovej? Poď s nami do Výzvy do plaviek 2019! ;-)
Zdroje:
http://bubblegumisbeast.weebly.com/fun-facts.html
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/09/14/chewing-gum-cancer-risk.aspx
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/02/03/6-chewing-gum-side-effects.aspx
Wikipédia
Ďalšie články, ktoré ťa budú zaujímať:
Máš stále studené ruky? Tieto tipy ťa zahrejú!
Zbav sa nafúknutého bruška raz a navždy
Za bolesť hlavy často môžu potraviny. Napríklad tieto!
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.